2014 Haziran ayı Trakya aşırı yağış ve Dolu felaketleri

Ynt: 2014 Haziran ayı Trakya aşırı yağış ve Dolu felaketleri

<<B.Özyurt>> link=topic=76269.msg901643#msg901643 date=1403383491' Alıntı:
Gerçekten mi abi?? Eksperlerle kavga edicez gibi duruyor. İlçe tarım müdürü eksperleri arayıp 'bu sene kimseyi mağdur etmeyin,elinizi vicdanınıza koyup öyle iş yapın' gibisinden bişrşeyler demiş ama,göreceğiz.
İlerleyen günlerde buradan paylaşırız kime ne zarar verdiler , durum ortaya çıkar.
Umut hocam dediğin gibiyse çok kavga gürültü çıkar.

herkese geçmiş olsun
busene
aşagı yukarı her yerde durum aynı
yani aynı derken hryerde ülkemizin aşagı yukarı tüm bölgelerinde çiftçiler sezonu zararla kapatıyor hatta borç batagına sürükleniyor iklim olayları yüzünden
kimi yerler kuraklık kimi yerler dolu kimi yerler aşırı yagış ve sel gibi çeşitli dogal afetlerden etkilendi
umarım herkes en az zararla atlatır bu olumsuzlukları

buarada konuyla alakasız olsada bir bilgi paylaşayım
busene trakyada sanırım ayçiçegi ekimi az oldugu için 2 gün önce köye gelen bir ayçiçegi tohum firması(syngenta) yetkilisibahsetti(bende onların cadix isimli tohumlarını ektim busene)
busene burda(çukurovada) 1500 lira olursa tonu şaşırmayın ayçiçegi yok ülke genelinde dedi
burda 1200-1300 e bile satılsa bu içanadolu ve trakyada 1500-1600 ü düşmeyecegi anlamına geliyor
bakalım hayırlısı ile hasat zamanına 1 ay falan kaldı izleyip görecegiz

YAVUZ_13 link=topic=76269.msg901648#msg901648 date=1403383953' Alıntı:
herkese geçmiş olsun
busene
yani aynı derken hryerde ülkemizin aşagı yukarı tüm bölgelerinde çiftçiler sezonu zararla kapatıyor hatta borç batagına sürükleniyor iklim olayları yüzünden
kimi yerler kuraklık kimi yerler dolu kimi yerler aşırı yagış ve sel gibi çeşitli dogal afetlerden etkilendi

busene trakyada sanırım ayçiçegi ekimi az oldugu için 2 gün önce köye gelen bir ayçiçegi tohum firması(syngenta) yetkilisibahsetti(bende onların cadix isimli tohumlarını ektim busene)
busene burda(çukurovada) 1500 lira olursa tonu şaşırmayın ayçiçegi yok ülke genelinde dedi
burda 1200-1300 e bile satılsa bu içanadolu ve trakyada 1500-1600 ü düşmeyecegi anlamına geliyor

Kısmet bu sene 2 yi bile görebilir , erken ekilenler çok güzeldi , ama birçok yerde dolu kırdı geçirdi , geç olanların durumu hiç belli değil şu anda , çıkartma derdinde insanlar , sonra bunların verimlerinin ne olacağı belli değil.

sigortadaki zarar gelen eksperin verdiği oranda oluyormuş.bana anlatılanları söylüyorum dün kanola için getirmişler eksperi.meteorolojiden dolu yadığını ispatlamak gerekiyormuş.zamanında biçmemişsin olgunlaşıp koza açmış bu demişler.buğdayda %10 ödeme yapılacakmış.anlaşma imzalarken 500 kg üzerinden yapılmış ama sigorta eksperin verdiği oranda karşılıyormuş

ufukk link=topic=76269.msg901651#msg901651 date=1403384542' Alıntı:
Kısmet bu sene 2 yi bile görebilir , erken ekilenler çok güzeldi , ama birçok yerde dolu kırdı geçirdi , geç olanların durumu hiç belli değil şu anda , çıkartma derdinde insanlar , sonra bunların verimlerinin ne olacağı belli değil.
hayırlısı diyelim
ama benim tahminim 2yi görmez
bugdaydada 1i hemen geçer diyorlardı ama bir yerden müdahale oldu sanırım ve fiyat hemen geriledi
80 kuruşla başladı 85 kuruşa kadar çıktı buralarda ama bu hafta fiyatlar kg de 2-3 kuruş geriledi 82-83 kuruşlarda şuanda
ayçiçeginede müdahale ederler gibi
bakalım zaman herşeyi netleştirir artık

