12.06.2014 - 09:39 | Son Güncelleme: 12.06.2014-9:56

Milliyet.com.tr »

Hasat gecikti, kiraz üreticisi sıkıntılı
KÜTAHYA’nın Simav İlçesi’nde son bir aydır aralıksız yağan yağmur kiraz hasadını 15-20 gün geciktirdi. İlçe genelinde üretiminin en fazla yapıldığı ve Kiraz Borsası’nın kurulduğu Yağmurlar Köyü Muhtarı Mahmut Turgut, gecikmenin köylünün ekonomik hesaplarını alt üst ettiğini söyledi.

Simav İlçesi’ndeki tamamı AB ülkelerine ihraç edilen ’Napolyon’ cinsi kirazların, yağmur nedeniyle hasadı gecikti. Gecikmenin çiftçinin aleyhine olduğuna dikkait çeken Yağmurlar Köyü Muhtarı Mahmut Turgut, 'Güneş bir aydır bize yüzünü göstermiyor. Yağışın olmadığı gün neredeyse yok gibi. Yeterli güneş alamayan kirazlarımız bir türlü kızarmıyor. Geçiminin büyük bir kısmını kiraz ve vişne üretiminden sağlayan bölge halkı olarak yağışların devam etmesinden endişelenmeye başladık. Ancak elimizden beklemekten başka bir şey gelmiyor. Eskiden yağmur duasına çıkardık. Şimdi neredeyse güneş duasına çıkacağız' diye konuştu.

Simav’da 25 bin 382 dekarlık alanda üretilen yıllık 6 bin 662 ton civarındaki kirazın büyük bir kısmının Yağmurlar Köyü’nde yetiştirildiğini dile getiren Turgut, bu yıl hem kiraz hem de vişnenin hasadında 15-20 günlük gecikme yaşandığını hatırlattı. Köylünün haziran ayının başında hasat ve satışını yapacağını hesaplayarak önceden borçlandığını söyleyen Turgut, hesapların alt üst olduğuna dikkat çekti.

Bu yıl Simavlı üreticinin ihraçlık kirazın kilosunu 4 liranın altında satmaya niyeti olmadığını dile getiren Turgut, 'Simav’ın kiraz ve vişne borsası köyümüzde kurulur. Soğuk hava tesisli TIR’lar köyümüze gelir. Tüccar paramızı peşin verir, ürünümüzü alır AB ülkelerine götürür. Bizde ürünümüzü peşin satmanın huzuruyla işimize gücümüze bakarız. Simav’ın ihraç cinsi Napolyon cinsi kirazı rengi, iriliği, aromosı ve yola dayanıklılığı gibi üstün özellikleri dolayısıyla Avrupa piyasında en çok tutulan üründür. Tüccar bizim ürünümüze diğer ürünlerden birkaç kuruş fazla para verip alır. Çünkü Simav’ın özellikle de Yağmurlar Köyü’nün kirazları gerek toprak yapısı gerekse iklim koşulları yönünden diğer bölgelerde yetişen kirazlara kalitesi ve aromasıyla fark atar. Al benisi vardır' dedi.