Namet, Şanlıurfa’daki çiftliğinden Ortadoğu pazarına açılacak
9 Haziran 2014
Ortadoğu’ya taze et

ŞANLIURFA’da 20 milyon lira yatırım yaptıkları tesislerde hedef büyüttü. Ortadoğu pazarına bu tesisteki ürünleriyle açılmayı hedefleyen Namet Urfa’dan Suudi Arabistan’a taze eti 46 saatte ulaştırabiliyor.

NAMET, Ortadoğu pazarına Şanlıurfa’dan giriyor. Bahreynli ortağı Investcorp ile Ortadoğu halkına taze et yedirmeyi hedefleyen Namet Türkiye ve Ortadoğu’nun damak tadının birbirine yakın olmasının avantaj sağlayacağına inanıyor.

1929 yılında kurulan Namet’i, 2005 yılında 4 kuşaktır et işiyle uğraşan Kayar ailesi satın aldı. Kayar ailesi, geçen yıl da Koç Grubu’ndan Şanlıurfa’da işlettiği Harranova Besi ve Tarım Ürünleri AŞ’yi bünyesine kattı. Şanlıurfa Entegre Besi ve Et Tesisleri’nin yeni sahibi olan Kayar Ailesi, 1998 yılında neredeyse sıfıra kadar geldikleri sektörde şimdi dünya pazarına açılmayı hedefliyor. İlk olarak seçtikleri bölge ise Ortadoğu. 740 bin metrekarelik alana kurulan yeni çiftlik, bu hedef için seçilmiş. Tesislere 20 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyen Namet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Kayar, büyükbaş hayvan çiftliğini kurarak bölge ekonomisine 150 milyon liralık katkı sağladıklarını söyledi.

VERİMLİLİK ARTACAK

Yatırımla etçil hayvan ırkını ve et verimliliğini artırmayı hedeflediklerini belirten Kayar, “Medeniyetlerin başlangıç noktası Urfa olduğu için lezzetin başlangıç noktası olarak seçtik” dedi. Kayar, çiftliğin 24 bin hayvan kapasitesine sahip olduğunu, şu anda ise 13 bin büyükbaş hayvanın çiftlikte bulunduğunu ifade etti. Kayar, doğru yerde üretime başladıklarını belirterek “Hammadde alımı çok önemli. Harran gibi yem bitki çeşidinin olduğu yerde olmamız önemli” dedi. “Çiftlikten çatala” sloganını benimsediklerini ifade eden Kayar, etin daha çok sucuk, salam, sosis ve dondurulmuş olarak pazara gönderildiğini, büyük market zincirlerine de taze et verdiklerini dile getirdi. Şanlıurfa’yı konumu dolayısıyla seçtiklerini ve helal kesim yaptıklarını anlatan Kayar, Ortadoğu pazarıyla ilgili şunları söyledi:

“Ortadoğu’dan başlamak istiyoruz. Ortadoğu’nun halkı bizim ürünlerimize çok daha sıcak. Ortadoğu’da bizim ürettiğimiz ürünleri tercih ediyorlar. Biz tercih edilme sebebiyiz, hem lezzet olarak hem ülkemizde yetişen hayvan kalitesi olarak. Bunu çoğaltarak komşu ülkelere ihracat yapabilirsek, hem devletimize ülkemize katkı saylayacak hem de ekonomiye katkımız olur. Ortadoğu’daki bölge halkı da ekonomik olarak milli gelirleri yüksek düzeyde olan insanlar, donuk et tüketmek istemiyorlar.

ARABİSTAN’A 46 SAATTE

Bugün Urfa’dan kesimini yapıp Suudi Arabistan’a lojistik olarak 46-48 saatte etimizi indirebiliyorum. Biz taze üretimimizi Şanlıurfa’dan bütün Ortadoğu’ya yapabiliriz. Kalite, lezzet ikisini birleştirerek dış pazarda temsil etmek amacımız. Fabrikamız hem iç hem de dış piyasaya yetebilecek Türkiye’nin en büyük fabrikası, Ortadoğu’nun en büyük fabrikası, Avrupa’nın ise 4. büyük fabrikası. Bu lezzet yolculuğumuzu bir dünya markası olarak sürdürmek istiyoruz.”


Hayvanlar açık alana sahip

ŞANLIURFA Entegre Besi ve Et Tesisleri, şehir merkezine yarım saat mesafede. Çiftlikte 13 bin büyükbaş hayvan bulunuyor. 60 günlükken alınan buzağı ve danalar, burada besleniyor. 200 kiloluk hayvanlar, 700 kiloya kadar ulaştırılıyor. Hayvanlar her ay tartılıyor ve verimlilik tespiti yapılıyor. Bir büyükbaş hayvan günde ortalama 20 kilogram yem tüketiyor ve 1.1 ile 1.3 kilogram arasında ağırlık kazanıyor. 8 ila 12 ay arasında istenen olgunluğa erişen büyükbaş hayvanlar, 1.5 yaşında ise kesiliyor. Kesilen hayvanlar soğuk hava depolarıyla Kocaeli’deki Çayırova tesislerine gönderiliyor. Buzağı ve danaların dışında yetişkin hayvanlar da çiftliğe alınıyor. Çiftlik açık alana sahip. Yem beton zeminde verilirken hayvanlar toprak zeminde yatıyor. Gıda ve Tarım Bakanlığı da çiftlikte sık sık antibiyotik ve GDO ölçümü yapıyor. 150 kişinin çalıştığı çiftlikte hayvanın hiçbir bölümü çöpe atılmıyor, boynuzundan bile faydalanılıyor, ney ağzı, bıçak, tarak yapımında kullanılıyor. Gübre de tarlalara gönderiliyor. Hayvanlar kesime kadar bulundukları alanda ve arkadaşlarıyla kalıyor.

Yumurta testi

Çiftlikteki hayvanlarla yakından ilgilenen tesisin İşletme Müdürü Osman Temelli, “Eski ustalar diyor ki sırtta yumurta duruyorsa besi sonlanmıştır. Kesime gönderilebilir” diyor. Çiftlikte bu test de yapıldı. Faruk Kayar ve Osman Temelli, birlikte bir büyükbaş hayvanın sırtına yumurta bıraktı.

[img width=800 height=451]http://s29.postimg.org/nfynbgaif/24722458.jpg[/img]