+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kaderi IŞİD'in elinde  Irak yolu kapandı yumurtalık tavuk kesim riski yaşıyor

  Burak COŞAN
  20 Haziran 2014

  Kaderi IŞİD ' in elinde

  [img width=800 height=451]http://s29.postimg.org/dbj8pz0w7/24876319.jpg[/img]

  KANATLI sektörünün en büyük pazarı Irak’taki IŞİD terörü, beyaz et ve yumurta ihracatını vurdu. Yumurta ihracatında yüzde 50 azalma yaşanırken kümes çıkış fiyatı 25 kuruştan 20 kuruşa kadar düştü. Sorun sürerse yumurtalık tavukların kesime gideceği belirtiliyor.

  TERÖR örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak dışında çevresindeki ülkelerin de 1 numaralı gündem maddesi haline geldi. IŞİD’in eylemleri ihracatçıları da vurdu. Birçok üründe satışlar durma noktasına gelirken, beyaz et ve yumurta satışları yarı yarıya azaldı. IŞİD’in kontrolüne geçen bölgelere yapılan ihracat durma noktasına gelirken, beyaz et ve yumurta ihracatının yüzde 80’inini Irak’a yapan kanatlı sektöründe büyük tedirginlik yaşanıyor.

  YARI YARIYA AZALDI

  Irak’taki gelişmelerden en çok etkilenenler arasında yer aldıklarını ifade eden sektör temsilcileri, Irak’ta yaşam normale dönmezse eldeki yumurtalık tavukların kesilebileceğini söyledi. Irak’a yapılan yumurta ihracatının son dönemlerde yarı yarıya azaldığını, kümes çıkış fiyatının da 25 kuruştan 20 kuruşa kadar gerilediğini dile getiren Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, şu anda sadece Irak’a yumurta gönderebildiklerini söyledi. Çatışmanın bir an önce durması gerektiğinin altını çizen Konya, “Türkiye yıllık 17 milyar adet yumurta üretiyor. Bunun yüzde 25’ini Irak’a gönderiyoruz. İhracat durursa yumurtalık tavukları kesmek zorunda kalacağız. Elde yumurta kalmaması için bu yolu seçebiliriz” dedi.

  BASRA ÇÖZÜMÜ

  Kanatlı Tanıtım Grubu ve ihracatçı birliklerinin de konu için yoğun çaba harcadığını belirten Konya, “Kısa dönemlerde olsa güvenli hatlar oluşturuluyor. Ancak yeterli değil. Güvenli hatların sürekli olması gerekiyor. Şimdi de yumurtaları Basra tarafından göndermenin yollarını arıyoruz. Bir şekilde yumurtaları bu ülkeye satmalıyız” dedi.

  İHRACAT KUZEY IRAK İLE SINIRLI KALDI

  BEYAZ Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Başkanı Sait Koca, her geçen gün sorunun daha da büyüdüğünü söyledi. Irak’a ihracatın Kuzey Irak ile sınırlı kaldığını belirten Koca, “Geçen yıl toplam 656 milyon dolarlık beyaz et ihracatının 430 milyon doları Irak’a yapıldı. Bu yılda ilk 5 ayda toplam 289 milyon doların ihracatın 200 milyon doları Irak’a gerçekleşti. Bizim için çok önemli bir pazar” dedi. Şu an için üretimlerini düşürmeye başlamadıklarını anlatan Sait Koca, “Irak pazarı tamamen sıfırlanacak diye bir şey yok. Eğer böyle devam ederse üretim planlarımızı değiştiririz. Üretimi azaltırız. Şu anda böyle bir operasyona ihtiyaç duymadık. Düşürmeye karar verirsek çok etkilenmeyiz. Civciv üretimini azaltırız. Ancak yumurtacılar tavuklarını keserse yenilerini yerlerine koymaları çok zor. Asıl tehlike bu” diye konuştu.

  Asıl tüketim Irak’ın güneyinde

  KANATLI Tanıtım Grubu (KTG) Başkan Yardımcısı Derya Pala da, IŞİD’in Musul kentini kontrol altına almasıyla güneye giden yolların kapandığını ve sevkiyatın durduğunu kaydederek, “Türkiye’den Irak’ın kuzeyine mal yavaşlasa da halen gidiyor. IŞİD yolları kestiği için güneye götürülemeyen mallar depolarda bekliyor. Yumurtada yüzde 26 üretim fazlası var. İhracatın yüzde 80’inin yapıldığı bu pazarın kaybedilmesi sektörü sıkıntıya sokar” dedi.
 2. #2
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,772
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  kanatlı ihracatı durur,,
  ithal et gelir, ,,
  saman ve buğday dışarıdan alınır. ..
  sonra övünülür.....

