“Ulusal Aile Çiftçiliği Sempozyumu” 30-31 EKİM 2014/Ankara

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Gıda ve Tarım Örgütü ' nün (FAO) önerisiyle 2014 yılı “Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı” resmi olarak 22.Kasım.2013 tarihinde Birleşmiş Milletler 66. Genel Kurulu ' nda onaylanmıştır. Birleşmiş Milletler, açlık-yoksullukla mücadele ve doğal kaynakların korunması, kırdan-kente göçün azaltılması ve sürdürülebilir tarımsal üretim açısından 'Aile Çiftçiliği'nin öneminin vurgulanması amacıyla 2014 yılını 'Uluslararası Aile Çiftçiliği' yılı olarak ilan etmiştir. Ülkeler “Aile Çiftçiliği” ile ilgili farklı etkinlikler düzenleyerek konunun önemine dikkat çekmeye çalışmaktadır. Ülkemizde de bu konuda farklı etkinlikler yapılmakta ve konu gündeme getirilmeye çalışılmaktadır. Bu duyarlılıktan hareketle Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi-AKÇAM, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öncülüğünde ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, PANKOBİRLİK Genel Müdürlüğü ve KÖY-KOOP Merkez Birliği işbirliğinde 30-31.Ekim.2014 tarihleri arasında Ankara ilinde “Ulusal Aile Çiftçiliği Sempozyumu” düzenlenecektir.

Sempozyuma ait web sayfası: www.agri.ankara.edu.tr/aileciftciligi2014 olup, Sempozyuma ait detaylı bilgiler web sayfasında yer almaktadır. Sempozyuma katılımınızı ve katkılarınızı bekler, saygılarımızı sunarız.

Prof.Dr.Bülent GÜLÇUBUK, Müdür Prof.Dr.Ahmet ÇOLAK, Dekan
Ankara Üniversitesi Ankara Üniversitesi
Kalkınma Çalışmaları Ziraat Fakültesi
Uygulama ve Araştırma Merkezi

Ynt: “Ulusal Aile Çiftçiliği Sempozyumu” 30-31 EKİM 2014/Ankara

Sen katılırsın Umut buna bizi de haberdar edersin bize uzak .
Kimse köyde kalıp çiftçilik hayvancılık istemiyor evlenen şehire gidiyor, köyde kalan erkek çocuğu kız bile bulamıyor.
Çocuk okutmak ta sorun kırsalda köyde , ama para kazanılınca kalınır köyde çiftçilikte aile çiftçiliği de yapılır.

İsmail abi konu burda az-çok tartışıldı hatırlarsan..

Bu Bülent hoca ülkemizin sayılı KIRSAL KALKINMACILARINDAN.. BEREKET TV ' de mutlaka görmüşsünüzdür..

İnşallah katılmak isterim..

ÇOK önemli ama gündenden uzak bi konu aslında..

Bereket Tv de Malik Bey, bu konu ile ilgili program ayarlıyayım, baba-oğul çağıralım geniş katılımlı bir program yapalım dedi. İk başta , Babam; ben gitmem :) dedi.:D

Trih olarak pancar hasat sezonuna denk geliyor ama bu sempozyuma trakkulup olarak katılmalıyız bence çok önemli bir konu orada sorunlar toplu dile getirilebilir.

hacimmet link=topic=75935.msg898306#msg898306 date=1402212211' Alıntı:
Trih olarak pancar hasat sezonuna denk geliyor ama bu sempozyuma trakkulup olarak katılmalıyız bence çok önemli bir konu orada sorunlar toplu dile getirilebilir.

böyle bi etkinlik olursa ben katılabilirim. o gün Allahtan bişey olmazsa trakkulüp olarak gidebiliriz.

