TÜMOCAN 5275 HAŞBAY ÇALIŞTIRIR MI???

Ynt: TÜMOCAN 5275 HAŞBAY ÇALIŞTIRIR MI???

ahmet35 link=topic=76377.msg902817#msg902817 date=1404033629' Alıntı:
abi bizim aslında traktör alma niyetimiz yoktu daha, ön yükleyici yapan meksanlara gitmiştik, bu meksanlar aynı zamanda tümo bayii. 8075 varmış orda kepçe bakarken gözümüz ona takıldı ama zeytinde iş görmez diye almadık. hoş beş muhabbet baktık iş pazarlığa dönmüş, onu almayınca da hibeli bahçe serileri var isterseniz ondan verelim dedi ok dedk biz de :D kepçe bakmaya gittik traktör sahibi olduk :D kepçe işi de yattı tabi bu arada zuha-*-s
yakıtı falan nasıl kardeşim

ahmet35 link=topic=76377.msg903004#msg903004 date=1404112405' Alıntı:
çekerlerin bu konuda faydası olmaz mı abim? :S

Bahsettiğim sıkıntı çekip çekmemek, yada herhangi bir yere çıkıp çıkmamakla alakalı değil.

Şöyle anlatayım. 75 hp, lastikleri de iyi olan bir 4x4 traktör balya makinasını hemen her yere çıkartır - indirir. Bunda şüphen olmasın.

Normal durumlarda da hiç sıkıntısız bağlama yaparsın. Bundan da şüphen olmasın.

Dikkat edeceğin şey, havanın cehennem gibi sıcağında, oldukça dik ve uzun bir tarlada bayır yukarı çıkarken, hele bir de klima açıkken başına gelecek durumlar. Özellerinde dışarıya çalışıyorsan, günde 18 saat durmaksızın çalışman gerekecek.

Imkan olmadığı için radyatöre hava tutamadığın 3. gün, haşbay yüzünden saman tozunu yediği için normalden sıcak çalışan bir motor, bir de yukarıdaki şartlar ile birleşince hararet göstergesi, özellikle rampanın sonlarına doğru canını sıkmaya başlayabilir. İşte o zaman 75 hp gayet rahat basarken neden çoğu balyacının 90-95 hp motorlara yöneldiğini yaşayarak öğrenirsin.

Dışarıda çalışmayacaksan, yahut çok yoğun bir iş tempon yoksa, korkmana da gerek yok. O motor sana rahat rahar yeter.

arklar abartmıslar bıraz 75 hb her turlu balya makınesını cevırrı adamlar 55 beygır le cevıyorlarda 75 VE USTU BALYA ICIN LUKSE RAHATLIGA GIRIYOR BENCE klima olcak koltuk ısıtma vs vs

sebazios link=topic=76377.msg903214#msg903214 date=1404168981' Alıntı:
Bahsettiğim sıkıntı çekip çekmemek, yada herhangi bir yere çıkıp çıkmamakla alakalı değil.

Şöyle anlatayım. 75 hp, lastikleri de iyi olan bir 4x4 traktör balya makinasını hemen her yere çıkartır - indirir. Bunda şüphen olmasın.

Normal durumlarda da hiç sıkıntısız bağlama yaparsın. Bundan da şüphen olmasın.

Dikkat edeceğin şey, havanın cehennem gibi sıcağında, oldukça dik ve uzun bir tarlada bayır yukarı çıkarken, hele bir de klima açıkken başına gelecek durumlar. Özellerinde dışarıya çalışıyorsan, günde 18 saat durmaksızın çalışman gerekecek.

Imkan olmadığı için radyatöre hava tutamadığın 3. gün, haşbay yüzünden saman tozunu yediği için normalden sıcak çalışan bir motor, bir de yukarıdaki şartlar ile birleşince hararet göstergesi, özellikle rampanın sonlarına doğru canını sıkmaya başlayabilir. İşte o zaman 75 hp gayet rahat basarken neden çoğu balyacının 90-95 hp motorlara yöneldiğini yaşayarak öğrenirsin.

