3'üzlerin Keyfi Yerinde

Bu yıl doğan 3 ' üzlerden. Koyunun ikinci doğumu. İlk doğum Aralıkda ama ikizdi.

Genelde bu tarz (3 ' üz-4 ' üz) doğumlarda yavrulardan 1 ' i yada 2 ' sini, diğerleri yaşasın diye kurban verirsiniz. Örneğin bu yıl tek 4 ' üzümüz oldu. 3 kuzusu yaşamadı. Anne de zor kendine geliyor.

Ama kuvvetli koyunlarda pek sıkıntı olmuyor. Aşağıdaki kuzular, diğer üçüzlerin içinde en şen olanı. Tek koyun arkasından 3 ' ü birden koşarken çok eğlenceli, çok sevimli bir görüntü oluyor.

Asıl eğlence ise 2 memeyi 3 kuzu paylaşırken izlemek. Fırsat olursa videosunu da çekerim:

y4uzy2e8.jpg

de4apy9a.jpg

9y6etyzy.jpg

Ynt: 3'üzlerin Keyfi Yerinde

ufukk link=topic=76092.msg899404#msg899404 date=1402515662' Alıntı:
Koyun sevimli ve bereketli bir hayvan :)
Bereketli olsun.
Babamdada bu konuda merak var , evde koyun neslini tüketmez hiç , illa 3-4 tane olur , sorduğumda evin bereketi der.

Ufuk abi bu meraktan öte hastalık. Bulaşıcı bir hastalık hemde. Bir kez bulaştı mı, bir daha çözümü yok. Ölene kadar gidiyor ondan sonra.

Maşşallah, bereketli olsun Yılmaz...

Tüm memeli canlılar için geçerlidir ( insan dahil, eczanelerde hap olarak da satılır, kısırlık tedawisinde de kullanılır) aşıma (koç katımı w.s.) 1 ay kala hem dişilere, hemde erkeklere, Selenyum we E witamini mineral premix olarak ya da sıwı ile suyuna konularak werilmeye başlanır, aşımdan 1 ay sonrasına kadar dewam eder, daha farklı yöntemler war ama ben bunu bilir, uygular bunu öneririm...

Hem döl kalitesi, hemde döl tutmasında başarı, hemde yawruların kalitesi we ikizlik üçüzlük artar... Muhakkak küflü yemlere karşı da rasyonlarda sürekli olarak toksin bağlayıcı kullanınız, buda yawru atımını engeller, atım olmazsa kalite artar...

İnsanlar 1 günde kanser olmadıkları we hiç bir uçak 1 nedenden ötürü düşmediği gibi, haywanlarda 1 günde 1 sebepten hasta olmaz yawru atmazlar, döl tutmamazlık yapmazlar...

Hermiyas link=topic=76092.msg899543#msg899543 date=1402563126' Alıntı:
Maşşallah, bereketli olsun Yılmaz...

Tüm memeli canlılar için geçerlidir ( insan dahil, eczanelerde hap olarak da satılır, kısırlık tedawisinde de kullanılır) aşıma (koç katımı w.s.) 1 ay kala hem dişilere, hemde erkeklere, Selenyum we E witamini mineral premix olarak ya da sıwı ile suyuna konularak werilmeye başlanır, aşımdan 1 ay sonrasına kadar dewam eder, daha farklı yöntemler war ama ben bunu bilir bunu öneririm...

Hem döl kalitesi, hemde döl tutmasında başarı, hemde yawruların kalitesi we ikizlik üçüzlük artar... Muhakkak küflü yemlere karşı da rasyonlarda sürekli olarak toksin bağlayıcı kullanınız, buda yawru atımını engeller, atım olmazsa kalite artar...

İnsanlar 1 günde kanser olmadıkları we hiç bir uçak 1 nedenden ötürü düşmediği gibi, haywanlarda 1 günde 1 sebepten hasta olmaz yawru atmazlar, döl tutmamazlık yapmazlar...

Abi bizim topraklarimiz (ülkece) Selenyum bakımından fakir. Selenyum eksikliği de dol tutmama, koca gelmede düzensizlik ve beyaz kas hastalığı gibi birçok problemi beraberinde getiriyor.

E vutamini de keza öyle.

Ben özellikle kuzulara düzenli selenyum takviyesi yaparım. Bu konuda bulunabilecek en etkili ve ucuz ilaç piyasada 'yeldif' ismi ile satılan enjeksiyon çözelti (iğne).

E vitamini için ise kullanılacak en basit ilaç, içerisinde bastan A ve D vitamini de olmak üzere birçok vitamini barındıran 'Ademin'.

Hayvancılıkla uğrasan arkadaşların bu ikisini düzenli kullanmalarını, gelişimi hizlandirmaktan öte hastalıklara karsı 'önleyici tedbir' olarak tavsiye ederim.