fiğ mi yem bezelyesimi

selam arkadaşlar biz 3 yıldan beri fiğ ekiyoruz verim olarak dekar 1 ton alıyoruz ancak bu yıl besicilikten inekçiliğe geçince gördük ki saman inekcilikte verimli olmuyor onun yerine fiğ vermek daha iyi bu yüzden dolayı samanı besi hayvanlarına fiği ise ineklere veriyoruz. birde yem bezelyesi varmış güzden ekiliyormuş acaba fiğ yerine yem bezelyesi ekmek doğrumudur çünkü yem bezelyesi fiğe göre daha az bakım ve daha önce biçim yapılıyormuş eken,ekeni gören, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurmu bol ve bereketli kazançlar.

Ynt: fiğ mi yem bezelyesimi

sklr68 link=topic=76111.msg899558#msg899558 date=1402565145' Alıntı:
selam arkadaşlar biz 3 yıldan beri fiğ ekiyoruz verim olarak dekar 1 ton alıyoruz ancak bu yıl besicilikten inekçiliğe geçince gördük ki saman inekcilikte verimli olmuyor onun yerine fiğ vermek daha iyi bu yüzden dolayı samanı besi hayvanlarına fiği ise ineklere veriyoruz. birde yem bezelyesi varmış güzden ekiliyormuş acaba fiğ yerine yem bezelyesi ekmek doğrumudur çünkü yem bezelyesi fiğe göre daha az bakım ve daha önce biçim yapılıyormuş eken,ekeni gören, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurmu bol ve bereketli kazançlar.

Yabancı ota karşı dayanıklılık, iklime karşı dayanıklılık, ıslanmaya karşı çürüme dayanıklılığı, verim, erkencilik, lezzet gibi konularda yem bezelyesi fiğe karşı açık ara önde.

Kesin konuşmayayım ama bir daha fiğ ekmeyebilirim.

sebazios link=topic=76111.msg899570#msg899570 date=1402569194' Alıntı:
Yabancı ota karşı dayanıklılık, iklime karşı dayanıklılık, ıslanmaya karşı çürüme dayanıklılığı, verim, erkencilik, lezzet gibi konularda yem bezelyesi fiğe karşı açık ara önde.

verim olarak nasıl dekara 1000 kg geçer mi? yerine danelik mısır yetişir mi?

sklr68 link=topic=76111.msg899810#msg899810 date=1402655898' Alıntı:
verim olarak nasıl dekara 1000 kg geçer mi? yerine danelik mısır yetişir mi?

Sarılar1 isimli üyemiz bezelyelerini silajlik olarak ayaktan verdi.

Verim yas ot olarak dekara 4 tonu biraz gecmis.

Benim biçtiklerimde de kuru ot 1 Tina yakındı.

Yerine mevsime uygun olan hersey ekilir.

danelik mısır için benim demek istediğim şuydu: geçen sene biz fiğ yerine danelik mısır ektik ottan başımızı alamadık ilk çıkıştan sonra mısırın içini ot bastı bizde içinde ot çok olunca silajlığa biçtik şimdi bide yem bezelyesi ekeriz arkasına danelik ekip yine silajlk biçmeyelim?

sklr68 link=topic=76111.msg899827#msg899827 date=1402661073' Alıntı:
danelik mısır için benim demek istediğim şuydu: geçen sene biz fiğ yerine danelik mısır ektik ottan başımızı alamadık ilk çıkıştan sonra mısırın içini ot bastı bizde içinde ot çok olunca silajlığa biçtik şimdi bide yem bezelyesi ekeriz arkasına danelik ekip yine silajlk biçmeyelim?
Mısıra ara çapa veya ot ilacı yapmadınızmı?Mısır büyüdüğünde otu basar ve ot gelişemez.Bizim burada bezelye sonrası şeker mısırı ekiyorlar iyide mısır oluyor.

sebazios link=topic=76111.msg899570#msg899570 date=1402569194' Alıntı:

iddalı bi söylem olmuş...yem bezelyesini bilmediğim için yorum yapamıcam...
zorla bana yem bezelyesi ektireceksiniz...
ineklerde çok fena gaz yapıyormuş öle duydum

sinoplu link=topic=76111.msg899865#msg899865 date=1402671019' Alıntı:
iddalı bi söylem olmuş...yem bezelyesini bilmediğim için yorum yapamıcam...
zorla bana yem bezelyesi ektireceksiniz...
ineklerde çok fena gaz yapıyormuş öle duydum

Bir kez 5 dekar tritikale ile karışık ek. Ne demek istediğimi anlarsınız.

Konu ile ilgili paylaşımda bulunmuştum. Ayrıntılar mevcut.

Gaz kısmını duymadım. Sonuçta bir baklagil cinsi. Fiğ hayvanda ne etki yapıyorsa aynısını etkiyi yapar.

Yem Bezelyesi ile ilgilenen arkadaşlara
geçen seneye kadar arpa-fig karışımı ekiyorduk taki yem Bezelyesi ile tanışana kadar
Sağmal hayvancılık yapanlar için mükemmel bir kuru ot kaynağı özellikle çiçeklenme başlangıcında bicildigi zaman protein olarak çok yüksek
kuru ot olarak dekara 1200 kg aldık (arkadaşım 1800 kg aldı toprak yapısı etkiler)
slaj olarak düşünülürse biçim sonrası % 25 solmasi beklenmesi(kararma yapıyor)
kuru ot için istenirse 10kg Bezelye 6kg tritikale ideal
2.urun Slajlık mısır ekimi için çok uygun dekara 10-12 kg saf azot bırakıyor

Yem Bezelye biçimi KUHN

a.mutlu link=topic=76111.msg972659#msg972659 date=1424266181' Alıntı:
Taban suyu yüksek olduğu için 1 ürünleri sulama yapmıyoruz
gecen sene buğday arkası slaj lık ekimler ve yoncalari hic sulamadik
abi yem bezelyesi silajını hayvanlar iştahlı yiyo mu hiç denediniz mi?silajlık mı mantıklı yoksa balya mı?
bide yem bezelyesinin silaj verimi ne kadar dekarda?

gaggoş link=topic=76111.msg972662#msg972662 date=1424267308' Alıntı:
gaggoş link=topic=76111.msg972660#msg972660 date=1424267067' Alıntı:
abi yem bezelyesi silajını hayvanlar iştahlı yiyo mu hiç denediniz mi?silajlık mı mantıklı yoksa balya mı?
bide yem bezelyesinin silaj veri ne kadar dekarda?
ben yapmadım ama biçim yaptığım çiftlik ler var mükemmel olduğunu söylüyor
mısır slaji daha uygun fiyata mal oldugu için onu tercih ediyorum ben balya olarak degerlendiriyorum. Kuru ot niyetine rasyona ekliyorum Bezelye yi
videoyu izlediysen orası balya için ekildi. 10 kg bezelye 5 kg tritikale
eger slajlik için ekilecekse 20 kg bezelye 10 kg tritikale uygulaması verim açısından 4.5-5 ton arası verim alinabiliyormus
balya olarak ekilen yeri slaj yaptılar 3 ton verim aldılar
bir tavsiye slaj yapacak olursan ..
Eğer sıkmalı makina ile bicilirse 1gun
tamburla bicilirse 3 gün solmasi beklenmesi ve öyle slaj yapılması en uygun olur kanaatindeyim slajin kararmamasi için tabi sakarya Ovasında nemli topraklarda