Sütte maliyet artışının bedelini biz ödüyoruz
EKONOMİ SERVİSİ
23 Haziran 2014, Pazartesi

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, hem yatırımlar yapıp hem de maliyetleri yüklenerek tüketiciye makul fiyatlarla ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Süt ve et ürünlerinde yem maliyetinin fazla olduğunu belirten Tütüncü, “Bu sene süte yüzde 15,4 zam yapıldı.” dedi.

Gıdanın yatırım yapılması gereken bir alan olduğuna dikkat çeken Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Türkiye’de süt sektörünü ve gıda güvenliğini değerlendirdi. 1 Temmuz’dan itibaren süt fiyatlarının 1,15 kuruş olduğunu kaydeden Mehmet Tütüncü, süt sektörünün sütün üretildiği bölgeye göre pahalı olduğuna dikkat çekti.

Süt ve et ürünlerinde yem maliyetinin fazla olduğunu belirten Tütüncü, “Yem bitkilerinin bir kısmı ithal ediliyor. Ülkenin bazı kesimlerinde bu meralardan daha çok faydalanılır ama yüzde yüz değil. Sütün maliyetinin çeşitli nedenlerle artışının da hep bedelini biz ödüyoruz. Bu sene söz konusu artışı da beraber hesap ettiğimizde yüzde 10 civarında olduğunu düşünürsek toplam yüzde 15,4 süte zam yapıldı. Fındık fiyatları, kuru bakliyat fiyatları artıyor. Bunlar beklentiyi etkilediği için fiyatlar artıyor. Bu sene tarım açısından riskli geçecek.” dedi. Bugün TV’de Üç Nokta programına konuk olan Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, gıdayla ilgili konuştu. Gıda güvenliğinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding’in Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, gıdanın yatırım yapılması gereken bir alan olduğunu kaydetti.

Kalite, hijyen, helal üretim konusunda çok dikkatli olduklarına dikkat çeken Tütüncü, “Merdivenaltı üretimler bu yatırımları yapmadığı, kar hanesine yadırgayacak bir fırsat olduğu için hep merdivenaltının oluşturduğu kalitesizlik gıda ürünlerine karşı şüphe oluşturuyor. Türkiye’de büyük firmaların hepsi bu konuda çok dikkatlidir. Helal gıda bizim kişisel sorunumuzun ötesinde topluma karşı sorumluluğumuz var. Tüketicimizin göremediği kadar hassasız. Kalite yönetim sistemlerimiz var, bu işle ilgilenen ayrı bir departmanımız var, müşteriyi değerleriniz konusunda en başa yerleştirdiyseniz bunun arkasını doldurmak zorundasınız. Süt ürünlerinde kayıt dışı oranı yüzde 40.” şeklinde konuştu.

Hem bu yatırımları yapıp hem bu maliyetleri yüklenerek makul fiyatlarla tüketiciye ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Tütüncü, her zaman kalitede sıfır hata politikasını benimsediklerini belirtti. Ürün alırken tüketicinin mutlaka son kullanma tarihine dikkat etmesi gerektiğini aktaran Tütüncü, “Satış noktalarının kendisine nasıl sunulduğu çok önemli. Sütü açık soğutucu olmayan bir yerden alıyorsanız bundan uzak durun. Sicil numaralarına mutlaka bakın, fiyatlandırmaya çok dikkat edin. 1 kilo sütün 1,10 kuruş olduğu 10 kilo sütten 1 kilo kaşar yapıldığı ortamda diğer maliyetleri unutun. 10 liraya 10 kilo kaşar olduğu zaman orada tüketici ciddi bir risk aldığının farkına varsın. Tüketicinin, bilinen markaları tercih etmesi her zaman parasının değerini alması açısından önemli. Yıldız Holding olarak hep makul fiyatta tüketiciye ulaşmaya çalışıyoruz. Hem parasının değerini almış oluyor hem de gönül rahatlığıyla kendisine ailesine ürünü sofrasına götürmüş oluyor.” ifadelerini kullandı.