Zetor 6421/Pulluk Testi/Bayburt

Ynt: Zetor 6421/Pulluk Testi/Bayburt

Umut kardeşim iyi akşamlar . vermiş sizing olduğunuz değerlere göre tahmini yakıt hesaplaması yaparsak ( 530 t )50 dönüm yer 30 tl sını yol gideri koyarsanız tahmini olarak geriye 500 tl kalır .
500 /50 dekar dersek =10 tl dekar başına yakmış olur , ( 1 dekar 1000 metre kare )
yani dekara 2 litre cıvarında yakmış olur . oda az bir rakam değil bilgine . iyi akşamlar . birde hız ölçümünü merak ediyorum .

2.24 lt hadi 24 ü de yola çık 2 litre gerçekten çok bende ünlü nün 9 no pulluğu var 70 lik erkunt ile dekara 1000m2 ye 1.3 lt ile 1.4 lt yakıyor arazilerimiz de aşağı yukarı sizin arazi yapınız la ayni umut abi ben bide takviye 4 ile sürüm yapıyorum erkunt un takviye 4 ü seri 1 den de hızlı

biz 3 kişi pulluğu 4/11 ' e benzettik.. dün hayvan pazarında sahibi 4/8 diyince tamam dedik..

şehir dışındaydım çok ilgilenemedim.. şimdi bikaç güne yine pulluk işi/yonca sökme vs olacak.. bakalım ne çıkcak..

4/12 ' yi buranın tüm köylerinde seri 3 ile çekeceğini düşünüyorum açıkcası ama yakıt ne olur onu tam kestiremiyorum..

mantık olarak takviyeye düşmeyen, yüksek vitesde çalışabilen, hararet yapmayan motor ömürlü ve az yakar derim ama deneyip görecez..

bugün olmazsa eski sahiplerini de bi ararım..

Erol abi şu bisikletlere takılan pilli dijital hız göstergeleri var.. onlar motora uyar mı hiç deneyen oldumu acaba?

Yağmur yağmassa hafta sonu bi deneme daha yapcaz.. 3/10 bulmuşlar çok küçük olur 4 ' lü olsun dedik bakalım..

Bu arada ilk denemeyi yapan Recep emmim bugün uğradı.. aynı tarlaları 640 ile sadece yukardan aşağı sürerdik, yukarı çıkmazdı dedi.. bide pulluktan bikaç parça/civata vs. kopmuş.. normalde takılıp kalabilirdi, kopardı dedi..

Bakalım hafta sonu hız ölçer de ayarlayıp daha hassas bi deneme yapcaz inşallah..

üstüne bastın ayağını kaldır :)

inan bugün kiralayacak arkadaşla telefonda görüştük.. 'hafta içi çalışıyom hafta sonu olur mu' dedi 'olur dedim.. sen pulluğu ayarla yeter'

'3/10 buldum' diyince

aynen seri 5 ' le gider.. olacak iş değil.. sen 4 ' lü bul dedim :)

oda 'gidişini beğenmezsem sadece 50 dekarı, beğenirsem tümünü 100 dekarı sürcem' dedi.. 'sen 4/12 ' ye kadar arabul sıkıntı yok' dedim..

şimdi sıkıntı şu.. motor kiralayanın normal olarak pulluğu da yok :) ne bulursa emanet onu takıyo.. tam olarak motor/ekipman uyumunu yakalayamayınca ne vitesden/gidişden nede yakıttan NET sonuç alamıyoz!

mesela öbür 7441.. 4/11 ' i de 5/10 ' u da SERİ 3 ile çekti.. yani boşuna 4/11 ile denemişiz gibi oldu..

olmadı bi çizel pulluk alacaz gibi..

klasik pulluğa biraz karşıyım şu çizel pulluklara bi bakcaz kardeş..

evet 7441 az yakmıştı ama biz bu 6421 ' in ideal pulluğunu yakalyamadık.. 4/8 ' i seri 4 ' le çekti.. seri 3 ile ne çekecekse o ideali yani 4/11-12 gibi olsa ve yakıtı yollar vs çıksak tam NET olacak..

tahminim 1,6-1,7 litreyi geçmez.. çünkü HİÇ hararet ve bayılma yok..

Umut Abi hız konusunda en iyi ölçüm navigasyon yada gps ile çalışan bir hız ölçer ile oluyor. Patinaj kaybı, lastik aşınması gibi hataları da devre dışı bırakıyor. Tam-net hız ölçümü olur.