Tarlada İsyan Çıktı...

04.07.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 03.07.2014-23:47

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »

Taban fiyat gecikti tarlada isyan koptu

Buğdayın yarısı hasat edildi ama hâlâ taban fiyat açıklanmadı. Tüccarın geçen yılki fiyatın altında alım yapması üzerine çiftçiler, Edirne Ticaret Borsası’nda seans salonunu terketti

Fehim Genç

Buğday hasadının başlamasına karşın taban fiyatın hâlâ açıklanmaması, borç batağındaki çiftçiyi tüccarın insafına terketti. Borçlarını bir an önce ödemek için, tarladaki buğdayı hasat eder etmez satışa çıkaran çiftçi, tüccarın geçen yıldan daha düşük fiyat teklif etmesi üzerine isyan etti.
Edirne Ticaret borsası’nda tüccarın ortak hareket ederek, buğday fiyatını geçen yılki taban fiyatın altındaki değerlere çekmesi üzerine, buğdayını satmak için gelen çiftçiler tüccarın tutumunu protesto ederek borsa salonunu terketti.

Mazot 5 TL’yi gördü
Edirne Ticaret Borsası’ndaki olay, buğday fiyatında yıllardan beri devam eden çarpıklığı bir kez daha gözler önüne serdi.
Buğday taban fiyatı yıllardan beri 72 kuruşu aşamazken, çiftçinin mazot ve gübre başta olmak üzere maliyetleri kat kat yükseldi.

2005 yılında 35 kuruş olan buğday taban fiyatı, aradan geçen 9 yıla rağmen 1 liraya yaklaşamadı. 2013’te 72 kuruş olarak açıklanan taban fiyatı 2014 hasadının başlamasına karşın hâlâ açıklanmadı. Buna karşın çiftçinin en büyük masraf kalemi olan mazot fiyatı 2005 yılında 1.95 lirayken, 2014’te 4.31 liraya dayandı. Hatta yıl içinde mazot fiyatı zaman zaman 5 liraya kadar dayandı.

Suni gübreye % 131 zam
Çiftçinin üretim maliyetleri her yıl katlanarak arttı. Mazotun yanısıra suni gübre fiyatları da kat kat yükseldi. 2007’de 334 lira olan 1 ton amonyum sülfatın fiyatı yüzde 69 zamlanarak 2014’te 566 liraya çıktı.
Aradan geçen 7 yılda amonyum nitrat yüzde 131 artarak 386 liradan 894 liraya, üre yüzde 72 artarak 601 liradan 1040 liraya, dap yüzde 85 artarak 710 liradan 1317 liraya ve kompoze gübre de yüzde 88 artarak 489 liradan 920 liraya yükseldi.

1 kilo buğday ile 1 ekmek alınmıyor
Buğdaydaki çarpık fiyatlama ekmek fiyatlarıyla yapılan kıyaslamada daha net ortaya çıkıyor. 1 kilogram buğday 72 kuruşa satılırken, 200 gram ekmeğin fiyatı 1 liraya ulaştı. 2005 yılında 1 kilo buğday karşılığında 200 gram ağırlığında 1 ekmek alabilen çiftçi, 2014’te 1 ekmek alabilmek için 1 kilo 400 gram buğday satmak zorunda kalıyor.

‘Çiftçi tüccara mahkûm ediliyor’
Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Buğdayın yüzde 40’ı hasat edildi. Bu tarihe kadar taban fiyatın çoktan açıklanması gerekirdi. Taban fiyat açıklanmadığından çiftçi tüccarın verdiği düşük fiyata malını satmak zorunda kalıyor. Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) müdahale fiyatını açıklamadığı için çiftçiyi tüccarın eline düşürüyor. Çiftçi borçlu olduğu için malını istemese de tüccarın teklif ettiği fiyata satmak zorunda kalıyor. Tüccara mahkum oluyor. TMO’nun bir an önce piyasaya girmesi lazım” dedi.

‘Bir an önce açıklansın’
Buğdayda kritik bir yıl yaşandığını vurgulayan Yetkin, şunları söyledi:
“Çukurova’da buğday hasadı mayıs ayında başladı. TMO’nun müdahale fiyatını daha o zaman açıklaması lazımdı. Bu yıl buğday rekoltesi yüzde 21 azalacak. 17-18 milyon ton buğday rekoltesi olacağını tahmin ediyoruz. Rekolte geçen yıla göre 4.5 milyon ton düşük olacak. Bu aşamada Toprak Mahsülleri Ofisi’nin piyasaya girmesi gerekirdi. Büyük alıcıların ürünü toplamasını önlemek için TMO alım yapmalıydı. Buğday ithalatının zorlayıcı hale gelmemesi ve buğday fiyatlarının aşırı yükselmemesi için TMO’nun bir an önce müdahale etmesi lazım.”

