+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Künyeli sebze meyve geliyor  Künyeli sebze meyve geliyor
  Yeni Hal Kayıt Sistemi ile artık satışa sunulan her sebze ve meyvenin künyesi olacak. Ürün künyesindeoynayan veya künyesiz ürün ticareti yapana6 bin lira ceza verilecek

  12.06.2014 03:32

  ANTALYA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Hal Kayıt Sistemi ile sebze ve meyvelerin künyesi olacağını belirterek, “Artık hiçbir satıcı her domatesi Ayaş domatesi diye satamayacak veya her portakala Finike portakalı diyemeyecek” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Antalya Rixos Downtown Otel’de düzenlenen Hal Kayıt Sistemi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Yazıcı, yaklaşık 75-80 milyar liralık bir sektör olan yaş meyve ve sebze ticaretini düzenlemek amacıyla 5957 sayılı yeni Hal Kanunu çerçevesinde Hal Kayıt Sistemi’nin oluşturulduğunu söyledi.

  Üretici hal rüsumu ödemeyecek

  Yazıcı, “Bu sistemi birlikte başarıya ulaştıracağız. Bizim çabamız, gayretimiz bu. Bu başarıya ulaşınca herkes kazanacak. Üreticinin ürettiği ürün kamyonlara yüklenip yollara dökülmeyecek, çöplüklere atılmayacak. Üretici de komisyoncu da emeğinin karşılığını alacak” diye konuştu.
  Yeni Hal Kanunu ile üreticinin üzerindeki hal rüsumu yükünün kaldırıldığını belirten Yazıcı, üreticinin bundan sonra hal rüsumu ödemeyeceğini, komisyoncunun ödeyeceğini dile getirdi. Belediyelerin tahsil edilen rüsumu paylaşımına ilişkin de kriterler getirildiğini ifade eden Yazıcı, bu paylaşımın hiçbir çekişmeye mahal vermeden tamamen elektronik ortamda yapılacağını söyledi.

  Künye değiştirmenin cezası 6 bin lira

  Yeni Hal Kayıt Sistemi ile ürünlerin künyesinin olacağını kaydeden Yazıcı, şöyle konuştu: “Satın almak için tedarikçiye gittiğinizde ihtiyacınız olan domatesi alırken künyesine bakacaksınız. Nerede üretilmiş, ne zaman hasadı yapılmış, tüm bunları göreceksiniz. Ürünün künyesi olacak, bunu ileride çok daha yaygın hale getireceğiz. Künyeyi aslında renkli çıkaracaktık ama maliyet artmasın diye siyah-beyaz yaptık. İleride bu belki barkoda dönüşecek. Artık hiçbir satıcı her domatesi Ayaş domatesi diye satamayacak veya her portakala Finike portakalı, Anamur muzu diyemeyecek. Çünkü künye olacak. Künyeyi değiştirirse ne olur? Cezası 6 bin liradan başlıyor. Künye koymamak ya da farklı koymanın idari yaptırımı 6 bin lira. Tüketici de kaliteli, hijyenik, standardı belirlenmiş meyve ve sebzeye güven içinde erişebilecek.”

  Üründe standardı biz belirleyeceğiz

  Eskiden gümrükçülere hep farklı bakıldığını, fakat bu gün gümrükçülerin imajının önemli ölçüde değiştiğini kaydeden Yazıcı, “Bu alanda da var olan şüpheleri ortadan kaldıracağız. Özellikle çöpe attığımız meyve ve sebzenin kurtarılmasını sağlayacak olan ambalajlama ve nakliye standartlarıdır” diye konuştu. Ürün standardına ilişkin çalışmaların aslında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapıldığını ifade eden Yazıcı, söz konusu bakanlıkla bir protokol imzalayarak, meyve ve sebzeyle ilgili standart belirleme işlemlerinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütüleceğini bildirdi.

  Tüketici için çok önemli

  Toplantıda konuşan Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkanı Yüksel Tavşan da, seze ve meyve piyasasının Türkiye’de çok zor bir piyasa olduğunu, hal kayıt sistemiyle piyasaya çok modern bir yapıyla girildiğini söyledi. Hal Kayıt Sistemi’nin insan ve çevre sağlığı açısından çok önemli olduğunu kaydeden Tavşan, tüketici için çok önemli olan izlenebilirlik ölçütü getirdiğini, artık bir ürünle ilgili her türlü bilginin görülebileceğini dile getirdi.

