+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Şekerden tatlı stevya hasadı  30.06.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 30.06.2014-0:16

  Milliyet.com.tr »

  Şekerden tatlı stevya hasadı
  Çaykur, stevya adlı çalı türündeki bitkiden sıfır kalorili şeker üretmek için yürüttüğü çalışmalar kapsamında ilk hasadını gerçekleştirdi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü bahçesinde, Arjantin’den getirilen fidelerle yetiştirilen ilk ürünlerin hasadını yaptı.

  EKONOMİ SERVİSİ

  Hasat sonrası konuşan Sütlüoğlu, “Stevya, normal şekere göre 10 - 15 kat daha tatlandırıcı özelliğe sahip. Şeker olmayan, şekerin olumsuz özelliklerini taşımayan, kalorisi, protein değerleri sıfır çıkan bir tatlandırıcı” dedi.

  -7 dereceye kadar dayanıyor
  Bitkinin soğuğa dayanıklı olduğunu tespit ettiklerini anlatan Sütlüoğlu, “Doğu Karadeniz bölgesinde, çayın yetiştiği alanlarda rahatça yetişiyor. Eksi 6-7 dereceye kadar dayanabiliyor” diye konuştu. Sütlüoğlu, şöyle devam etti:

  “Geçmişte çayda ve kivide yaptığımız gibi stevyada da öncülük yapmak istiyoruz. Sonuçlar umut verici. Çaya göre üretimi daha kolay yapılıyor. Çok geniş kullanım alanı var ve değeri dünya piyasalarında çok yüksek.”

  Ek gelir kaynağı
  Stevyanın bölge üreticileri için yeni bir ek gelir kaynağı olabileceğine dikkat çeken Sütlüoğlu, “Çaylıklarımız 60-70 yıllık. Verimli ömürlerini doldurdu. Yenilememiz gerekiyor. Çaylıklar 4-5 yılda yenilendiği için bu ara dönemde stevya ile tarlalarımızı değerlendirebiliriz. Vatandaşımız bu dönemde gelir kaybına uğramaz. Deneyerek değerlendirme yapacağız. Çay denemeleri 30 yıl sürdü. Stevyada da aşama aşama erekenleri gerçekleştireceğiz” dedi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şekerden tatlı stevya hasadı  Diyabet hastalarının gözde tatlandırıcısı; ' ballı yaprak '
  Ana Sayfa» Güncel
  03.07.2014 11:58

  Emekli astsubay Güvenç, tohumunu yaklaşık 6 yıl önce Japonya ' dan getirdiği ve diyabet hastaları için yararlı olduğu bilinen stevia bitkisinin Türkiye ' ye uyumunu sağlayıp yaygınlaştırılması için çalışma başlattı

  BALIKESİR - Türkiye ' de ilk kez 6 yıl önce tohumunu Japonya ' dan getirdiği 'stevia' bitkisinin üretimine başlayan Stevia Derneği Başkanı Selahattin Güvenç, meşakkatli çalışmaları sonucu bu bitkinin ülkeye adaptasyonunu sağladı.

  'Ballı yaprak' olarak nitelendirilen bu bitkinin ülkenin dört bir yanında üretilmesi için çaba harcayan Güvenç, sıfır kalorili, normal şekere oranla yaklaşık 30 kat tatlı olan steviaya diyabet hastalarından gelen talebi karşılayamıyor.

  Emekli astsubay Güvenç, yaklaşık 6 yıl önce Japonya ' ya zeytin yaprağı çayı ihraç ederken stevia bitkisinin varlığından haberdar olduğunu söyledi.

  Dünyanın pek çok ülkesinde 'mucize bitki' olarak nitelendirilen stevia ile ilgili çalışmalar, araştırmalar yaptığını ve bu bitkinin, diyabet hastaları için doğal tatlandırıcı ve sıfır kalorisi bulunduğunu öğrendiğini anlatan Güvenç, şöyle devam etti:

  'Obezite ve şeker hastalığıyla mücadele edilen birçok ülkede, stevianın önemi çok iyi kavranmış. Bu bitkinin tohumunu 6 yıl önce Japonya ' dan getirerek üretimi için çeşitli üniversitelerden destek alarak çalışmalarıma başladım. Çimlendirme aşamasında büyük çaba harcadım ancak aylarca başaramadım. Daha sonra Akdeniz Üniversitesinden bir profesörle tanıştım. Kendisiyle çalıştık. Çok kısa sürede bitkinin tüm detayları çözüldü. Öncelikle Akdeniz Üniversitesinin arazisinde ekim çalışması yapıldı. 3 yıllık çalışma sonucunda tarlalara aktarılmasına karar verdik. Ürünün çimlendirilmesi ve tarlaya gelmesi 3 yıl sürdü. Türkiye ' de ilk kez Burhaniye ' de, daha sonra Ayvalık ' ta ektim. Şu anda ektiğim bitkilerin 3 ' üncü yılı ve ikinci yılında hasat ettik. Tarlayı sürme, ekme, işçilik masrafı olmadan ona güzel davrandığınız sürece karşılığını fazlasıyla veriyor.'

  Güvenç, diyabet hastaları için inanılmaz bir ürün olan stevianın, sıfır kalorili olması dolayısıyla sağlık bakımından bir riski bulunmadığına dikkati çekti.

