Mildiyo (Köse) Hastalığı hakkında

Arkadaşlar deponun yanına ektiğim 20dekar ayçiçeği tarlamda Köse(mildiyo) hastalığı(%80inde) varmış.Bende getirdiğim mühendis sayesinde yeni öğrendim.Çeşit olarak Limagrain 5543CL çeşitini ekmiştim.Mühendis arkadaşım bu saatten sonra tekrar ekim yapmamın verim kaybına neden olacağını söyledi.Alternatif bitki içinde zamanın geç olduğunu belirtti.Benim anlamadığım ben bu yere 2 sene öncede LG 5543 ekmiştim bir sıkıntı yoktu.Bu sene niye köse yaptı?Acaba bu sene ekimden sonra selli yağışların etkisi var mıdır?Sizce neden olabilir?Tohumun köseye dayanıklı olduğunu zannediyordum.Sitesinde köseye dayanıklıdır diye bir ibare göremedim.
cçr-*-s

Ynt: Mildiyo (Köse) Hastalığı hakkında

Alper mildiyo ' nun birincil nedeni, ardaşık olarak gelen nem ve sicaktir. Bir yağış bir sıcak seklinde devam eden hava rejimlerinde korkunç hızla azar.

Bu durum ayçiçeği ve üzüm gibi yaprak yüzeyi büyük bitkilerde çok tehlikelidir.

Hastalik ilk olarak alt yasli yaptaklarda gorulur. Önce yaprakları kurutur, fotosentez yapamayan bitki meyvayı besleyemez. Ustune hastalik gelişim dönemindeki meyveye de sıçrar. Direnci kırılan bitki komple çöker. %100 ' e kadar verim kaybına neden olur.

Kükürt ve diğer sıradan fungusitler hastalık üzerine çok etkili değildir. Hatta hastalığın yayılmasını bile engelleyemezler.

Bu acıdan kulleme gibi hastalıklarından daha tehlikelidir.

Alınabilecek en etkili yontem 'Antracol'dur. Ayçiçeğinde kullanılabilir mı emin değilim ama narenciyeden fasulyeye, karpuzdan üzüme kadar bildigim tüm bitkilerde kullanılabiliyor. Bu acıdan ayçiçeğinde de kullanılması mantıklı geliyor.

İlacın piyasada muadilleri var ama aynı başarımı saglayamiyorlar.

İlacın basarıya ulasmasindaki en önemli etken bitkinin yaprağından sapına kadar her yerinin iyice yikanmasidir.

İlaç uygulandığı an hastalığı durdurur. Doğru uygulandığında oldukça etkilidir.

Bu yıl gibi ekstrem senelerde, ilacım sistematik etkili olan versiyoru 'Antracol Combi' kullanılması uzun süreli fayda sağlaması acısından daha iyi olur. (fiyatı, normal Antracol ' e göre farklıdır, haberin olsun)

sebazios link=topic=76497.msg903853#msg903853 date=1404416143' Alıntı:
Alper mildiyo ' nun birincil nedeni, ardaşık olarak gelen nem ve sicaktir. Bir yağış bir sıcak seklinde devam eden hava rejimlerinde korkunç hızla azar.

Bu durum ayçiçeği ve üzüm gibi yaprak yüzeyi büyük bitkilerde çok tehlikelidir.

Hastalik ilk olarak alt yasli yaptaklarda gorulur. Önce yaprakları kurutur, fotosentez yapamayan bitki meyvayı besleyemez. Ustune hastalik gelişim dönemindeki meyveye de sıçrar. Direnci kırılan bitki komple çöker. %100 ' e kadar verim kaybına neden olur.

Kükürt ve diğer sıradan fungusitler hastalık üzerine çok etkili değildir. Hatta hastalığın yayılmasını bile engelleyemezler.

Bu acıdan kulleme gibi hastalıklarından daha tehlikelidir.

Alınabilecek en etkili yontem 'Antracol'dur. Ayçiçeğinde kullanılabilir mı emin değilim ama narenciyeden fasulyeye, karpuzdan üzüme kadar bildigim tüm bitkilerde kullanılabiliyor. Bu acıdan ayçiçeğinde de kullanılması mantıklı geliyor.

İlacın piyasada muadilleri var ama aynı başarımı saglayamiyorlar.

İlacın basarıya ulasmasindaki en önemli etken bitkinin yaprağından sapına kadar her yerinin iyice yikanmasidir.

İlaç uygulandığı an hastalığı durdurur. Doğru uygulandığında oldukça etkilidir.

