Tavuk eti ve yumurta üretimi arttı

Tavuk eti ve yumurta üretimi arttı

12.06.2014 10:22

Türkiye genelinde nisanda yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı

ANKARA - Türkiye genelinde nisanda yumurta üretimi, bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, nisan ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,7 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,5, tavuk eti üretimi ise yüzde 1,4 arttı. Kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken, hindi eti üretimi yüzde 2,4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde artış gösterdi. Kesilen tavuk sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4, tavuk eti üretimi yüzde 9,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, kesilen hindi sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,1, hindi eti üretiminde yüzde 35,4 artış görüldü.