Tarim guvenligi

Bir kac ay once ölümlü bir kaza ile ilgili bir konuda, traktor uzerinde kabin yoksa rops takilmasi konusu konusulmustu. O zaman bizim motorlardan biri uzerinde ne kabin ne rops olmamasi aklima takilmisti. Traktor zaten yuksek, uzerine bir de rops vb bir seyler takilinca iyice yuksek olup garaja vs girmeyecek bir suru dert diye dusunmustum. Gectigimiz hafta tarladaki bir hendegin sirtini pullukla duzeltmek gibi nisbeten fuzuli bir isi kendime ustelik aksam saatinde icad ettim, hendek sirti boyluca ot olmus, zamaninda o sirta atilmis buyuk taslar da vardir, dolaysiyla bicip oyle duzeltmek de isime gelmedi. Aksam saatinin nemi ile otlar zaten iyice kayganlasmis. Traktor bir kac defa hendege dogru cekince arkada pulluk batikken geri geri cikardim, bir taraftan da bu motor buraya yuvarlanir mi yuvarlansa ustumuzde kabin/rops bir sey de yok diye konuyu hatirladim, aklimdan gecti... Hava kararinca donmeye karar verdim, donerken de bir tekeri hendegin ustunden gotureyim de ot ezilsin biraz dedim... Demez olaymisim.

Aksam nemi ile otlar iyice kayganlasmis, biraz da hizli gidiyordum, bir anda traktorun hendege dogru cektigini fark ettim, -onden cekisli arabadan aliskanlik- hafif gaz verdim, motorla beraber kendimi hendegin icinde buldum.

Cok da hizli olmadigim icin yan yatan motorda oturagin hizzasina iki tekerin arasina dustum. Sadece kolumda bir cizik ile atlattim.

Benim bu tecrubeden cikardigim bir kac ders:

1-) Bana bir sey olmaz demeyin, bir anda oluyor.
2-) Gereksiz riskler almayin.
3-) Surekli kullandiginizdan farkli makinalari kullanirken daha tedbirli olun.
4-) Cok gerekli olmadikca gece calismayin.
5-) En kucuk de olsa risk tasiyan isleri yalniz yapmamaya calisin. Birinin yakinda bulunmasi bile onemli.

aslinda bu konu basligi altinda tarim guvenligi icin topluca bir liste olusturabilirsek kendimize ve baskalarina cok faydali olabilecegini dusunuyorum.

Ynt: Tarim guvenligi

büyük geçmiş olsun..

sadece emniyet kemeri ve rops ile HİÇ sorunsuz atlatılır çoğu takla ve devrilme..

kaza yapan araçlar içinde ölümle sonuçlanmada traktörler ne yazıkki 1. sıradaymış..

tecrübelerim;

*traktör 1 tehlikeyse hidromek-jcb 2 tehlike

*kepçeli traktörse 3 tehlikedir

*3 kuruşluk 3M reflektör bantla traktör-römork hatta pulluğa kadar TÜM ekipmanlar donatılmalı.. hayati önemde..

*Yangın tüpü şart

*Tepe lambası gündüz dahil yanmalı

*yorgun-uykusuz-moralsiz çalışmamalı

*gece çalışmamalı

*mümkünse yalnız çalışmamalı

*halat-kürek vs sürekli taşınmalı..

*bişey olmaz dememeli.. bazı hatalar sadece 1 kere yapılır..

*besmelesiz inip-binmemeli.. en ufak hata bazen son hata olabilir..

biraz iç karartıcı oldu ama desti kırılmadan konuşmak lazım..

bizim operatör tepe lambasını pek yakmaz.. baktım demeyle olmuyo.. tuttum kepçenin her tarafını reflektör bentle dolandım.. gündüz bile dikkat çekiyo..