Abilerim, amcalarım, kardeşlerim.. Yeniyim tavsiyelerinizi bekliyorum...

Arkadaşlar ben 22 yaşındayım ve haliyle askerlik yaşım geldi ve geçiyor...

Şimdi sadete gelince ben askere gitmeden önce elimdeki değerleri kullanıp topraktan para kazanmak istiyorum, hem işe başlamadan ırgatlığın zorluğunu anlarım hemde merağım dinmiş olur..

Traktör var (ferguson 148), arazi var (15 Dönüm), Irmak 1.5 Km uzakta, Su motoru var büyük, küçük 2 boy, tanker var 5 tonluk, tarla sürmeyi, yonca saçmayı, harman dövmesinden anlarım..

Her gün kömüş gibi evde yatıp çarşılarda sürteceğime aileme destek olurum...

Ben bu arazilere ne ekip işlemeliyim
Tavsiyelerinizi bekliyorum, yoruma açığım.

Ynt: Abilerim, amcalarım, kardeşlerim.. Yeniyim tavsiyelerinizi bekliyorum...

bizim buralarda 5mt lik 7,5 luk boru ortalama adedi 25 tl civarı . 1500 bölüm 5= 300 adet civarı boru oda 300 *25 = 7500 tl yapar. tabancalar,kör tıpa gibi ufak tefek aparatlar hariç . Yani yuvarlarsak 8000 tl civarı bir maliyet ortaya çıkar. Sağlam ikinci el malzeme bulabilirsen bu 4-5 bini geçmez.

Abicim o kadar boru çok değilmi ? tarlalar parça parça, 5 dönüm biri ise 3 dönüm biri en büyüğü 6 dönüm. Dönerli fıskiyelerden kullananlar var yoncada kullanılabilirmi onlar motor ile 2 ve 3.5 beygirlik motorlar var

ben sadece senin verdiğin bilgilere göre tarla ile dere arasına gidecek boru hesabı yaptım.Bilgisayar başından bu kadar oluyor. mesafe o ise o kadar boru gider ve o mesafeye en az 12 lik motordan aşağısı tek seferde zor diye düşünüyorum .
<Dönerli fıskiyelerden kullananlar var yoncada kullanılabilirmi> yonca zaten fıskiyelerle sulanır.

ırmaktan tankerle çeksem 5 tonlu tanker var, boruları ona bağlasam 2 km kâr ediyorum borudan çok fark edermi ?

abi balkabağı nedir nasıl yetiştirilir ne gördüm ne duydum biraz yardımcı olurmusun toplayıcılığı ve ekimi hakknda

boruları ona bağlasam 2 km kâr ediyorum

tarla ile dere arası zaten 1,5 km sen 2 km çıkarınca kar mı zarar mı sen karar veriver.

fergusoncuözgür link=topic=76520.msg904247#msg904247 date=1404640995' Alıntı:
ırmaktan tankerle çeksem 5 tonlu tanker var, boruları ona bağlasam 2 km kâr ediyorum borudan çok fark edermi ?

abi balkabağı nedir nasıl yetiştirilir ne gördüm ne duydum biraz yardımcı olurmusun toplayıcılığı ve ekimi hakknda
bildiğin kabak hani tatlısı yapılıyor ondan ekecen

Kardes bu isi yapmak istiyorsan madem illa da o tarla mi olucak olmak zorunda ! Kendi tarlana arpa bugday ek kuyusu olan veya suyu dibinde baska tarla kirala pancar ek misir ek ay cicegi...yonca sana daha ucuza mal olur.bi tarladan iki tarladan bu is olmaz ugrastigin yanina kar kalir..yinede sen bilirsin