Toprakaltı damla sulama montajı

Mevcut center pivotlarından bir tanesinin üç köşesini toprakaltı damla sulama yapmaya karar verdim.
Netafim firması ile ortak bir proje calısması olacak bunun için israilden toprakaltı uzmanı geldi onun gözetiminde proje yuruyor.

Arazimde ektiğim ürünler buğday, pamuk, ikinci ürün mısır ve soya fasulyesi

Toprakaltı damla sulama yaplıan alan. 48 dekar

Sistemin ömrü yaklasık 15 yıl ve üzeri ( derin sürüm yapılmayacak) ikinci ürün ekimlerde çimlenme döneminde bir defa yagmurlama yapmak gerekirmiş

Damlatıcılar toprak altına 35 cm derinliğe yerleştirildi.
Damlatıcı hortumlar 1 mt ara ile serildi. ( neden 1 mt derseniz buğday sulaması da toprak altı ile yapılacagından 1 mt secildi eger sıra bitkisi olsaydı 140 cm dosenecekti
Damlatıcı aralıgı 40 cm ıslatma 1 lt/s

Filtre tam otomatik filtre

Ynt: Toprakaltı damla sulama montajı

Tesekkur ederim Volkan bey
Evet su ana kadar cok memnunum. 460 dekar araziye kuruya ikinci ürün mısır ektim. Hatta ekim yapılırken pivotlar calısmaya baslamıstı. Bugun 7 gun ekimden itibaren cıkıslar tamamlandı

Cok guzel Unsal bey sizin adiniza sevindim
Bayagi kafa yoruyorsunuz ,emeginizin karsiligini
almaniz guzel.Daha once de yararli paylasimlarda
bulunmustunuz,insallah paylasimlarinizin devamini
zevkle bekliyoruz

Tarımda En Çok İnsan Gücü Sulamaya Harcanıyor, Ünsal Abi Sen de Bunu Teknolojiyle Gideriyorsun Gerçekten Tebrik Ederim... Tam Aklımdaki Sistemleri Uyguluyorsun, Center Pivot, Toprakaltı Damlama Filan...

Allah Emeğini Yağlı Etsin Abi, Kolay Gelsin...

omerfarukkoc link=topic=76365.msg902474#msg902474 date=1403819425' Alıntı:
Tarımda En Çok İnsan Gücü Sulamaya Harcanıyor, Ünsal Abi Sen de Bunu Teknolojiyle Gideriyorsun Gerçekten Tebrik Ederim... Tam Aklımdaki Sistemleri Uyguluyorsun, Center Pivot, Toprakaltı Damlama Filan...

Allah Emeğini Yağlı Etsin Abi, Kolay Gelsin...

Tesekkurler Omer kardesim bizim bölgede iyi bir verim alabilmek için gerekli olan sey sulama yapmak ve işçilik ben işçilikten yana ciddi sıkıntı yasadıgım için bu sistemlere yatırım yapıyorum. Center pivotlar su an gayey mantıklı bir yatırım yapmısım görüntusunde bakalım toprak altı damla sulamada performans nasıl olacak. Amerikadaki çiftçiler ile görüştğümde onlar cok memnunlar performnasından tabi biizm toprak işleme alışkanlıklarımız bu sistem için biraz sorunlu bende minimum toprak işleme ile fazla derin sürüm yapmadan performansı inceleyecegim

unsal link=topic=76365.msg902487#msg902487 date=1403842227' Alıntı:
Tesekkurler Omer kardesim bizim bölgede iyi bir verim alabilmek için gerekli olan sey sulama yapmak ve işçilik ben işçilikten yana ciddi sıkıntı yasadıgım için bu sistemlere yatırım yapıyorum. Center pivotlar su an gayey mantıklı bir yatırım yapmısım görüntusunde bakalım toprak altı damla sulamada performans nasıl olacak. Amerikadaki çiftçiler ile görüştğümde onlar cok memnunlar performnasından tabi biizm toprak işleme alışkanlıklarımız bu sistem için biraz sorunlu bende minimum toprak işleme ile fazla derin sürüm yapmadan performansı inceleyecegim
Aynen Öyle Abi, Aynı İşçi Sıkıntısı Bizde de Var Ama Hala Pivot Sistemine Geçemedik, Düşüncelerimdeki Sistemler Bunlar, Allah İzin Verirse İleride Bu Sistemler Bize Çok Kolaylık Sağlayacak...

Sen En Güzelini Yapıyorsun Abi, Kolay Gelsin...

Yoncada, çok küçük bir alanda deneme ekimi yaptı bir abimiz.

Yonca köklerinin derine ve suyun kaynağına doğru yönelme davranışı bedeni ile 2. Yılın sonuna doğru kökler damlatıcıları tıkamaya başladı. Bu da yeterli miktarda suyun bu vasıta ile verilmesini engelledi. Proje iptal oldu.

Bu sulama sistemleri kurulurken, ekilecek mahsulün kök davranışlarının dikkate alınması çok önemli.

maliyet ne kadar olu.damlama degilde normal sulama olsa borular toprak altında olsa fiskiye leri baglam ayerleri olsa..boru taşma olyı olmaz...vardır belki böyle yapanlar ma maliyet ne kadar oluyor..

sebazios link=topic=76365.msg907127#msg907127 date=1406100496' Alıntı:
Yoncada, çok küçük bir alanda deneme ekimi yaptı bir abimiz.

Yonca köklerinin derine ve suyun kaynağına doğru yönelme davranışı bedeni ile 2. Yılın sonuna doğru kökler damlatıcıları tıkamaya başladı. Bu da yeterli miktarda suyun bu vasıta ile verilmesini engelledi. Proje iptal oldu.

Bu sulama sistemleri kurulurken, ekilecek mahsulün kök davranışlarının dikkate alınması çok önemli.

benim bildiğim damlatıcılarda kök tıkanmasını engelleyen bir kimyasal var yaklaşık 10 yıl garanti veriyorlar acaba denemeyi toprak altı damlama borularıyla mı yaptı?

unforgiven023 link=topic=76365.msg907132#msg907132 date=1406101291' Alıntı:
benim bildiğim damlatıcılarda kök tıkanmasını engelleyen bir kimyasal var yaklaşık 10 yıl garanti veriyorlar acaba denemeyi toprak altı damlama borularıyla mı yaptı?

Kendi arazilerimiz susuz olduğu için kullanılan boru yada kök için kimyasal kullanıldı mı gibi ayrıntıları sormadım. Denk gelince bi sorayım.

Yalnız çözüm için kullanılılacak kimyasal da bir artı maliyet. Bu da hesaba katılmalı.