Inekler caramba balyalarini yemiyor

Merhabalar iyi forumlar .
Damimizin önünde 30 dk kadar bi alanımız var kışın caramba eker hayvanları salariz gözle görülür süt artışı ve canlılık veriyor hayvanlara yazın ise slajlik mısır ekeriz. Bu sezon inekleri salmadik . Otlar ise büyüdü bizde Balya yapalım dedik. Karma makinesine attik bi kaç paket ve ne görelim mal olduğu gibi kalmış dokunma mis lar sizce neden olmuştur çaresi nedir?

Ynt: Inekler caramba balyalarini yemiyor

Tabiu bu arada carambamiz yağışlar nedeniyle üç hafta yerde kaldı. Bizim gorusmuz. Hayvanın mera alanı olduğu için gübre kokusu sindi ondan begenmiyorlar. Tabii ki bu tahmin yalnızca karşılaşan yok mu hoc aranızda

yerde kalıp yağmur çektiyse yemeye nazlanır hayvan kokar çünkü.. bizim burda da yağışlara yakalandı yulaflar bağlatanlar var ama hayvan yemiyo diyolar.. Benimde vardı bir parça bağlatmıcam kararmış ot hayvanı bozar daha çok...

sklr68 link=topic=76145.msg899974#msg899974 date=1402727314' Alıntı:
bu konu ile alaksız bir soru caramba ile reygrass farklı bitkimi
O da yem bitkisi bildiğim kadarıyla biraz daha iyi olduğunu biloyorum. Daha önce carambamix aldığım yere sormuştum onlar söylemişti.

Ödemişin neresindensin toprağım,amcam gilinde başına geldi bu olay nedeni ise bu otları kışın hayvanlara mera yaptığımızdan merada gezinirken işeyip sıçıyo haliyle toprakta duruyo otlar biçildikten sonra yağmur yağıyo yağmurla birlikte işeyip sıçtıkları gübreler tekrar canlanıyo katı gübrenin kokusuda ota geçiyo hayvanda yemiyo.ben bugün balya yaptım 2 hafta yağmur yağdıydı yem karmaya katım hyvanlar yedi sorun yok ama kışın tarlaya hayvanlar girmedi.

bizimkilerde sorun yok bende saldım hayvanlarımı sonra kuruttum balya yaptım içinden tezek bile çıkıyo ama hayvan yinede yiyodu basşka bi sorun bbu yagmurlardan havada ki nemdem dolayı olmuştur bence

Veli algın link=topic=76145.msg900122#msg900122 date=1402773115' Alıntı:
Ödemişin neresindensin toprağım,amcam gilinde başına geldi bu olay nedeni ise bu otları kışın hayvanlara mera yaptığımızdan merada gezinirken işeyip sıçıyo haliyle toprakta duruyo otlar biçildikten sonra yağmur yağıyo yağmurla birlikte işeyip sıçtıkları gübreler tekrar canlanıyo katı gübrenin kokusuda ota geçiyo hayvanda yemiyo.ben bugün balya yaptım 2 hafta yağmur yağdıydı yem karmaya katım hyvanlar yedi sorun yok ama kışın tarlaya hayvanlar girmedi.
Bizimde tahminimiz bu yönde bakalım bi deneme daha yapıcaz. belki düzgün olur olmazsa paket halinde vericez . ha bu arada paket halinde yiyorlar gayet iyi. hocam merkezde ve gereli de Yerlerimiz var.
abdil link=topic=76145.msg900125#msg900125 date=1402773666' Alıntı:
bizimkilerde sorun yok bende saldım hayvanlarımı sonra kuruttum balya yaptım içinden tezek bile çıkıyo ama hayvan yinede yiyodu basşka bi sorun bbu yagmurlardan havada ki nemdem dolayı olmuştur bence
Bunu dikkate alınca yağmur akla geliyor nem den mi ama dedigim gibi paketi kurabiye gibi yiyorlar

avuahmet link=topic=76145.msg900130#msg900130 date=1402774601' Alıntı:
bende bu sene ekicem ama nasıl bir yerde oluyoır sulak arazi mi yoksa kurak ama yılda 3 veya 4 defa sulamayla oluyor muu
Yeterli sulama ve gübreleme yaparsan ayda bir biçim durumuna gelir. Ot çok yumuşak ve özellikle buzağı gibi küçük hayvanlar çok iştahlı yerler.

Çok yağış aldıda bitkinin tadı bozulmuşsa tabiki hayvan başlangıçta yemek istemez ve seçer rasyona çokdaha az girip daha uzun sürede alıştırarak vermeniz lazım ama zehirlenmelere dikkat küflenme kararma sıkıntısı varmı acaba ?

hacimmet link=topic=76145.msg900968#msg900968 date=1403115392' Alıntı:
Çok yağış aldıda bitkinin tadı bozulmuşsa tabiki hayvan başlangıçta yemek istemez ve seçer rasyona çokdaha az girip daha uzun sürede alıştırarak vermeniz lazım ama zehirlenmelere dikkat küflenme kararma sıkıntısı varmı acaba ?
uzunca süre kontrol edemedim ama ayrı verilen paketleri yiyorlar bırakmiyorlar yemlik te. Sanırım öğlen paketler halinde vericez

Islanan otlar yeterli havalandırılmadığı taktirde tatlarında renklerinde bozulma oluyor. Iyice kurutmadan paketlendiğinde ise bu durum daha da kötüye gidiyor.

Ben ıslattığım otlarda standart bir prosedür uygularım.

Ot tamamen kurulduktan sonra namlu yapıp bağlamaya hazır hale getiririm. Tarla o durumdayken çoban söyleyip koyunları getirttikten sonra tüm sürüyü tarlaya salarım. Ben de oturur izlerim.

Hayvanlar namlulara hücum edip otu yemeye saldırıyorsa sürüyü hemen tarladan çıkartır, otu bağlamaya başlarım :)

Ha baktım otun yüzüne bakmıyor, tarla kenarlarına sarıyorlarsa. Tırmığı takıp otları toplar, kibriti çakarım.

Bu kadar basit.

Bu yıl insan üstü bir gayret neticesinde hiç ziyan etmedik. Yalnız tarlaya göre değişmekle birlikte %20 ile 40 civarı bir verim kaybı yaşadık.

Ot işinin riski bu. Bunu göze almadan ot işi olmuyor.

Ikinci nokta da açlık unsuru. Merayas alınan, taze ot yiyen hayvan kuru ota pek tenezzül etmez.

Siz olsanız, baklava varken yavan ekmeğe saldırır mısınız?

Ama sert bir kış olduğununda, o beğenmedikleri kuru, kararmış otlar baklava börek olur.

Babam bahsetmişti. Çok ağır bir kış, aç kalan koyunlar yiyecek birşey bulamadıkları için sazdan yapılmış kendi kışlalarını komple yemişler.

Açlık şakaya gelmez. Bu nedenle şu an yemedikleri o otları ağız dolusu yedikleri zaman da gelebilir.

Bu tarz yemleri ün hayvanlara verileceği durumlarda alınacak en önemli tedbir, hayvanların 5-7-9 ' lu karma gibi zehirlenme aşılarının da tam olması. zehirlenme aşıları hayvanların küf ve mantara karşı olan mukavemetlerini de artırır.

2. Önemli husus da bu tarz yemlerin gebelerden ziyade kısır yada kuruda olan hayvanlara verilmeye çalışılması. Gebe hayvanlara yoğun miktarda verildiğinde yavru atmaya sebep olabilir.