  Bu bitkinin, Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Güvenç, 'Şeker hastalığı ve obeziteye karşı en güçlü silah olabilecek bir bitki. Bu bitki, kimyasal tatlandırıcılar olan aspartam ve sakkarozun pabucunu dama atacak. Dünyaca ünlü bir içecek firması, geçen yıl Arjantin ' de stevia bitkisiyle tatlandırılmış ilk gazlı içeceği üretti. Bu, büyük ve son derece önemli bir adım' ifadesini kullandı.

  İhtiyacın 10 binde birini bile karşılayamadı

  Yeryüzünde tüketilebilecek 3 şeker türü bulunduğu bilgisini veren Güvenç, bunların şeker kamışı, pancar ile mısırdan üretilenler olduğunu aktardı. Söz konusu ürünlerin sakınca ve zararlarının bilimsel olarak ispatlandığını dile getiren Güvenç, diyabetlilerin bunları kullanamayacağını belirtti.

  Şeker hastalarının kullanabileceği tek sentetik tatlandırıcı olan aspartamın, kanserojen içerdiğini savunan Güvenç, 'Hepsinin yerine, sağlıklı yaşamak için stevia tüketebilirsiniz. Bunun hiçbir riski yok' diye konuştu.

  Bu bitkinin varlığından haberdar olanların, kendilerinden kurutulmuş ve paketlenmiş yapraklarından istediğini bildiren Güvenç, bu konuda büyük talep olduğunu ifade etti.

  Türkiye ' de nüfusun önemli bölümünün diyabet hastası olduğuna değinen Güvenç, 'Benden yaprak istiyorlar. Henüz yurt içi ihtiyacın 10 binde birini bile karşılayamadık' değerlendirmesinde bulundu.

  Fransa ' da yapılan stevia konferansında, bu bitkinin Türkiye ' de de üretilmeye başlandığını anlattıklarını söyleyen Güvenç, bunun üzerine Fransa, Almanya ve Belçika ' dan talep aldıklarını, ürünün ihracat yolunun açık olduğunu söyledi.

  Söz konusu bitkinin yapraklarının kurutulup kullanıldığını aktaran Güvenç, şunları kaydetti:

  'Çayda, kahvede, pastada, tatlıda şekerle ilgili her alanda kullanılabilir. Samsun Bafra ' da bir arkadaşımız var, geçen sene ona bin fide gönderdim. Şu anda 17 bin fideye ulaştı. İlk aldığında ' Bunu diktikten sonra yaprağını ne yapacağız? ' diye sordu. Bana getireceğini söyleyip garantisini verdim. İkinci yılı oldu, daha bana 10 gram yaprak gelmedi. Çünkü diyabet hastaları ondan direkt alıyor. Burhaniye Kaymakamlığı ile örnek bir bahçe oluşturduk. Bu bitki, bahar ayında ekilir, yıl içinde 3 dönem hasat edilir. Çiçek açtığı dönem hasat dönemidir. Dipten kesiliyor, tekrar filiz veriyor. İlk yıldan sonra en az 3-4 sefer hasat yapılıyor. Bir fideden ilk yıl 30 gram, ikinci ve diğer yıllar 150-200 gram alınıyor. Bir dönümden ilk yıl 150 kilogram kuru yaprak, ikinci ve sonrası yıllarda en az 500 kilogram kuru yaprak elde ediliyor. Her gramı para ediyor.'

  Diyabet hastalarına stevia önerisi

  Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Turgut ise bu bitkinin, Japonya ' da diyabet hastaları üzerinde 40 yıldır kullanıldığını anlattı. Almanya ' nın başkenti Berlin ' de geçen hafta düzenlenen Dünya Stevia Kongresinde, diyabet hastalarının kullanımı için stevianın önerildiğini aktaran Turgut, bunun hiçbir yan etkisi bulunmadığını dile getirdi.

  Diyabet hastalarının kullandığı aspartam ve sakkarozun ise yan etkileri olduğuna işaret eden Turgut, şöyle konuştu:

  'Almanya ' daki kongreye değişik ülkelerden çok sayıda bu konunun uzmanı sağlıkçılar katıldı. Avrupa Birliği ülkelerinde ve özellikle ABD ' de diyabet hastalarına stevia öneriliyor. Bitkinin en büyük özelliklerinden biri; doğal ve sıfır kalorili tatlandırıcı olması. Ayrıca bazı ülkelerde gıda sanayisinde artık stevia kulanılmaya başlandı. Bizim de ülke olarak bir an önce buna geçmemiz gerekiyor. Ülkemizde tatlandırıcı olarak genelikle mısır şurubu kullanıyoruz. Ayrıca stevia bitkisinin işlenmiş hali, bu tür tatlandırıcılara göre 200-300 kat daha tatlı, yaprağı ise 20-30 kat daha tatlı.'

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  22 Nisan 2009
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  218
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şekerden tatlı stevya hasadı  Kullanim donemi boyunca Dogurganligi azalltigi icin aile planlamasinda kullaniliyormus..Sadece bu bilgi bile bu urunun turkiyedeki sansini yok eder.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ordu 100 ülkeyi tatlı tatlı geride bıraktı!
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Kasım.2013, 17:08
 2. Şekerden 30 Kat Daha Tatlı ve Sıfır Kalorili 'Şeker Otu' Antalya'da Üretilmeye B
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2012, 22:40
 3. Şekerden çıkan servet
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Şubat.2011, 21:37
 4. Konya Şekerden çiftçiye büyük destek
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Haziran.2009, 20:06
 5. tatlı yıyelım tatlı konusalım
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 30.Eylül.2008, 18:15

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status