Dışarıda çalışmayacaksan, yahut çok yoğun bir iş tempon yoksa, korkmana da gerek yok. O motor sana rahat rahar yeter.
çok çok çok than-*-s ilaç gibi geldi ;D

zac link=topic=76377.msg903262#msg903262 date=1404210214' Alıntı:
arklar abartmıslar bıraz 75 hb her turlu balya makınesını cevırrı adamlar 55 beygır le cevıyorlarda 75 VE USTU BALYA ICIN LUKSE RAHATLIGA GIRIYOR BENCE klima olcak koltuk ısıtma vs vs
benimki bahçe serisi tümosan tente bile yok, ama yaptırcam orjinal. 55 hp haşpay çalıştırmaz. 65-46 veya 640 fiattan aşağısı bence tısss...

zac link=topic=76377.msg903262#msg903262 date=1404210214' Alıntı:

Bu yıl kaç balya bağladın? Ya da geçen yıl?

bizim köyde bereket 60e ile balya makinası çalıştırıyor. Elibolların makinası. Ama onunki galiba haşbaysız.

sebazios link=topic=76377.msg903514#msg903514 date=1404264004' Alıntı:
Bu yıl kaç balya bağladın? Ya da geçen yıl?
3050 ile balya baglıyan ben mıyım ? 50 beygırlık motorla kendın yapıorsun o işi demekkı baglıyor haşbaylıda 75 beygır cok rahat cevırır hele tumosan kuyruk mılı artı guclu bı motor

zac link=topic=76377.msg903621#msg903621 date=1404322503' Alıntı:
3050 ile balya baglıyan ben mıyım ? 50 beygırlık motorla kendın yapıorsun o işi demekkı baglıyor haşbaylıda 75 beygır cok rahat cevırır hele tumosan kuyruk mılı artı guclu bı motor

3050 ' bin üzerinde perkinsin C1103AT motoru mevcut. Bugun ayni motor birkac modifikasyonl hattat A80 ve Erkunt 80.3 dahil bir çok 3 silindir motorda 75-80 Hp aralığında kullanılıyor. 3050 ' deki versiyon modifikasyonsuz en yalın halı ve net 57 Hp tüketiyor.

Yukarıda bahsettigim 3 silindir motorların hemen hemen tamamını kullandım, bir cogu ile de balya bağladım. Hepsinin balyadaki performanslarını iyi bilirim.

3050 ağırlığı az olduğu için avantajlı. Bu yüzden balyada yukarıdaki motorlarla hemen hemen aynı performansı veriyor

Kısaca tumosandaki motor da 55-78 Hp araliginda olan yukarıda saydığım 3 silindir motorlarla hemen hemen aynı performansta çalışır.

Fazla sıkıştırmadığın ve bakım / temizliğini duzenli yaptığın sürece 3 silindir motorlarla her koşulda balya bağlarsın. ama bakımda ufak bir ihmal yada klima açık zor ve sıcak bir ortamda yogun/asiri kullanımda bu motorlar dinlenmek istiyor. Özellikle hararet konusu, insanin canını sıkacak duruma geliyor.

Kisaca radyatörün ne kadar kirli olduğunu hararet göstergesinden takip edebiliyorsun. +90 Hp 4 silindir bir motorda böyle bir sorun olmaz. 1 hafta bakım/temizlik yapamasan da çatır çatır balya basar, bana mısın demez. Zor şartlara uyum gösterir.

Bir de olayın randiman kısmı var.

3050 ile zatta basabildigim maksimum balya sayısı 140-150 civarında iken Kubota ' da bu rakam 220 ' ye kadar ulaşıyor. Yani en kaba tabirle %30 daha hızlı bağlıyor. Bu da 2 aylık kısa sezonda ciddi avantajdir

Kısaca 57 Hp MF 3050 ile hatta 1978 model JD1120 ile dahi balya bağladım. 130 Hp JD 6430 ' la bağlayanı da izledim. hemen hemen ara seçeneklerin cogunuda kullandım.

Balyayı kendine bagliyorsan 50 Hp her motor çevirir ama piyasaya yogun çalışacaksan, arazi engebeliyse, çok iş yapıcam, para kazanıcam 90-95 Hp Makina şart.

