2014 Haziran ayı Trakya aşırı yağış ve Dolu felaketleri

Trakyamızın birçok köyünden aşırı yağış ve dolu felaketi haberleri geliyor.

Bizim köydede geçtimiz günlerde paylaşmıştım , epeyce hasarımız var dolu ve aşırı yağış kaynaklı.

Bostanlar , ayçiçekler, yulaflar , arpalar kısacası her ürün bundan payını aldı.

Adı resmen konmasada tarihimizin iklim kaynaklı en yoğun felakatei yaşanıyor.

Birçok mevkideki tarlalara aşırı yağış ve toprak koşulları sebebiyle girmemiz çok zaman alacak , hem hasat hemde ayçiçek ekimi için.

Bu saatten sonra ekilen ayçiçeklerinde ne zaman hasat edileceği , hangi ayda hangi mevsime denk geleceği meçhul

Çok güzel başlayan ve ideal koşullarda devam eden bir senen sebebiyle birçok mevkii ve köyde verim rekoru bekleniyordu , yüksek verim koşulları sebebiyle zararımız katlanarak arttı.
Yerler ıslak ve yağış bazı yerlerde devam ettiği için dolu sebebiyle dökülen danelerin yeşerecek olması beraberinde birçok olumsuzluğu meydana getirecek.
Herkezde endişe ve karamsarlık hakim , şu an en büyük derdimiz kalan ürünleri az çok hasat edip evimize depolarımıza götürebilme derdi.
Bir senenin emeklerinin gözümüzün önünde yok olmasını çaresizce izledik , Allah daha beterlerinden hepimizi korusun. Ürünlerimizi bizlere hayırlı hasatlar ile bağışlasın.
Kısmetten öte birşey oluyor , kelimelerin ve duyguların kifaysetsiz kaldığı , çaresizliğin iliklerimize kadar hissedildiği bir dönemden geçiyoruz.
Resmen adı konulmasada tam anlamıyla bir iklim felaketini yaşıyoruz. Belli bir zamana yayıldığı için bu ulusal medyada ve kamuoyunda çok yer bulmadı , ama bu zarar boyutu bizi aştı ve kaybımız ulusal bir sorun artık.
Yıl sonunda borcunu harcını ödeyemeyen çok insanlarımız olacak , gerçekten herşeye yazık oldu.
Allah hepimizi bu ve buna benzer felaketlerden korusun.

Ynt: 2014 Haziran ayı Trakya aşırı yağış ve Dolu felaketleri

abi resmen felaket oldu ve çok geniş alanda etkisini gösterdi.en kısa sürede yetkililerin çiftçinin sorunlarına kulak vermeleri gerekir diye düşünüyorum.Böyle felaketlerden belki bundan sonra bazı dersler çıkarırız.yaşadığımız bölgede malesef insanlar iyice çığrından çıktı.hasetlik fesatlık ve ahlaksızlık aldı başını gitti

Allah yardimciniz olsun abi mevlam hepimize hayırlı kazançlar nasip etsin Rabbim afatindan cümle alemi içinde de bizleri korusun

kırklareli/lüleburgaz/hamitabat köü:20 haziran sabah arazimizi kontrol ettim.buğdaylar çok dökmüş.ayçiçeklerinde önce ekilenlerde bir şey yok.yani boyu 40 cm nin üstünde kilerde .sorun yok.ama sonra ekilen ler.yapraklar.delik deşik etmiş.8 dönüm bal kabağım vardı.o mevki de biraz az.ama köken lerin uçlarına zarar vermiş.kılçıklı buğdaylar da zarar daha fazla.kılçıksız ve kıvrık başaklarda pek zarar olmamış bunu da öğrenmiş olduk.kırık köy.hamitabat.osmancık.ataköy.ceylan köy.kazanköyde zarar varmış.ne yapalım rabbim böyle kararlamış.nasip buymuş.hepimize geçmiş olsun.en çok esperia cinsini etkilei sanırım benim buğdayların hepsi esperia ydı.nasip buymuş.fabrikada çalışıyorum.4-12 vardiyalarımda sabah 5 te kalktım nitrat attım.ayçiçeklere.buğdaylara pas yine o saatlerde attım ama elden birşey gelmiyor.

Bugün yeni bir iş aldık. Kapsamlı bir ot işi.

Normal şartlarda sevinmemiz lazımdı. Sevinemedik.

İşini yapacağımız kişinin, benim şu anki hesabıma göre en az 120 bin zararı var.

Sadece tohum masrafı 23.000 lira. Kalanı siz hayal edin..

JD 6330 ' unu Fendt vario 412 ile değiştirmek için pazarlığını bile yapmış iken şu an bu darboğazdan en kolay nasıl çıkarım derdinde.

Verende, alanda Allah. Denecek birşey yok.

Yalnız yıl hem çok verdi, hem çok aldı. Tek sorun bu...

büyük geçmiş olsun.. cana gelmesin diyelim artık..

rızk meselesi tam bi muamma.. ağzındaki lokma bile kesin olarak rızk değildir, dahası var..