YAVUZ_13 link=topic=76269.msg901648#msg901648 date=1403383953' Alıntı:
herkese geçmiş olsun
busene

kesinlikle katılıyorum fiyatının yüksek olacağına.çünkü tek etken yok birçok etken var bu sene.en önemlisi ithalat olayı bu sene olmayacak.ayçiçeğinde ukrayna belirleyici oluyordu iç karışıklıktan ayçiçk ihraç edemeyecek.ikinci etken geçen seneki düşük fiyat politikasından sonra birçok kişi buğday yerine buğday ekti.üçüncü etken ülkemizin yağlık ürün ihtiyacını karşılayan kanola tarımı bölgemizde çok yaygınlaştı ama kanolalarda biçilemediği için koza açıp tane döktü .dolayısıyla bu gibi etkenler ayçiçeğine fiyat olarak altın yılını yaşatacaktır

15 haziran pazargünü bölgemizde dolu ıle karısık yagmur yagınca kanola için ihbarda bulunup eksper geldi.

metereoloji den dolu için tespit istenmiyor sadece fırtına hasarı olunca 63 km esip esmediği sorgulanıyor. dolu için bi tespite gerek yok.

379 kg üzerinden sigorta yaptırmıştım. % 29 hasar verdi.. evragın resmini çekip koydum bilgi amaçlı olsun diye..ayrıca exper incelemeyi yaparken bende biçerdöveri soktum biçtim kızdım yani :)

YYCİNAR link=topic=76269.msg901663#msg901663 date=1403385910' Alıntı:
15 haziran pazargünü bölgemizde dolu ıle karısık yagmur yagınca kanola için ihbarda bulunup eksper geldi.

metereoloji den dolu için tespit istenmiyor sadece fırtına hasarı olunca 63 km esip esmediği sorgulanıyor. dolu için bi tespite gerek yok.

379 kg üzerinden sigorta yaptırmıştım. % 29 hasar verdi.. evragın resmini çekip koydum bilgi amaçlı olsun diye..
hocam öncelikle geçmiş olsun zarar büyük değildir umarım.kanola rüzgarlamı dökülüyor ve 29 zararmı vardı yoksa daha fazlamı size göre.eksperler gerçek zararları bildiyormu teşekkürler

umut hocam mart ayında yatık vardı ihbarda bulunmuştum. Gelen eksper ile tanıştık ve ortak arkadaşalrımız cıktı falan..

Pazar günün de hasarolunca hemen sigorta yaptırdıgım yere bildirdim gece gece.

sonra eksperi aradım ve sisteme düşerse direk kendine tanımlamasını istedimki siz kontrolü yaparken biçicem falan dedim..Sağolsun beni kırmadı pazartesi günü sisteme düştü ve salı akşamı ancak gelebildi saat 18 gibi ve bende ardından biçtimm.
Benden sonra ki gün bildirimde yapanlar hala gelmedi.Bugünbana sordular bende o arkadası tekrar aradım ve su an da bzim hayrabolu ilçede 7000 ihbar var dedi ve yetişemiyoruz hrgün hasarvar 1 hafta sonra ancak geliriz dedi.. havalar düzelse sigorta bakamadıgı icin bi çok yer biçilemez.çok şükür bizde sadece kanolalarda hasarvar buğdaylarda sıkıntı yok. ama komşu köyler ilçede durum cok kötü..

Zaten zamana karşı yarışıyoruz bu sene , anlaşılan experlerin gelme sorunuda olacak gibi duruyor , çünkü hasar her yerde var.
3-4 gün içinde gelmese milletin isyan edip en azından kalanı kurtaralım deyip biçmeside olası görünüyor.
Verdiğin yararlı bilgiler için teşekkürler.

direk dolu hasarı hocam.. rüzgar hasırını kaale almaları için meteoroloji den 63 km estiğine dair rapor alıyorlar..

kanola aslında dökülmez ama 3 karısım dediğimiz ilaçalrı zamanında kullanmazsan dökülür.

zarar görmeyen bi tarlam vardı aynı tohum 10 dekar civarında 390 kg vermverdi. hasar gören yer 300 330 civarındaydı.

YYCİNAR link=topic=76269.msg901667#msg901667 date=1403386552' Alıntı:
umut hocam mart ayında yatık vardı ihbarda bulunmuştum. Gelen eksper ile tanıştık ve ortak arkadaşalrımız cıktı falan..