Valla haşbaysın oldumu bizim burda bi abi var balya işi yapan çok sıkıştımı haşbaysız makinaya babasının 87 model tek levye 54 c si var onu koşuyor ilk çıkanlardan çok güzelde çeviriyor çünkü haşbaysız makina fazla güç istemiyor bir kez devirini aldımı volan otu alıp alıp basıyor araziler zaten çoğu sıfır tesviye bizim burda

sebazios link=topic=76377.msg903703#msg903703 date=1404371332' Alıntı:
3050 ' bin üzerinde perkinsin C1103AT motoru mevcut. Bugun ayni motor birkac modifikasyonl hattat A80 ve Erkunt 80.3 dahil bir çok 3 silindir motorda 75-80 Hp aralığında kullanılıyor. 3050 ' deki versiyon modifikasyonsuz en yalın halı ve net 57 Hp tüketiyor.

Yukarıda bahsettigim 3 silindir motorların hemen hemen tamamını kullandım, bir cogu ile de balya bağladım. Hepsinin balyadaki performanslarını iyi bilirim.

3050 ağırlığı az olduğu için avantajlı. Bu yüzden balyada yukarıdaki motorlarla hemen hemen aynı performansı veriyor

Kısaca tumosandaki motor da 55-78 Hp araliginda olan yukarıda saydığım 3 silindir motorlarla hemen hemen aynı performansta çalışır.

Fazla sıkıştırmadığın ve bakım / temizliğini duzenli yaptığın sürece 3 silindir motorlarla her koşulda balya bağlarsın. ama bakımda ufak bir ihmal yada klima açık zor ve sıcak bir ortamda yogun/asiri kullanımda bu motorlar dinlenmek istiyor. Özellikle hararet konusu, insanin canını sıkacak duruma geliyor.

Kisaca radyatörün ne kadar kirli olduğunu hararet göstergesinden takip edebiliyorsun. +90 Hp 4 silindir bir motorda böyle bir sorun olmaz. 1 hafta bakım/temizlik yapamasan da çatır çatır balya basar, bana mısın demez. Zor şartlara uyum gösterir.

Bir de olayın randiman kısmı var.

3050 ile zatta basabildigim maksimum balya sayısı 140-150 civarında iken Kubota ' da bu rakam 220 ' ye kadar ulaşıyor. Yani en kaba tabirle %30 daha hızlı bağlıyor. Bu da 2 aylık kısa sezonda ciddi avantajdir

Kısaca 57 Hp MF 3050 ile hatta 1978 model JD1120 ile dahi balya bağladım. 130 Hp JD 6430 ' la bağlayanı da izledim. hemen hemen ara seçeneklerin cogunuda kullandım.

Balyayı kendine bagliyorsan 50 Hp her motor çevirir ama piyasaya yogun çalışacaksan, arazi engebeliyse, çok iş yapıcam, para kazanıcam 90-95 Hp Makina şart.
bende bundan bahsedıyorum demekkı 3050 bıle balya baglanıyor baglanmaz dıye bır sey yok kı sen 3050 yi ole bı abartmısssın kı 75 beygır traktorle karsılastırıyorsun arada net 20 beygır var o tumosan balya makınesını kırar bile kendı işini yapar piyasada calısır mf 3060 la hasbaylı cevıren cookkk gordum ben ok-*-s

zac link=topic=76377.msg903749#msg903749 date=1404387889' Alıntı:
bende bundan bahsedıyorum demekkı 3050 bıle balya baglanıyor baglanmaz dıye bır sey yok kı sen 3050 yi ole bı abartmısssın kı 75 beygır traktorle karsılastırıyorsun arada net 20 beygır var o tumosan balya makınesını kırar bile kendı işini yapar piyasada calısır mf 3060 la hasbaylı cevıren cookkk gordum ben ok-*-s

Kirmak sorun degil. 3050 ' de balya makinasını kurabiliyor. Bı ters harekete bakar.

3050 'haşbaysız' makina çevirir. Haşbaylı asar.
70-75 Hp 3 silindir motor haşbaylı makinayı çevirir. Engebeli bayır arazide zorlanmaya baslar ama kollarsan çalışır. Kollamazsan, Biraz sıkıştırırsan su koyverir. Hararet yüzünden durmak zorunda kalırsın.

Hepsini denedik, yaşayarak test ettik.

Dışarıdan 'görmekle' olmuyor bu isler.

Konu hakkında tecrube ve kesin bilgin olmadan konuşursan, insanları yanlış yönlendirirsin.

Balya makinası almayı düşünen arkadaşa önerim:

Kendine, ese-dosta senede 5-10 bin balya bağlarım diyosan o traktör sana yeter de artar.