  çiftçimize nasılda destek verdikkkk....  yokyaaaaaa... oldu bizde yedik...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Eylül 2010
  Şehir
  Tokat
  Yaş
  35
  Mesajlar
  563
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  Olur mu Yusuf abi bu ülkede mazot pahalı desen siyaset yapma derler adama dolayısıyla her şey güzel gidiyor diyeceksin senden 5 e aldığını şehir yerinde 25 e satan başka bir ülke yok ama hala adamlar haklı o yüzden karıştırma abi sen 5 e sat git kendi ilçende Bi markete girip 5 e sattığını 25 den al mutlu hisset kendini

 4. #4
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,772
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  Alıntı historyman link=topic=76304.msg901893#msg901893 date=1403551228 Nickli Üyeden Alıntı
  Olur mu Yusuf abi bu ülkede mazot pahalı desen siyaset yapma derler adama dolayısıyla her şey güzel gidiyor diyeceksin senden 5 e aldığını şehir yerinde 25 e satan başka bir ülke yok ama hala adamlar haklı o yüzden karıştırma abi sen 5 e sat git kendi ilçende Bi markete girip 5 e sattığını 25 den al mutlu hisset kendini
  süper yorum olmuş uğur. ..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  Irak ' a yumurta havadan gidecek

  Irak ' ta yaşanan iç karışıklık ve çatışmalar bölgeye yapılan ihracatı da engelliyor. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Irak ' a uçakla yumurta ihracatı yapmak için THY ' ye işbirliği teklifinde bulundu

  Ana Sayfa» Ekonomi» Dış Ticaret
  16.07.2014 13:19

  MERSİN - Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, sektör temsilcileriyle yaptıkları toplantıda, Irak ' ta son dönemde yaşanan gelişmelerin Türkiye ' nin ve bölgenin bu ülkeye ihracatına olan etkilerini değerlendirdiklerini belirtti.

  Başta Irak olmak üzere Ortadoğu ' daki gelişmelerin, mağduriyetlerini gidermek adına ihracatçıları çeşitli çözüm yolları üretmeye sevk ettiğini ifade eden Yamanyılmaz, şöyle devam etti:

  'Önce Suriye, ardından da Irak ' ta başlayan iç karışıklıklar nedeniyle bu bölgelere ürün göndermekte zorlanıyoruz ve alternatif geçiş yolları arıyoruz. Suriye kapısı kapanmadan önce bu ülke üzerinden Arap yarımadasındaki 11-12 ülkeye ürün gönderebilirken bu avantajımız da ortadan kalktı. Şimdilerde ise Irak ' a gidiş yollarımız da tıkandı. Mersin ' den Ro-Ro gemileriyle Ürdün veya Suudi Arabistan üzerinden Güney Irak ' a geçiş yapılabilir ya da İran üzerinden de Irak ' a girilebilir. Irak ' a mal gönderebilmek için diğer bir alternatifi de düşünüyoruz. En çok ihraç edilen ürünlerden yumurtanın Irak ' a ulaşımı, Türk Hava Yolları ' nın kargo uçaklarıyla sağlanabilir. Bu konuda THY ile anlaşma yapma talebinde bulunduk.'

  Irak ' ta yaşanan sorunların ihracatçıları alternatif pazar arayışlarına da yönlendirdiğini vurgulayan Yamanyılmaz, yeni hedef pazarlar olarak Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerini belirlediklerini aktardı.

  Sektörün önemli ürünlerinden beyaz et üretiminin son 4 yılda 2 milyon tona, yumurtanın ise 17 milyar adete çıktığını belirten Yamanyılmaz, 2010 yılındaki 19 milyon dolar olan beyaz et ihracatının 2013 yılı sonunda 154 milyon dolara kadar ulaştığını hatırlattı.

  Elde edilen bu başarıda büyük payı olan Irak ' ın yaşadığı iç karışıklıkların bölgeye yapılan ihracatta gerileme sinyallerini arttırdığına dikkati çeken Yamanyılmaz, düşüşün haziran ayı ihracat rakamlarına da yansıdığını, temmuz ayında da aynı etkinin beklendiğini belirtti.

  Yaşanan olumsuzlukların 2023 ' teki 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerinin hızını keseceğinden endişe ettiklerini kaydeden Yamanyılmaz 'Umuyoruz ki Irak ' ta var olan karışıklık bir an önce son bulur. Bu süreçte bizlere düşen, bir taraftan Irak pazarıyla ilgili çözümler üretmek, diğer taraftan hedef pazarlarımızı ne kadar arttırırsak ihracatımızın da bir o kadar sağlıklı olacağını göz önünde bulundurarak yeni pazarlar bulmaktır' ifadesini kullandı.

