Çaykur beyaz çayı keşfetti
Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
16 Haziran 2014

KAÇAK çayı önlemek için Güneydoğu insanının damak tadına uygun çay üreten Çaykur, şimdi de çayın en yoğun noktasını keşfetti. Çaykur, literatüre “gümüş iğne” olarak geçen ve Çin’de yıllardır üretilen beyaz çayı Türkiye’de üretmeye başladı. Çay bitkisinin en tepe noktasındaki tomurcuklardan elde edilen beyaz çay, üreticiye yeni bir gelir kapısı açarken, Çaykur’un ürün yelpazesini genişletecek.

BİR DÖNÜMDEN BİR KİLO

Çaykur, toplanması bir hayli zahmetli olan tomurcukların kilosunu üreticiden 300 liradan almaya başladı. Gramla piyasada satışa sunulacak olan beyaz çayın kilogram fiyatının ise bin 500 ile 2 bin lira arasında olması bekleniyor. Çay bitkisinin en tepesindeki tomurcuklardan elde edilen beyaz çay, kayaların içinde altın aramaya benzetiliyor. Tomurcuklar her çay bitkisinde açmadığı için bir dönüm çay bahçesinden ancak 750 gramla 1 kilo arasında tomurcuk bulunuyor. Bu tomurcuklar da ancak günün belli saatlerinde ve güneşli günlerde toplanabiliyor. Altın değerindeki bu tomurcuklar bugüne kadar fabrikaya teslim edilen çay yapraklarının arasında değerlendirilmeden zayi oluyordu. Beyaz çayın üretici için de büyük önemi bulunuyor. Çaykur, 1 kilo yaş çay yaprağı için üreticisine 1.38 lira ödeme yaparken 1 kilo tomurcuk için 300 lira ödüyor.

281 KİLO BEYAZ ÇAY ALDI

Çaykur, tomurcukları ekstra bir işleme tabi tutulmadan tüketiciye beyaz çay olarak ulaştıracak. Yetkililer, “Çay bahçesi olan üreticiler topladıkları tomurcukları o gün Çaykur’a teslim etmek zorunda. Üreticiden alınan bu tomurcuklar güneş gören sera ortamında belli bir süre tutularak nemi alınıyor. Sonra kurumaya bırakılıyor. Kuruyan tomurcuklarda paketlere konularak piyasada satışa çıkarılacak. Çay bahçelerinde birinci gün sürgünün başladığı 26 Nisan’dan bugüne kadar Çaykur, üreticiden 281 kilo beyaz çay tomurcuğu aldı” bilgisini verdi. Yetkililer beyaz çay üretimiyle ilgili şunları söyledi:

ÇAYIN KALİTESİ ARTACAK

“Çaykur’un beyaz çay üretimine yönelmesiyle Türkiye’de çayın kalitesini da artırması bekleniyor. Üreticiden çok rağbet gören beyaz çay, çay üretiminin yüzde 75’inin yapıldığı Rize’de üretici bahçelerindeki çay ocaklarının da yenilenmesini beraberinde getirecek. Üretici, tomurcuğu daha verimli olan fidelere yönelecek. Çaykur, üreticinin bu talebini karşılayabilmek için şimdiden doku laboratuvarındaki çalışmalarını da hızlandırdı.”