Sıfırdan arıcılık yapmaya başlamak aklımda !!!

[size=10pt]Merhaba arkadaşlar, konu başlığındada okuduğunuz gibi sıfırdan arıcılık yapmak istiyorum. Birden bire 40-50 değilde 4-5 kovan arı ile başlasam iyi olacak gibi. Ezelden beri merakım var. Ancak Arı bakımında veya bal üretiminde hiç bi bilgim ve tecrübem yok malesef :( :( bils-*-
Bu konuda bilgisi olan ve bu işle uğraşan arkadaşlar varsa bana yol gösterin lütfen :)
[/size]

Ynt: Sıfırdan arıcılık yapmaya başlamak aklımda !!!

Degerlı arkadasım cevap bıraz gec oldu gıbı fakat genede okursun umudıyle yazıyorum...

Meslek...para kazanmak ıcın arıcılık fızıksel olarak zor bır meslek degıl...

Genel hatlarıyla

Ilk bahar bakımı kovan kontrolu. beslemek zararlılarla mucadele

Yazın arıyı tasıma

Bal hasadı

Kıs bakımı

Yanı bunlar ana baslıklar dedıgım gıbı fızıksel olarak bıraz sevdınmı zor bır ıs degıl hatta zevklı

Gel gelelım sosyal boyutuna

Burdan yasını 21 olarak goruyorum

50 tane kovanın oldu Gezgıncı arıcılık yapmadıktan sonra arıcılıktan para kazanamazssın

Yanı bal neredeyse oraya gıdıceksın bır yerde nektar akımı olur dıger yerde olmaz

Bır sene her gıttıgın yerde kovan bası 30 kılo bal alırsın bır sene gıttıgın butun yerlerde 2 kılo bıle bal alamazssın

Aynı zamanda gıttıgın yerlere esını cocogunu goturmek zordur hatta goturemezssın cadırda konternıyda kalamazssın

En kotusu baska bır yerden duzenlı bır gelırın yoksa arıcılıga bel baglayarak hayatını devam ettıremezssın

Bunları dusun...

Bırde balın fıyatı bızde hıcbır zaman bellı degıl gecen sene erzurum yaylı balını sanırım 17 lıradan tuccarlar almıstı...

Bu sene bal olmadı arıcılar bırlıgı aynı balı 30 lıradan topladı sımdı sen neye gore yatırım yapıp neye gore borca gırebılırsın...

Aklıma gelenler bunlar aklına takılan bırsey olursa herzaman burdan ozelden bana yaz seve seve cevaplarım

emre_tuysuz link=topic=76328.msg922459#msg922459 date=1411906124' Alıntı:
Degerlı arkadasım cevap bıraz gec oldu gıbı fakat genede okursun umudıyle yazıyorum...

Meslek...para kazanmak ıcın arıcılık fızıksel olarak zor bır meslek degıl...

Genel hatlarıyla

Ilk bahar bakımı kovan kontrolu. beslemek zararlılarla mucadele

Yazın arıyı tasıma

Bal hasadı

Kıs bakımı

Yanı bunlar ana baslıklar dedıgım gıbı fızıksel olarak bıraz sevdınmı zor bır ıs degıl hatta zevklı

Gel gelelım sosyal boyutuna

Burdan yasını 21 olarak goruyorum

50 tane kovanın oldu Gezgıncı arıcılık yapmadıktan sonra arıcılıktan para kazanamazssın

Yanı bal neredeyse oraya gıdıceksın bır yerde nektar akımı olur dıger yerde olmaz

Bır sene her gıttıgın yerde kovan bası 30 kılo bal alırsın bır sene gıttıgın butun yerlerde 2 kılo bıle bal alamazssın

Aynı zamanda gıttıgın yerlere esını cocogunu goturmek zordur hatta goturemezssın cadırda konternıyda kalamazssın

En kotusu baska bır yerden duzenlı bır gelırın yoksa arıcılıga bel baglayarak hayatını devam ettıremezssın

Bunları dusun...

Bırde balın fıyatı bızde hıcbır zaman bellı degıl gecen sene erzurum yaylı balını sanırım 17 lıradan tuccarlar almıstı...

Bu sene bal olmadı arıcılar bırlıgı aynı balı 30 lıradan topladı sımdı sen neye gore yatırım yapıp neye gore borca gırebılırsın...

Aklıma gelenler bunlar aklına takılan bırsey olursa herzaman burdan ozelden bana yaz seve seve cevaplarım

aynen dediklerinin birçogu dogru katılıyorum sana
birde eklemek istediklerim var
mesela ister 1 kovan ister 1000 kovan olsun
eger soguk yani uzun kışların oldugu karlı memleketlerde arıyı kışlatamazsın zaiyat çok olur hatta büyük ihtimal komple biter
misal benim memleketimde sert kış sogugu olmadıgı için böyle bir sıkıtı yok fakat benim bölgemin sıkıntısı eger kaliteli bal almak istiyorsan yazları yayla memleketlere gitmen gerekir
misal sivasın erzurumun arıcıları kışın nerede kışlar pek bilmem ama yazın bu iki şehrin yaylalarında güzel bal yapıyor arılar

birde bu işi ister amatör ister profösyönel yapalım
bir insan ogul almayı bilmiyorsa veya arı bölmeyi bilmiyorsa veya arı hastalıklarını bilmiyorsa veya arıya nezaman netür işlemler uygulayacagını bilmiyorsa muhtemelen 1-2 yıl içinde komple biter arısı :)

arkadaşlar söyledikleriniz çok doğru.ben arıcılığı ardahanda yapıyom kışlatmalar artvinde biraz hobi ğibi olursa olur olmazsa can sagolsun bu yıl 110 kilo bal aldım 10kğ su eve bıraktım kalanını 40tl den sattım onlada mazot alıp balyada çalışdım bal olmasaydı veresiye alacaktım yani arı ek gelir oluyor