  Yamanyılmaz, ihracatçıların her zamankinden daha çok finansman kaynağına ihtiyaçları olduğunun altını çizerek ilgili bakanlıklardan kredi, geçici fon ve kredi geri ödemelerinde erteleme yoluna gitme gibi destek beklediklerini bildirdi.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  Yumurtayı son iki hafta kurtardı
  Baran MUTKİLİOĞLU
  25 Temmuz 2014

  İhracatının tamamına yakınını Irak ' a gerçekleştiren yumurta sektörü ilk şoku atlattı. İlk günlerde yarı yarıya düşen ihracat son iki haftada yeni yolların devreye girmesi ile tekrar toparlanmaya başladı.

  Yumurta sektörü için Irak hayati önemde bir pazar. Öyle ki geçen yıl yapılan 406 milyon dolarlık toplam yumurta ihracatının 373 milyon dolarlık bölümü Irak ' a gerçekleşti. IŞİD işgalinin ilk günlerinde büyük panik yaşayan ve ihracatın tamemn durmasından endişe eden sektör, son haftalarda biraz da olsa işlerini yoluna koymayı başardı.

  Irak Şam İslam Devleti ' nin (IŞİD) yaptığı eylemlerin kendilerini alternatif güzergahlara yönelttiğini ifade eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya, “Bu saldırılar olmadan önce haftalık 250-300 TIR yumurta sevkiyatı yapılıyordu. Terör olayları tırların önünü keserek hedeflenen noktaya sevkiyat yapılmasını engelledi. TIR’ların sayılarını haftalık 120’ye kadar düşürdü. Ancak girişimlerimiz sonucu farklı güvenli yollar bulduk ve TIR sayısı haftalık 190’a kadar çıktı. Alternatif yollar kuzeyde Süleymaniye Kerkük Erbil bağlantılı, güneyde ise Musul Bağdat Basra bağlantılı yollar olarak belirlendi' dedi.

  Ayrıca Irak pazarındaki tehlikelerin artışıyla farklı pazarlara yöneldiklerini söyleyen Konya, görüştükleri ülkeler arasında, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya ve Suudi Arabistan’ın yer aldığını açıkladı.  PİYASA YENİDEN HAREKETLENDİ

  IŞİD terör örgütünün eylemlerinin ilk anda ihracata büyük bir darbe vurduğunu söyleyen YUMBİR Eski Başkanı ve Derya Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, 'Ancak yollarda yaşanılan sıkıntıların azalması piyasayı yeniden harekete geçirdi. ayrıca alternatif yollarla TIR ' ların Bağdat ' a ulaşımı sağlandı. Böylece iki haftadır yumurta ihracatı dengelendi' ifadesini kullandı.

  FARKLI ARAYIŞLARLA İHRACAT YENİDEN YÜKSELİYOR

  Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit de bu haftayla birlikte ihracatın tekrardan yükselişe geçtiğini, iş ortakları ve bayilerinin stokları erittiklerini söyledi.

  Etin raf ömrünün bir yıl olması nedeniyle fazla sıkıntı yaşamadığını ancak yumurtanın raf ömrü en fazla 2 ay olduğu için aynı şeyleri söylemenin mümkün olmadığını kaydeden Girit, yumurtanın çok daha çabuk tüketilmesi gereken bir ürün olduğunun altını çizdi. Girit, 'IŞİD’in tırlara düzenlediği saldırılardan olumsuz etkilendiğimiz açık. Biz de farklı arayışlar içine girdik ve eskiden kullandığımız güzergahları değiştirip farklı yollar üzerinden ihracata yöneldik. Ancak lojistikte risk yaşandığı için TIR şoförleri haklı olarak fiyatlarında artış talep ediyorlar ve böyle olunca yumurtanın birim fiyatında yükseliş yaşanıyor” dedi.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  23 Ağustos 2011
  Şehir
  Menemen/İZMİR
  Yaş
  31
  Mesajlar
  767
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kaderi IŞİD'in elinde  Kimse yanlış anlamasın ama iyi oldu bi yerde bi kerede zengin anlasın mahsülün para etmemesinin ne demek olduğunu çiftçinin çiftliklere arpa mısır verirken yok nemi yüksek yok proteini düşük nereden kırpacaklarını şaşırıyorlardı aramızda bu işi yapanlarda var ama sakın beni yanlış anlamasınlar

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Üreticinin elinde hayvan kalmadı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Ekim.2013, 17:22
 2. Bomba elinde patladı ..!
  Konu Sahibi şarklılı18 Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 30.Mart.2012, 14:30
 3. Elinde sogan olan varmı?
  Konu Sahibi apoxlost Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 20:47
 4. Romorkun kaderi (:
  Konu Sahibi dennizs Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 02.Ocak.2009, 12:35
 5. 40 bin ton ithal buğday TMO'nun elinde patladı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2008, 22:08

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status