Battımı Böyle Batacan :)

Ynt: Battımı Böyle Batacan :)

şimdi bu batma çıkma işlerinde bi heyecanla halat bağlanır asılınır.. oysa şöyle bi sakin kafafla nerden nereye çekelim durum nedir diye bakmak lazım..

geçen bizim römorkun sol balon tekerler çayırda adeta kayboldu üstünde 1 kamyon gübre.. römork milim milim gözümün önünde yatıyo.. bizim operatörü/Hidromeği çağıdım yetişti ama çok komik..

milim milim nasıl yapsak diye bakıyom.. bizim opreratör abi uğraşma hemen halledecem dedi.. halatı öyle bi yerden bağladıki Hidromekle asılacakki..

İLK en ufak hareketinde römork anında yatacak.. aman elleme dedim.. yarım saat uğraştık ama HİÇ bi zarar ziyan olmadı :)

UÖZKAN.77 link=topic=76043.msg898811#msg898811 date=1402342545' Alıntı:
şimdi bu batma çıkma işlerinde bi heyecanla halat bağlanır asılınır.. oysa şöyle bi sakin kafafla nerden nereye çekelim durum nedir diye bakmak lazım..

geçen bizim römorkun sol balon tekerler çayırda adeta kayboldu üstünde 1 kamyon gübre.. römork milim milim gözümün önünde yatıyo.. bizim operatörü/Hidromeği çağıdım yetişti ama çok komik..

milim milim nasıl yapsak diye bakıyom.. bizim opreratör abi uğraşma hemen halledecem dedi.. halatı öyle bi yerden bağladıki Hidromekle asılacakki..

İLK en ufak hareketinde römork anında yatacak.. aman elleme dedim.. yarım saat uğraştık ama HİÇ bi zarar ziyan olmadı :)

Böyle batma işlerinde en tehlikeli durum..:
Etrafta 3-4 tane akıl veren olacak , her biride farklı akıllar verecek , bazıları eyyamcılık ve eğlence gözüyle bakacak , çekmek için 3-4 tane traktör olacak mümkünse , bunların aralarında herhangi bir uyum ve ahenk olmayacak , her biri farklı vitesler ve manevralar ile olaya renk katacaklar , durum böyle olunca sonunda sakatlık olması kaçınılmaz :)
En tehlikeli duruma , ihtiyaçtan fazla güç olması böyle durumlarda, bu güç yanlış bir açı veya manevra ile uygulandığında kazalar kaçnılmaz oluyor. Olay ve malzeme inceldiği yerden en zayıf bölgesinden kopuyor.

aslında çekemiyo değil çeken zetor fazla çekiyo.. römork o hızla çakur çukura vurup yatıyo..

yerlerinde olsam;

*JCB ' i söker.. yanaşır römorka çaprazdan bağlarım.. zetora hiç gerek kalmadan tek başına gidebilir.. yoksa aynı izin üztünde ileri-geri yapınca zaten şansın azalıyo..