Bu yıl gibi ekstrem senelerde, ilacım sistematik etkili olan versiyoru 'Antracol Combi' kullanılması uzun süreli fayda sağlaması acısından daha iyi olur. (fiyatı, normal Antracol ' e göre farklıdır, haberin olsun)
Yılmaz verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim.Başka bu hastalığı yaşayıpta konuya bakıp geçen arkadaşlarada yardımcı olacaktır.Ben haziran 1 de ektim yeri üzerine ardışık sıcak ve yağmurlar geldi.Hatta mil gelen yeri 2.ye ekmiştim.Ardından tekrar selli yağınca tekrar mil geldi.Bir daha da ekmedim.Bu sorunu daha önce yaşayan abilere sorduğumda erken dönemdeyse tekrar ekim ama geç kalınmışsa yapılacak bişey olmadığını söylediler.Artık kısmetimizde ne varsa onu toplayacağız.
Anıl Tiraki link=topic=76497.msg903856#msg903856 date=1404418293' Alıntı:
Yağıştan oluyor bildiğim kadarıyla Alper abi.Bizimde 2 sene önce kısım kısım olmuştu.Ektikten sonra ardı ardına yağmurlar yağmıştı yerde biraz sulantılıktı.
Bende öyle(yaşlıktan) tahmin ediyorum Anıl.Peki siz intervix atılan çeşit mi ekmiştiniz?Bu saaten sonra intervix atmanın bir faydası olur mu?
kcml link=topic=76497.msg903857#msg903857 date=1404418328' Alıntı:
5542 ilaçlı 5580 ilaçsız köseye verem otuna yüksek mukavemetli birkaç yıldır ekiyorum ben çok memnunum bu iki çeşitten arkadaşlar
5580 geçen sene ve bu sene az bir yer ektim.Dediğiniz gibi dayanıklı bir tohum.5543 ' te geçen seneden kaldığından ektim değerlendireyim elimde tutmayım dedim.Yoksa bu sene Pioneer LL05 ağırlıklı ektim gayet şahane büyüyorlar.
td 100d link=topic=76497.msg903858#msg903858 date=1404419638' Alıntı:
Soyadımında mı hastalığı varmış Allah Allahh
Dediğinizi yanlış anlamadıysam Hakan Köse oluyorsunuz.

alper4u link=topic=76497.msg903863#msg903863 date=1404420995' Alıntı:
Dediğinizi yanlış anlamadıysam Hakan Köse oluyorsunuz.

Yada Hakan Mildiyo..

umutmalkoc link=topic=76497.msg903864#msg903864 date=1404421313' Alıntı:
Alper öncelikle geçmiş olsun.5543 2 sene önce bizim köyün belası olmuştu köse hastalığında.aşırı yağmurda köseye dayanamaz.tek çözümüde toprağı havalandırmak .ara geçersen belki durum düzelebilir

Umut üzümden çok iyi tanıdığım bir hastalık Mildiyo. Toprağı havalandırma kısmı fayda saglar ama kimyasal mucadelenin yaninda cok cok dusuk etkili olur. Ayrica havalandirma yapılırken topragın kesinlikle 'kuru' olması gerekiyor. Topraktaki cok hafif bir nem dahi buğu yaparak hastalığı hızlandırıcı etki gösteriyor. o nedenle bizde kimse o riske girmiyor.

Ayrıca isin maliyet yönü de var. Hastalık az yada çok verim kaybı yaptıgı için toprak işleme yöntemleri masrafı arttırıyor. Bu da maliyeti kurtaramama riskini artırıyor.

Tavsiyem zaman kaybetmeden ilaçlama. Ola ki bu islem hastalığı durdurur ve bitkinin kendisini onarmasina imkan tanıtsa, yani bitkide gelişme görülürse, ikinci bir ilaçlama yahut toprak işleme düşünülebilir.

Kimyasal mücadele, toprak işlemeye göre çok daha ekonomik ve etkili bir çözüm.

Diğer türlü durum, batan bir gemiye mal yüklemeye benzer.

yağan aşırı yağmurlar nedeni ile yapıyor benin bildiğim kadarıyla 5543 köse hastalığına dayanıksız 2 yıl önce bende ekmiştim %20 verim kaybı yaşadım dahada ekmiyorum geçmiş olsun

2 yıl önce bende ekmiştim.Belli kısımlarda köse hastalığı vardı.ziraat mühendislerinin dediğine göre aşırı yağışlar ile tohum üzerine kaplanan ilaçlar yıkanıp kaybolduğu için köseye dayanıklılığı azalıyomuş.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.
Cuma günü Limagrain Trakya Pazarlama Koordinatörü tarlamı görmeye geldi.Tarlanın %95 ' ten fazlası köseye yakalandığından bu saatten sonra yapılacak birşey olmadığını söyledi.Haftaiçi bozacağım kısmetse.Bu durum bu sene yaşadığımız extrem havalardan kaynaklanıyormuş.Çeşitte ayrıca köseye dayanıksızmış.Seneye ekilmek üzere Andino buğday çeşidinden yada köseye dayaklı tohum vereceğini söyledi.Bizim 20dekar bu sene zarar oldu.Kısmet böyleymiş.

Yılmaz, senin bağlardaki mildiyodan bahsettim.O mildiyo ile ayçiçeğindeki mildiyo farklıymış.Atılacak bir ilacı olmadığını söylediler.
Umut hocam, ara geçsemde pek bir düzelme bekleme dediler.

alper4u link=topic=76497.msg904257#msg904257 date=1404643004' Alıntı:
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim.
Cuma günü Limagrain Trakya Pazarlama Koordinatörü tarlamı görmeye geldi.Tarlanın %95 ' ten fazlası köseye yakalandığından bu saatten sonra yapılacak birşey olmadığını söyledi.Haftaiçi bozacağım kısmetse.Bu durum bu sene yaşadığımız extrem havalardan kaynaklanıyormuş.Çeşitte ayrıca köseye dayanıksızmış.Seneye ekilmek üzere Andino buğday çeşidinden yada köseye dayaklı tohum vereceğini söyledi.Bizim 20dekar bu sene zarar oldu.Kısmet böyleymiş.

Yılmaz, senin bağlardaki mildiyodan bahsettim.O mildiyo ile ayçiçeğindeki mildiyo farklıymış.Atılacak bir ilacı olmadığını söylediler.
Umut hocam, ara geçsemde pek bir düzelme bekleme dediler.

Alper geçmiş olsun. Hasar o durumdaysa yapılacak birşey yok.

Yalnız ilacın tesir edip etmeyeceğini görmek için sırf deneme amacı ile 50-100m2 gibi küçük bir alana ilaçlama yapıp beklesene. En fazla 10-15 liraya mal olur.