Kara saban çiftçinin imdadına yetişti

Kara saban çiftçinin imdadına yetişti
23 Haziran 2014
Çiftçinin imdadına yetişti

Tarımsal faaliyetlerde kullanılan alet ve makinelerde teknolojinin gelişmesine rağmen dağ köylerindeki çiftçiler, engebeli arazileri kara saban ile sürmeyi tercih ediyor.

Geçmişte çiftçilerin vazgeçilmez tarım aletleri arasında yer alan kara saban, modern makinelerin hareket edemediği engebeli arazilerin sürülmesinde halen kullanılıyor.

Hatay ' ın Yayladağı ilçesinde çiftçi Mustafa Tokmak (50), AA muhabirine, engebeli arazilerdeki tarlalarını kara sabanla işlendiğini söyledi.

Ağırlıklı olarak tütün yetiştirdiğini ifade eden Tokmak, 'Kendimi bildim bileli bu tarlaları kara sabanla sürüyorum. Dağ köylerinde engebeli tarım arazileri fazla olduğu için kara saban kullanmaya mecbur kalıyoruz. Bu işi babam da yapardı' dedi.

Çiftçi Mehmet Aslan da kara saban kullanmanın zor ve zahmetli olduğunu belirterek, ilkel olmasına rağmen engebeli arazilerde bu aleti tercih ettiğini kaydetti.

İşledikleri tarlalara tütün veya buğday ektiğini anlatan Aslan, öküzü ve kara sabanı olmayanların arazilerini para karşılığında sürdüğünü sözlerine ekledi.

Ynt: Kara saban çiftçinin imdadına yetişti

Valla forumdaki arkadaşlardan kullanan varmı bilmem ama ben 13-14 yaşlarına gelinceye kadar bizde yer bağı 1,5 metreye 1,5 metre dikmişler eskiler traktör yoken o zaman böyle çapa makinası bahçe traktörü ülkede yoktu fazla komşunun atla çook sürdüm akşama kadar 5 dekar yer anca sürebilirdim tabi akşam yattığın yeri beğeniyorsun ayaklar zongluyor babam da bana sen ne gördün daha ben yerlerin hepsini öküzlerle sürerdim derdi allah eski atalarımıza gani gani rahmet eylesin hepsinden razı olsun herşeye rağmen bizlere bu malı mülkü bırakmışlar

Ynt: Kara saban çiftçinin imdadına yetişti

Ya o rahmetliler şu an yeniden dünya ya gelseler bizleri sopa ile değilde kazıkla döverler. zamanımızın kıymetini bilelim. hele ki babam sağ olacak nisan, mayıs aylarında buğday tarlasının içinde traktörle gezerken görseydi traktörün arka tekerine yine beni yatırırdı.