  Perakende Yasası Başbakanlık ' ta

  Gümrük ve Kicaret Bakanı Hayati Yazıcı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’na son şeklini verdiklerini ve Başbakanlık’a sevk ettiklerini söyledi. Taslağın önümüzdeki süreçte Bakanlar Kurulu gündemine taşınmasını ümit ettiğini belirten Yazıcı, buradan da Meclis’e gitmesini sağlayacaklarını kaydetti. Yazıcı, söz konusu tasarının bu yılın sonuna kadar yasalaşmasını hedefl ediklerini de bildirdi. Yazıcı, Tasarının bir çerçeve kanun olacağını da dile getirdi

  20 milyar liralık sebzemeyve çöpe gidiyor

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’de üretilen meyve ve sebzenin 30 milyarlık bölümünün kayıtdışı olduğunu, 20 milyarlık bölümün de ambalajlama ve nakliye sırasında çöpe gittiğini söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 verilerine göre Türkiye’de yıllık 28 milyon ton sebze, 19 milyon ton da meyve üretimi yapıldığını belirten Yazıcı, toplam 47 milyon tonluk sebze ve meyve üretiminin toptancı ölçeği dikkate alındığını, parasal değerinin de 75-80 milyar lira olduğunu kaydetti. Üretilen sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 25’inin ambalaj ve nakliye dolayısıyla tüketiciye ulaşmadan çöpe gittiğini ifade eden Yazıcı, çöpe giden meyve ve sebzenin parasal değerinin de 20 milyar lira olduğunu bildirdi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Künyeli sebze meyve geliyor  Sebze ve meyvede 'künye' dönemi başladı
  4 Temmuz 2014
  Sebze meyvede yeni dönem başladı

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sebze ve meyvelerin nerede ve nasıl üretildiği gibi bilgileri içeren ürün künyelerinin perakende satış noktalarında yer almaya başladığını bildirdi.

  Yazıcı, yazılı açıklamasında, sebze ve meyve ticaretini yeniden düzenlemek amacıyla hazırlanan ve kamuoyunda 'hal kanunu' olarak bilinen 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ' un 2012 yılı başında hayat geçirildiğini hatırlattı.

  Hal kanununun getirdiği yeniliklerin uygulamaya geçirilmesi ve ilgililerin düzenlemelere uyum sağlayabilmesi için geçiş süreci öngördüklerini belirten Yazıcı, bu dönemde ilk kez uygulanan hal kayıt sisteminde sektörün ihtiyaç duyduğu gerekli değişikliklerin yapıldığını ifade etti. Süreç sonunda, kanunun öngördüğü uygulamaları da devreye aldıklarını belirten Yazıcı, hal kayıt sistemi üzerinden üretilen ürün künyelerinin de perakende satış noktalarında vatandaşların hizmetine sunulmaya başlandığını kaydetti.

  'KÜNYELER KİMLİK VAZİFESİ GÖRECEK'
  Ürün künyelerinin, sebze ve meyve ticareti yapan kişilerin işlemlerini hal kayıt sistemine beyan etmeleri sonucunda oluşturulduğunu ifade eden Yazıcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

  'Sebze ve meyvelerin nerede ve nasıl üretildiği gibi bilgileri içeren ürün künyeleri perakende satış noktalarında yer almaya başladı. Ürünler için adeta kimlik vazifesi gören künyeler, ürünlerin kasalarının üzerinde yer alıyor. Örneğin, domates gerçekten Ayaş domatesi mi, organik olarak mı üretildi, taze mi, tüketicilerimiz tüm bu soruların cevabını ürün künyesinden öğrenebilir. Tüketicilerimiz, ürün künyesinde yer alan künye numarasını hal kayıt sistemi üzerinden sorgulayarak satın alacağı ürünler hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabiliyor. Ürün künyesi uygulamasıyla, tüketicilerimizin tercih haklarını koruma altına almış olduk, kaliteli üretimin önünü açtık. Uygulamanın diğer perakende satış noktalarında da bütünüyle hayata geçmesini hedefliyoruz.'

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Enflasyonda sebze-meyve tartışması
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Şubat.2015, 12:04
 2. Meyve-Sebze İçin Buzhane Yapımı
  Konu Sahibi ilhan16 Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Eylül.2014, 23:48
 3. Yaş meyve sebze ihracatçılarına Rusya uyarısı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2014, 09:52
 4. 4 gün sebze meyve yok
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 20:00
 5. Cari açığa meyve-sebze dopingi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2013, 23:20

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status