Birde şu konu var Umut önemli ...
Çiftçi ailede yönetici babamız her zaman o bir numara nederse olur ekeonomi yönetimini o bilir .
Kendini bilen aile ve
ekonomi yönetimini çok iyi dengeleyebilen babalara sözüm yok.
Babanın emeklilik yaşı gelmiş çocuk yada çocuklar tam iş yapacak zamanları, baba ile karizma kariyer bir numara mücadelesi başlıyor.
Aile de birden fazla evli erkek varsa sorunlar başlıyor.
Benim burada genç arkadaşlarımada tavsiyem evlenmeden önce her şeyi çok iyi ayarlayın.
Baba biz alış verişe gitçez hanım ile para versene meselsi çok oluyor.
Tekrar söylüyorum kendini bilen babalara sözüm yok.
Çiftçi ailede ekonomik yönden özgürlüğün nerde başlıyor şirket nereye kadar bunları iyi dengelemek gerek.
Bakalım çevremize bunu iyi dengeleyenler başarılı.
Baktın ki anlaşamayacaksın evlenirken ekonomi yönetimini ayırmak gerek herkes bildiği gibi harcasın
Çevremde bunu çok iyi dengeleyen çiftçi aileler var her şey ortak alınan mallar ortak yada sıra ile.
Babanın yada büyük abinin yönetiminde anlaştıktan sonra çok başarılı olunuyor.
Hakça paylaşımı zamanın ve teknolojinin gereklerini dengeleyebildikten sonra.

abi 'iyi niyet' ve 'yüzyüze diyalogla, sohbetle' sorunların %99 ' u çözülür derim..

biz de millet olarak konuşamama sorunu var.. pazarlığı döğüşerek güzelce baştan yapmak lazım :)

yoksa olmaz diye bi şey yok.. bide insan yaşlandıkça tecrübesi artıyo ama tersine cesareti azalıyo galiba.. para imkan sermaya varken bile yaşlıdan pek girişimci olamıyo gibi..

bu yüzden yaş kemale gittikçe gençlerin önünü açmak, ufak ufak elini eteğini dünyadan çekmek lazım derim..

etliye-sütlüye çok karıştımı, yada daha kötüsü gencin cesaretini/şevkini kırdı mı olay biter.. köyler boşalır!

dedem de bu işi tersine çok abartanlardan Hac ' dan sonra.. bırak kendi tarlalarını köyü hatta Bayburtu yaksalar merak edip sormaz ne oluyo diye.. Canım dedem :)

ismail_17 link=topic=75935.msg899227#msg899227 date=1402471054' Alıntı:
Birde şu konu var Umut önemli ...
Çiftçi ailede yönetici babamız her zaman o bir numara nederse olur ekeonomi yönetimini o bilir .
Kendini bilen aile ve
ekonomi yönetimini çok iyi dengeleyebilen babalara sözüm yok.
Babanın emeklilik yaşı gelmiş çocuk yada çocuklar tam iş yapacak zamanları, baba ile karizma kariyer bir numara mücadelesi başlıyor.
Aile de birden fazla evli erkek varsa sorunlar başlıyor.
Benim burada genç arkadaşlarımada tavsiyem evlenmeden önce her şeyi çok iyi ayarlayın.
Baba biz alış verişe gitçez hanım ile para versene meselsi çok oluyor.
Tekrar söylüyorum kendini bilen babalara sözüm yok.
Çiftçi ailede ekonomik yönden özgürlüğün nerde başlıyor şirket nereye kadar bunları iyi dengelemek gerek.
Bakalım çevremize bunu iyi dengeleyenler başarılı.
Baktın ki anlaşamayacaksın evlenirken ekonomi yönetimini ayırmak gerek herkes bildiği gibi harcasın
Çevremde bunu çok iyi dengeleyen çiftçi aileler var her şey ortak alınan mallar ortak yada sıra ile.
Babanın yada büyük abinin yönetiminde anlaştıktan sonra çok başarılı olunuyor.
Hakça paylaşımı zamanın ve teknolojinin gereklerini dengeleyebildikten sonra.
Çok doğru tespitler abi birçok bölgede özellikle tarımla uğraşan Baba yönetimli aile işletmelerinde genç nesil çifçiler Baba baskısı altında fikirlerini beyan edemiyorlarsa hayata geçiremiyorlarsa bu mesleği sevmiyorlar ve doğal olarak araştırma uygulama yeniliklere açık olma noktasında eksiklikler ortaya çıkıyor bence eğer ebeveyin ve diğer çifçi adayı aile bireyleri arasında çatışma varsa özellikle evlendikten sonra iş vs ayırıp biresel işletme olmalı insan kendi kazandığı parayı kendi harcarsa yaptığı işten çok zevk alır bu konuda kendimi şanslı hissediyorum askerden gelince bireysel ailemden bağımsız bu mesleği yapmaya başladım.