Ynt: Tarlada İsyan Çıktı...

arkadaşlar buğday 2005 den bu yana 2 kata cıkmış gübrede 2 kata cıkmış ekmek de 3 kata cıkmış bence cok adil ne yapmaya calışıyorsunuz nietiniz tayyibi kötülemek mi tmm tayyip kötü ama ülkemizde vatanımızda cok iyi şeyler oluyor bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz

98 yılının türkiyesine tarımına bakın şimdikine bakın herkez cok cok kazanıyor sadece çifci sayısı fazla olduğundan rekabet edilebilirlik az tayyip de çifci sayısını azaltıp uluslar arası sıtandartlık düyene getirmeyecalışıyor bazı geri kafalılar anlamıyor onlarada hak veriyorum onlar öyle ögrenmişler belki klupteki çoğu kişi benden yaşca büyük hepsinden özür diliyerek yazıyorum

turk50 link=topic=76500.msg904197#msg904197 date=1404601987' Alıntı:
arkadaşlar buğday 2005 den bu yana 2 kata cıkmış gübrede 2 kata cıkmış ekmek de 3 kata cıkmış bence cok adil ne yapmaya calışıyorsunuz nietiniz tayyibi kötülemek mi tmm tayyip kötü ama ülkemizde vatanımızda cok iyi şeyler oluyor bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz

98 yılının türkiyesine tarımına bakın şimdikine bakın herkez cok cok kazanıyor sadece çifci sayısı fazla olduğundan rekabet edilebilirlik az tayyip de çifci sayısını azaltıp uluslar arası sıtandartlık düyene getirmeyecalışıyor bazı geri kafalılar anlamıyor onlarada hak veriyorum onlar öyle ögrenmişler belki klupteki çoğu kişi benden yaşca büyük hepsinden özür diliyerek yazıyorum
o kafan bazı seylere basmıyor kardes bence fazla konusma kımsenın gelıstıgı falan yok her gecen sene gerıye gıdıyoruz yapılan hızmetlerde bır yol var o kadar vergı verıyoruz eşşek gıbı yapıcak o ayakkabı kutularından cıkan paraları ne cabuk unutttunuz lan ulkemızde Tc yazısı kaldırıldı aksam aksam ınsanı ayar etmeyın

burada gerçekleri paylaşmaya çalışıyoruz rte düşmanlığı yapma derdimiz yok ithalata dayalı tarım politikası yüzünden tarım bitirilmeye çalışılıyor şuan milyonlarca ton buğday ithal edilmiş limana gelmiş bekliyor hala bir fiyat açıklanmıyor tüccar vurgunu vuruyor çiftçi kaderine terk edilmiş durumda,gerçekleri söylemek bile artık suç olmuş ,kimmiş çok kazanan işçi borçlu,çiftçi borçlu herkes kredi çekmiş borç batağında bundan on yıl önce kim saman satardı her yer yangın yerine dönmüş,don,dolu,kuraklık içinde kıvranan çiftçi tüccarın elinde can çekişiyor bölgemizde yıllarca kemal unakıtanın mısırları nedeni ile TMO alım yapmadı 2000 de 100 ton buğday alabilen tüccar günümüzde abartmıyorum tam 5000 ton hububat almış buğdaydan kazanıyor gübreye gübreden kazanıyor buğdaya yatırıyor,her yerde göç var çiftçi sayısı artmıyor gün geçtikçe azalıyor her şehire üniversite yapıldı sanki iş imkanı varmış gibi ortada bir sürü diplomalı hamal var üniversiteyi bitirmiş iş bulabilen yok ayrıca1-2 nesil sonra köyde kalan olmayacak iyi şeyler oluyormuş,bayrağımızı koruyamacak hale geldik siyasete girmek istemiyorum ama ülke gün geçtikçe federal yapıya doğru gidiyor.rte ne diyor cumhurbaşkanı siyasetin içinde olacak asıl demek istediği başkanlık sistemi ülke eyaletlere bölünecek adı üstünde çözüm süreci çözülmenin başlangıcı olacak ben sen uyurken elin adamı boş durmuyor at gözlüklerini çıkaralım artık uzun lafın kısası işte gerçekler Banu AVAR dan alıntı;Yıl 2006! Emekli albay Ralph Peters ' in, KAN SINIRLARI adıyla Silahlı Kuvvetler Dergisi ' nde yayınladığı harita.
Harita NATO Savunma Koleji ' nde eğitim programında, Amerikan Harp Akademisi ' nde ve askeri strateji merkezlerinde kullanılmaktadır.
http://www.globalresearch.ca/plans-for-redrawing-the-middle-east-the-project-for-a-new-middle-east/3882

hiç bir yorum yapmıyacağım sendeki gibi kafalar oldukça siyasiler kulağımızın arkasını bile bırakmamakta haklılar.