'Buğdayım var deme ambara koymayınca, oğlum var deme yoksulluğa düşmeyince.'

herkese hepimize geçmiş olsun.Allah herşeyin en iyisini bilir ve herşeye kadirdir.
bu sorunları inşallah yetkililer görüyordur.borç ertelemek çözüm değil.acil bi çıkış yolu bulmak lazım.depremden,maden göçüğünden ne farkı kaldı bu işin.bizimde yaşadığımız doğal afet.sadece çiftçiler olaak gerektiği kadar medyada yer bulamıyoruz :(

Bu sene dolu don sel firtinadan zarar gören bütün çiftci kardeş lerime Rabbim yardimcimiz olsun Allah. tan gelene baş göz üstüne. Ama lakin kardeşlerime bir iki konu söylicecem sakin devlete güvenipte iş yapmayin devleten destek gelebileceğini aklinizdan geçirmeyin.borçlari olan varsa kardeşlerimede sakin yeni borçlar altina girmeyin elinizdeki hangi imkan varsa satin ama kimseye borçlanmayin benim çks de 280 dönüm buğday var 220 dönümde pamuk var ekinler dondan yüzde 80 etkilendiğin için tarim krediye borç erteleme isteğimiz rededildi ve güya afet bölgesindeydik nedeni pamuk ğun var diye onun için benim şahsen bu hükümeten çiftcilere yönelik umudum kalmamiştir.Allah hepimizin yardımcısı olsun

Mesajlarınız için teşekkür ederim.
Bu dolu ve aşırı yağış zararından belkide milyar dolar seviyesine ulaşan bir kayıp var.
Bundan herkez nasibini alacaktır , bizlerin gelir kaybı , hükümetin vergi vs kaybı , enflasyonu bile oynatır bu rakam , şu an için olayın büyüklüğünün farkında çok kimse , lakin buğday 18 milyon ton rekolte beklenirken 14 çıksın , ayçiçeği rekoltesinde düşüş , ve aklıma gelmeyen birçok farklı üründeki kayıp ve arzın düşük olması şehirdeki vatandaşın ekmeğinden , patates kızartırken kullanacağı yağa kadar herşeyin fiyatını değiştirecek , ödenemeyen borçlar , krediler , çekler senetler , tarım aleti satıcısından , şehirdeki beyaz mağazasından oğluna kızına çeyiz alan köydeki Mehmet amcaya kadar herkezi etkileyecek , esas bilançolar hasat başlayınca net olarak hasat sonunda ortaya çıkacak , belki bu zararların karşılanması birkaç seneyi bulacak.
Şu an için bizim felaketimiz gibi görünüyor , bundan dolayı basın ve kamuyoyu farkında değil ama yavaş yavaş farkına varılacaktır. Hepimizin emekleri , birikimi , sermayesi , alın teri , zarar gördü , ama bu Allah ' tan gelince diyecek yapacak birşey yok. Halimize , elimizde kalanlara şükür ediyoruz.

Ufuk abi çok geçmiş olsun,hepimize. Gerçekten bu sene çok zor geçecek gibi duruyor. 2 gün önce buraya da yağan yağmur sonucu Muratlı Hayrabolu arasında belli bir bölgede 8000 dekar arazi dolu yüzünden doğranmış durumda. Kanolalar koza açtı,bembeyaz;buğdaylar başaktan düştüler,ayçiçeklerin yaprakları koptu, ve bunun gibi olumsuzluklar. Tek tesellimiz sigorta,o da trakya genelinde büyük oranda uygulanıyor. Umarız bu durum devam etmez, yarından itibaren hava açık gösteriyor 6 gün boyunca. Dediğiniz gibi her şey kısmet .

<<B.Özyurt>> link=topic=76269.msg901633#msg901633 date=1403382025' Alıntı:
Ufuk abi çok geçmiş olsun,hepimize. Gerçekten bu sene çok zor geçecek gibi duruyor. 2 gün önce buraya da yağan yağmur sonucu Muratlı Hayrabolu arasında belli bir bölgede 8000 dekar arazi dolu yüzünden doğranmış durumda. Kanolalar koza açtı,bembeyaz;buğdaylar başaktan düştüler,ayçiçeklerin yaprakları koptu, ve bunun gibi olumsuzluklar. Tek tesellimiz sigorta,o da trakya genelinde büyük oranda uygulanıyor. Umarız bu durum devam etmez, yarından itibaren hava açık gösteriyor 6 gün boyunca. Dediğiniz gibi her şey kısmet .
Geçmiş olsun Berk , sigortanın bir işe yarayıp yaramadığını bu sene hep beraber göreceğiz.

ufukk link=topic=76269.msg901640#msg901640 date=1403382825' Alıntı:
Geçmiş olsun Berk , sigortanın bir işe yarayıp yaramadığını bu sene hep beraber göreceğiz.
tarsimin buğdaya %10 zarar verip ,ayçiçek ve kanolalara hiçbişey verilmediği söyleniyor burada

umutmalkoc link=topic=76269.msg901642#msg901642 date=1403383234' Alıntı:
tarsimin buğdaya %10 zarar verip ,ayçiçek ve kanolalara hiçbişey verilmediği söyleniyor burada
Gerçekten mi abi?? Eksperlerle kavga edicez gibi duruyor. İlçe tarım müdürü eksperleri arayıp 'bu sene kimseyi mağdur etmeyin,elinizi vicdanınıza koyup öyle iş yapın' gibisinden bişrşeyler demiş ama,göreceğiz.