kucukbasta gelecek nedir?

iyi geceler arkadaslar baba mesleği olan hayvancılıkla cok ilgiliyim iş harici zamanlarımda surekli ilgilenirdim . Hatta nette fotoları mevcuttur. Genelde buyukbas besi yapıorduk.
işimin arta kalan zamanlarında kendimde ugrasmak istyorum, aslında tamamen hayvancılığa donmek istiyoum ama nette araştırdıgımda sürekli bakıcı sorunları olduğundan bahsediliyor.
işimi birden bırakıp çiftliğe dönemem bu yuzden sızden yardım bekliyorum hayvancılıkta cok fazla bakıcı sıkıntısı yasarmıyız ve kuckbas hayvancılıkta geleceği nasıl görebiliyorsunuz?
iyi aksamlar.

Ynt: kucukbasta gelecek nedir?

m.aktaş75 link=topic=76457.msg903394#msg903394 date=1404240486' Alıntı:
mera sıkıntın yoksa bide çobanlığını kendin yapacaksan küçükbaş güzel ğetiriside iyi.ha ben otlatamam çoban bulurum diyosan hiç girme

mera geniş sıkıntı olmz kendim zaten çiftcıliğimide yapıorum arpa ve balya /yoncada sıkıntı olmaz.
surekli giderim zaten ama işimi bırakıp tamamen donmek istemiyorum gercekten soylenildiği gbi bakıcı sıkıntısı cokmu?

Kendin otlatmadığın maldan bi sene kazanırsın bi sene zarar edersin,çoban işçiliği çok pahalı.Biz kuzu alım satımı yapıyoruz çoğu kişi bu sene koyunculuğu bırakma derecesinde.Kuzu eti tüketimi halkimiz tarafından azalmaya başladı bu yüzden pazarlaması dahi sıkıntılı olmaya başladı.

ahmtkskr link=topic=76457.msg904098#msg904098 date=1404566472' Alıntı:
Kendin otlatmadığın maldan bi sene kazanırsın bi sene zarar edersin,çoban işçiliği çok pahalı.Biz kuzu alım satımı yapıyoruz çoğu kişi bu sene koyunculuğu bırakma derecesinde.Kuzu eti tüketimi halkimiz tarafından azalmaya başladı bu yüzden pazarlaması dahi sıkıntılı olmaya başladı.
[/quote

anladım dostum peki ilk kezmı boyle oluyor para kazandırmama yoksa genel olarak bu şekildemidir?

buyukbas ta tecrübeliyiz ama kucukbas daha once yapmadıgm için tedirginim. meralarımz geniş ve kendi mahsulum var yem konusnda sıkıntım pek yaşanmaz. yaklasık 250 koyun dusunuyorum ilk etapta.
bir ömür koyunculuğa bel baglamak ne kadar isabetli olur ?

Guzel çoban bulurum otlatırım kuzularınıda besiye çekip satarım derseniz elbet kazandırır.Ama el adamıyla hayvancılık çok zor kendiniz sürekli takip etmelisiniz.Kuzu besisi yapiyoruz. İki cobanimiz var ama buna rağmen hergün en az birimiz gidip kuzuları kontrol ederiz hasta varsa kendimiz tedavisini yapmaya çalısiriz yemini kontrol ederiz ne kadar yemiş ne kadar kalmış.Demek istediğim kendiniz içinde olmalısıniz
Çoban ayliklari ne kadar sizde?

ahmtkskr link=topic=76457.msg904104#msg904104 date=1404574994' Alıntı:
Guzel çoban bulurum otlatırım kuzularınıda besiye çekip satarım derseniz elbet kazandırır.Ama el adamıyla hayvancılık çok zor kendiniz sürekli takip etmelisiniz.Kuzu besisi yapiyoruz. İki cobanimiz var ama buna rağmen hergün en az birimiz gidip kuzuları kontrol ederiz hasta varsa kendimiz tedavisini yapmaya çalısiriz yemini kontrol ederiz ne kadar yemiş ne kadar kalmış.Demek istediğim kendiniz içinde olmalısıniz
Çoban ayliklari ne kadar sizde?

tabiki kontrol her zaman var ve olmalı. her gün duzenli git gel yapıyoruz ve malın içine giriyoruz girmeden olmaz zaten :)
kucukbas çoban fiyatları ortalama 1800-2250 arası değişiyor.