MF 266 garip bir arıza?

İyi günler arkadaşlar. Yaklaşık üç saat önce 2004 model Massey Ferguson 266G traktör ile yarma yararken aradan bir saat geçmemişti ki traktör aniden bayıldı ve ön tarafın iki yanından( şarj dinamosu ve diğer taraftaki egzoz çıkışı) duman mı buhar mı olduğunu anlayamadığım bir şey çıktı. Hemen traktörü stop edip su falan tuttuk. Hararet 80 derecenin üstündeydi(büyük ihtimalle su kaynatmıştı). Aradan 15 dakika geçince tekrar çalıştırdık hararetin normale indiğini görünce tekrar işe devam etmeye karar verdik. Fakat bu sefer de traktör makineyi bir türlü döndüremedi. Kuyruk miline takıp gaz verili bir vaziyette ayağımı debriyajdan kaldırırken traktör yine bayılmaya ve kendi kendine gaz kezmeye(azaltmaya) başladı. Ve debriyajın gövdeye girdiği kısmın az aşağısındaki motor bloklarının ek yerlerinden kokulu bir duman çıkmaya başladı. Ve hemen işi bırakıp traktörü kenara çektim. Sorun nedir tam olarak ciddi bir şey mi? bils-*-

Ynt: MF 266 garip bir arıza?

kuyruk milinin debriyajinda sorun baskı baltayı yakmış çünkü aynı durum benim başıma da geldi steyr de motorun altında cıvata boşlukları vardı oradan kokulu duman atıyordu kuyruk mili ile iş yapmayın daha daha fazla zarar vermesin oraya size usta yolu görünmüş geçmiş olsun

Mustafa 66 link=topic=76438.msg903242#msg903242 date=1404208317' Alıntı:
gecmis olsun. Tuhaf bi durum ama sicak motora su tutmaniz hata olmus bu halde fazla calistirma bi usta ile gorus once ama pek iyi bi durum gibi gozukmuyo

O anki telaşla hararet yaptı diye düşünmüştüm aklıma ilk o geldi cidden büyük hata haklısın .

ismail_17 link=topic=76438.msg903243#msg903243 date=1404208375' Alıntı:
Kokulu duman debriyaj baskı balatadan gelebilir .
Arkada takılı makinan normalmi ? arızalı olmasın , Bilya falan dağıtıp zorlamasın kuyruk milinden traktörü.

Cidden dediğiniz gibi bilye dağıtmış sanırım. Çünkü makinayı kuyruk milinden ayırdım kasnağı elimle döndürmeyi denedim, daha önceleri dönerken şimdi dönmedi ne kadar zorlasamda.

kadir 36 link=topic=76438.msg903250#msg903250 date=1404208822' Alıntı:
kuyruk milinin debriyajinda sorun baskı baltayı yakmış çünkü aynı durum benim başıma da geldi steyr de motorun altında cıvata boşlukları vardı oradan kokulu duman atıyordu kuyruk mili ile iş yapmayın daha daha fazla zarar vermesin oraya size usta yolu görünmüş geçmiş olsun

Kokuyu duyunca aklıma ilk başta şanzımanla ilgili bir şeyler geldi çünkü duman sanki yanmış yağ kokusuna benziyordu. Ama dikkat ettim kenara çekerken debriyaj her zamankinden biraz daha yukarıda kavrıyordu ve burada da sizler balata deyince emin oldum tam olarak. Teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun.Senin olayın bi benzeri geçen gün benim başıma geldi.Patlama çekerken hararet yaptı su kaynatmış öylede olunca devirdaim deki contayı yakmış.Ustaya götürünce onuda söyle değiştirsin yanmış işe.

Bugün başka bir traktör ile komşu ilçedeki ustaya götürdük. Meğer olay daha ciddiymiş. Öğrendiğim kadarı ile gömlek çizmiş ve komple takım olarak değişmesi gerekiyormuş. Dahasını bilmiyorum henüz. Ayrıca yem kırma makinasınında iki pervane bilyası değiştirilmek üzere söküldü şu an. Bilyalardan biri gitmiş zaten, diğerini de sökmüşken garanti olsun diye değiştireceğiz.

zac link=topic=76438.msg903793#msg903793 date=1404398392' Alıntı:
yem kırma makınesı bılyayı dagıtttı motoruda asırı zorladı ve olay bu sekılde oldu dıye tahmın edıyorum

Evet muhtemelen öyle. Bilya dağıtma olayı aklımızın ucundan dahi geçmediği için makineyi ilk anda durdurmadık maalesef. Biraz da bu yüzden diye tahmin ediyorum.