Yok ben anlaşıp biçer arkasında piyasaya is yapacam, sezonda 30-35 bin balya yapmam lazım diyorsan motoru biraz büyütmen lazım.

sonuc olarak o tumosanla arkadasım sen piyasayada da calısırsın kendı ısınıde cok rahat gorursun emın ol buna mf 3060 ile haşbaylı biçerin arkasında adam her gun calısıyor sezonu tamamlıyo emın ol sıkıntı yaratmaz ama tabıkı bayırda 100 110 bg lık traktorun verdıgı performansı bekleme ama işini rahat gorur

zac link=topic=76377.msg903767#msg903767 date=1404393676' Alıntı:
Sebazioz senın ıcın usemedım Galliganının sıtesıne gırıp makınenın calıstıracagı beygır aralıgına baktım makıneyı ureten adamlar KOSKOCAMAN muhendısler bıle http://www.gallignani.com.tr/Katalog 65 beygır demısler ;D ki tumosan 75 beygır :)

Arastirma için sagol:)

Bugün 6 tane balya makinası gördüm. Hepsi piyasaya çalışan adamlar.

Traktörler:
Erkunt 110
Erkunt 110
MF 5445
Landini Powerfarm 95
Valtra A95
John Deere 5725

Hp ortalamalarını alırsan balya için ideal gücü bulursun.

Tekrar söylüyorum. 75 Hp 3 silindir motor balyayi rahat çevirir ama piyasaya çalışmak için daha güçlüsü gerekir.

Bu arada gallagnani broşürünü iyi incelememissin.

Adamlar ne kadar samimi ise haşbaylı makinaya da (5190) haşbaysız makinaya da (5690) aynı güç gereksinimini (65 Hp) yazmışlar. Böyle komik birsey yok.

O katalagu ne kadar ciddiye almalı bi düşünmek lazım.

sebazios link=topic=76377.msg903848#msg903848 date=1404414973' Alıntı:
Arastirma için sagol:)

Bugün 6 tane balya makinası gördüm. Hepsi piyasaya çalışan adamlar.

Traktörler:
Erkunt 110
Erkunt 110
MF 5445
Landini Powerfarm 95
Valtra A95
John Deere 5725

Hp ortalamalarını alırsan balya için ideal gücü bulursun.

Tekrar söylüyorum. 75 Hp 3 silindir motor balyayi rahat çevirir ama piyasaya çalışmak için daha güçlüsü gerekir.

Bu arada gallagnani broşürünü iyi incelememissin.

Adamlar ne kadar samimi ise haşbaylı makinaya da (5190) haşbaysız makinaya da (5690) aynı güç gereksinimini (65 Hp) yazmışlar. Böyle komik birsey yok.

O katalagu ne kadar ciddiye almalı bi düşünmek lazım.
Arkadasım bende de para varsa gıderım fendle balya yaparım gidıpte tumosan la mı yapıcam o motorlarda balya makınesının takılı olması demek deıldır kı balya makınesı 110 beygır lık guc ıster dedıgım gıbı 75 beygır ve ustu lukse ve rahatlıga gırer o adamlar balya yaparken kılımayı acıyorlar öle kkullanıyorlar vs vs

Valla arkadaşlar boş kavga benim görüşümce balya en az yakan motor en iyi çeviren motordur bu devirde ister 65 hp olsun ister 110 hp o yerdeki samana da bakar geçen sene adam çift rotorlu pervane ile buğday samanını toplamış namluların yüksekligi 135 140 cm olmuş arkadaş td 85 ile girdi 1 in 2 si ile yarım debriyaj yapa yapa anca yaptı samanı sap zaten kuvvetli motorun canı çıkıyor hepimiz biliriz toplama saman yığınları çok yoğun olur adam yerde kalmasın iki türlü iş olmasın diye biçerdöverin arkasından hemen pervane çekmiş 100 dekar yerden 2713 paket saman çıkmış çocuk 2 gün sonra debriyajı yedi ordan kazandığımız para debriyaja gitti dedi bana. Yani uzun lafın kısası motorun yetip yetmeyeceği işe göre de değişir ha bu dediğim gibi iş olsa o zaman td 85 debriyajı yediğine göre 5275 tümoyu siz düşünün artık