17.06.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.06.2014-23:33

Milliyet.com.tr »

Kurutulmuş domatesle Amerika’yı fethedecek
McDonald’s, Starbucks, Wendy’s gibi devlerin yarı kurutulmuş domates tedarikçisi İzmirli Avod, 21 milyon dolarlık bir satın almayla ABD’ye adım attı

Duygu Erdoğan

İzmir merkezli Avod Kurutulmuş Gıda, yaklaşık 10 yıldır McDonald’s, Starbucks ve Wendy’s gibi dev zincirlere yarı kurutulmuş domates satıyor. Firmaların sadece ABD’de bulunan zincirlerine satış yapan Avod, daha önce aracılarla yaptığı satışı, artık 21 milyon dolara satın aldığı Sundown Foods ile gerçekleştirecek. Avod Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Torbaoğlu, “McDonald’s ve Starbucks’ın mevcut ürünlerinin içindeyiz ancak yeni ürünlerin de içinde olmak istiyoruz. Bunun için görüşmelerimiz var” dedi.

Hisseyle ödeyecek
Sundown Foods’un bedelini nakit olarak değil, Avod hissesi ile ödeyeceklerini söyleyen Torbaoğlu şöyle devam etti:
“ABD pazarında büyümek istedik ve bu zincirlerle birebir ilişkimizi yürütmek istedik. Sundown Foods’un Avod’da hisseleri artmış olacak. 2004 yılından beri Avod müşterisi ve uzun yıllar iş ilişkimiz var. Türkiye piyasasının bu üründe geleceğini görüyorlar.”

Ürünler İzmir’den
Avod, İzmir’deki fabrikasının yanı sıra bu satın almayı desteklemek için aynı alanda faaliyet gösteren bir firmayı satın alarak bünyesine iki fabrika daha ekledi. Torbalı ve Manisa’da bulunan yeni fabrikalarla birlikte Avod, yıllık 4500 ton üretime ulaşacak. Torbaoğlu, 2014’te 70 milyon lira, 2015’teyse 110 milyon liralık ciro beklentisinde olduklarını vurguladı. Ürün gamında kuru kayısı, incir ve üzüm de bulunduğunu belirten Torbaoğlu, “Bu ürünleri tamamen İzmir ve çevresinden tedarik ediyoruz. İthalatımız yok” dedi.

Kendi tarlası var
Nazım Torbaoğlu, domates ekimini de kendilerinin yaptıklarına dikkat çekerek 400 dönüm tarlaları olduğunu söyledi. Binlerce dönüm tarlanın da kiralandığını belirten Torbaoğlu, “Domatesleri portakal dilimi gibi altı parçaya bölüyoruz. Her biri bir oda büyüklüğünde fırınlarımızda, 6 saatlik bir işlem sonrasında neminin bir kısmını almış oluyoruz. Eksi 70 derecede şoklayıp ihracatını yapıyoruz. 30 değişik paketleme çeşidimiz var, müşteri ihtiyacına göre gönderiyoruz” dedi.