Pazar günün de hasarolunca hemen sigorta yaptırdıgım yere bildirdim gece gece.

sonra eksperi aradım ve sisteme düşerse direk kendine tanımlamasını istedimki siz kontrolü yaparken biçicem falan dedim..Sağolsun beni kırmadı pazartesi günü sisteme düştü ve salı akşamı ancak gelebildi saat 18 gibi ve bende ardından biçtimm.
Benden sonra ki gün bildirimde yapanlar hala gelmedi.Bugünbana sordular bende o arkadası tekrar aradım ve su an da bzim hayrabolu ilçede 7000 ihbar var dedi ve yetişemiyoruz hrgün hasarvar 1 hafta sonra ancak geliriz dedi.. havalar düzelse sigorta bakamadıgı icin bi çok yer biçilemez.çok şükür bizde sadece kanolalarda hasarvar buğdaylarda sıkıntı yok. ama komşu köyler ilçede durum cok kötü..
zararın az olmasına sevindim hocam.bizim burda 15hazirandaki ve 20 hazirandaki dolu vurdu zarar çok.bugün meraya çıktım ne var ne yok diye yine yağmur yağdı kaldı.sigortadan anladığım çok büyük alanda felaket varsa hemen ilgilenemiyolar.peki sizdeki zarar 29dan fazlamıydı.biçtiğinde ne verim verdi yer merak ettim.bizim buradaki kanolaları gördüm sıfır tane kalmış zarar çok büyük.kanola ben ekmiyorum dolu dışında rüzgarlada dökülüyormu bu bitki?

eksperler bence düzgün iş yapıyolar bilimsel olarak çalısıyorlar.

çünkü bana %29 verdiklerinde itiraz ettim zararım cok daha fazla diye. aynı anda da makıne hasada başlamıştı.. bana kanolan çok güzel 400 450 kg arası verim alırmışsın dolu yağmamış olsa dediler fakat sigorta poliçem 379 kg . dolu hasarını tespti edince 100 kg civarı kaybın var dediler ve bicim sonrası gördüm ki dedikleri herşey dogru cıktı.

zarar büyükse emin olun ki ona göre tespit yaparlar ve karşılarlar.

2012 de ayçiçeği 1450 tl idi.2013 de,1100 tl ye indirdiler.2014 de 1250 fiyat açıkladılar.bazıları fiyat artçak diyor.adamlar ispanyadan,meksika dan ayçiçeği getiriyor.tekirdağ limana.900 krş. tan.hadi bakalım bu çiftçi ne yapsın.bu ülkede çiftçi kazanama.kazandırtmazlar...biz çalışmak için doğmuşuz.

umutmalkoc link=topic=76269.msg902098#msg902098 date=1403642876' Alıntı:
tunç haklı çıktın fırtınalı ve siddetli yağış var şuan

Hiçbir meteoroloji tahmin programı yada kurumu bu yağışı da tahmin edemedi.

Dün gece uzak bir tarlada ot bağlamaya başladım. Saat 00:00 sıraları. Fırtına var. Hatta fırtına namluları dağıtmış diye söylendim.

Planım dayanabildiğim yere kadar bağlayıp dayanamadığım yerde yatıp uyumak. Battaniye falan da var yanımda.

Keşan ' dan bir arkadaşla da beraberiz. Sohbet ediyoruz. 00:30 ' da arkadaş Keşan ' a yola çıktı. 20 dakika sonra aradı. Abi istersen bağlamayı bırak. Korudağ ' a gelmeden, adilhan sapağında yağmur başladı diye.

Huylandım, bağlamayı bıraktım. Bi sigara yakıp beklemeye başladım. Bir yandan da hava durumlarına bakıyorum. En güvendiklerim NTV Hava, yahoo, DMİ, poseidon hepsinde günlük güneşlik gösteriyor. Tamamında yağmur yağma ihtimali %0 (sıfır) olarak verilmiş.

10 dakka geçmedi hava bindirdi. 120 civarı bağlamıştım. Olduğu gibi kaldılar.

Yarım saat yağdı.

Sonra neden merak edip yeniden baktım tahminlere. Hepsi hala günlük güneşlikti.

Yaptığım işten soğur oldum bu sene.

İşin komik yanı ise şu:

Sabah mal sahibi aradı, meteoroloji tahminlerine bakmadın mı diyor :D