4-5 Aylık Başlık Angus Alımı

Ynt: 4-5 Aylık Başlık Angus Alımı

hocam bende angus besisi yapıyorum aksaraydayım. buzağı dişimi erkekmi arıyorsun? erkek arıyorsan bunu herkes arıyor şahsen ben dahi bulsam alırım kendi anguslarımla birlikte besiye çekerim ancak kimse satış yapmıyor bende yapmam hiiçbirzaman çünkü bir yıl dişiye bakıyoruz vede tek gelirimiz %50 erkek doğan buzağı ve bu erkek buzağıyı ülkemizde kimse satışa yanaşmıyor. ama dişi düşünürsen yardımcı olabilirim. erkek angus olayıda işletme sahibi eğerki çok çok özel bi durumu yoksa satış yapmaz ülkemiz şartlarında. bununda sebebi ülkemizde besi materyali için tedarik zinciri oluşturulamaması .amerikada cow-calf operation denen inek-buzağı işletmeleri var ülkemizde ne zaman inek buzağı işletmeleri kuruluras o zmaan ancak bu tarz hayvanlar bulunabilir.

Hocam sağol dişide olsa olur günlük ağırlık artışı ne kadar peki dişilerde bizde şu anda gebe inekler var 1 aya kadar kadar doğuracaklar kışa kadar inekleri besiye çekip satacağız bu anguslar normal buzağılarla fiyatları aynı yoksa fiyat farkı var mı teşekkürler

Zeki_Yalcin link=topic=76230.msg901279#msg901279 date=1403209173' Alıntı:
Neo anguslarda günlük canlı ağırlık artısı ortalama ne kadar oluyo ve kaç aylıkken besiye alıp kaç kg canlı ağırlıkta besiye son veriyosun
hocam ben çok zorlamıyorum hayvanlarımı kendi üretimim yemimle doğal vede hayvanı zorlamıyacak bir rasyon la besliyorum bütün hayvanlarımı vede besi dönemi boyunca yani 6-7 aylık yaştan 14 -15 aylara kadar OGCAA 2 kg kadar ancak dediğim gibi asla hayvanlarımı zorlamıyorum hafif rasyonlarla 2 kg yi yakalıyorum ancak daha ağır bir rasyon vede serbest yemlemeyle daha fazla ağırlık artışı sağlanabilir çünkü obez hayvanlar fazla zorlamamak lazım bence.benim düşüncem bu.
CELAL KARABULUT link=topic=76230.msg901302#msg901302 date=1403213038' Alıntı:
Hocam sağol dişide olsa olur günlük ağırlık artışı ne kadar peki dişilerde bizde şu anda gebe inekler var 1 aya kadar kadar doğuracaklar kışa kadar inekleri besiye çekip satacağız bu anguslar normal buzağılarla fiyatları aynı yoksa fiyat farkı var mı teşekkürler
hocam ben hiç dişi kestirmediğim vede şuan tamamen dişileri damızlık olarak kullandığım için açıkcası besi performanslarını bilemiyorum ama angus besisi yapan başka bir arkadaşım laf arasında bahsetmişti dişilerinde beside başarılı olduklarını ancak işte canlı ağırlık artışı vede inek karkas fiyatlarını araştırmak hesaplamak lazım. ama imkanın varsa dişi alıp besiye değilde damızlık olarak kullanmanı öneririm. hocam fiyat olarakta bi fark yok hatta piyasada çok çok pahalı holstein simental düveler var onlardan çok çok ucuz gebe düveler.birçok angus çiftliğide düve yada dişi buzağı satışı yapıyor .çünkü hepsinin ortak sorunu dişi kapasitelerini aşıyorlar bir süre sonra damızlık olarak çok uzun yıllar yüksek verim alındığı için mecburen daha damızlık değeri taşıyan ineklerini kestirmek zorunda yada bir şekilde inek yada düve yada buzağı dişi hayvanlarını satmak zorunda kalıyorlar.

neo8787 link=topic=76230.msg901264#msg901264 date=1403207274' Alıntı:
hocam bende angus besisi yapıyorum aksaraydayım. buzağı dişimi erkekmi arıyorsun? erkek arıyorsan bunu herkes arıyor şahsen ben dahi bulsam alırım kendi anguslarımla birlikte besiye çekerim ancak kimse satış yapmıyor bende yapmam hiiçbirzaman çünkü bir yıl dişiye bakıyoruz vede tek gelirimiz %50 erkek doğan buzağı ve bu erkek buzağıyı ülkemizde kimse satışa yanaşmıyor. ama dişi düşünürsen yardımcı olabilirim. erkek angus olayıda işletme sahibi eğerki çok çok özel bi durumu yoksa satış yapmaz ülkemiz şartlarında. bununda sebebi ülkemizde besi materyali için tedarik zinciri oluşturulamaması .amerikada cow-calf operation denen inek-buzağı işletmeleri var ülkemizde ne zaman inek buzağı işletmeleri kuruluras o zmaan ancak bu tarz hayvanlar bulunabilir.
Dişi buzağıların fiyatı ne kadar.

CELAL KARABULUT link=topic=76230.msg901466#msg901466 date=1403285805' Alıntı:
Hocam verdiğiniz rasyon nedir peki 2 kg günlük ağırlık artışı sağlamak için teşekkürler
yani o kilosuna göre vede besinin dönemine göre değişiyor örnek için ortalama bir dönemde yani 350 kg de verdiğim yemi yazayım. 1,5 kg arpa sapı , 0,5kg ryegrass , 3.4kg arpa ezmesi , 1.7 kg mısır ezmesi yada mısır flake (elimde kendi mısırım varsa ezip veriyorum yoksa dışarıdan flake alıyorum) 1,7 kg ince bonkalit kepek , 1.53 kg atk , 0,200kg mermer tozu , 0,040 kg tuz , gerekli miktarda canlı maya (miktar markadan markaya değişiyor , ben global nutritech in yoğun bir mayası var ondan kullanıyorum biraz pahalı piyasaya göre 250 tl çuvalı ancak yoğun olduğu için daha ekonomik oluyor tona 1 kg katılıyor diğerleri ucuz mayalar tona 5kg katılıyor).bide işte vitamin mineral.

neo8787 link=topic=76230.msg902064#msg902064 date=1403636551' Alıntı:
yani o kilosuna göre vede besinin dönemine göre değişiyor örnek için ortalama bir dönemde yani 350 kg de verdiğim yemi yazayım. 1,5 kg arpa sapı , 0,5kg ryegrass , 3.4kg arpa ezmesi , 1.7 kg mısır ezmesi yada mısır flake (elimde kendi mısırım varsa ezip veriyorum yoksa dışarıdan flake alıyorum) 1,7 kg ince bonkalit kepek , 1.53 kg atk , 0,200kg mermer tozu , 0,040 kg tuz , gerekli miktarda canlı maya (miktar markadan markaya değişiyor , ben global nutritech in yoğun bir mayası var ondan kullanıyorum biraz pahalı piyasaya göre 250 tl çuvalı ancak yoğun olduğu için daha ekonomik oluyor tona 1 kg katılıyor diğerleri ucuz mayalar tona 5kg katılıyor).bide işte vitamin mineral.
Hemşehrim detaylı ilgilerin ve ilgin için çok teşekkürler sayende angus beslemesini angus yetiştiriciliğini öğreniyoruz bilgi sahibi oluyoruz.