balyacılar yardım lütfen

arkadaşlar balya makinasın da bi sorun var yagmur yagdı 2 gündür yatıyo henüzbakmadım sol tarafın ifi çalışma esnasın da çok geriliyokopuyo mekik dilini kırmış degiştim yagmur yagdı braktım acaba neden ipi geriyo neden oldu acaba

Ynt: balyacılar yardım lütfen

İplerden çıtırtı geliyorsa ya iplerin eskidir yada bıçak kolu ayarlı değildir bıçak kolunu iğnelere bir sigara sığacak şekilde ayarlaya bilirsin umarım sorununu en kısa zamanda çözersin

İğne fincanlarında ve mekik dilinde aşırı bir aşınma yoksa sorun kesinlikle bıçak kollarında. Zamanla açılma yapıp ipten uzaklaşıyorlar. Bu yüzden ip tam kesilmediği için düğüm mekiğin ağzından kurtulamıyor ve dilde kalıyor.

Zedelenmiş ama tam kesilmemiş ip balya ilerledikçe geriliyor. Eğer koparsa mekiğin ağzından kurtuluyor. Ezik ve yıpranmış da olsa düğüm atılıyor.

Yok eğer ip az yada hiç kesilmiyorsa düğüm kopamıyor. Ya mekik dilini kırıyor, ya da sürekli mekiğe dolama yapıyor.

Teşhis için bıçak kollarını yer değiştir. Sorun, kol ile birlikte diğer kısma geçiyorsa nedeni bulunmuş demektir.

Çözüm bıçak kolunu değiştirmek. Orjinal rasspe kol 260-275 lira arası.

Alternatif çözüm bıçak kolunu ısıtıp preste doğrultmak. Bir süre daha idare eder ama zor ve tehlikeli bir işlemdir. Kol tamamen kırılıp diğer parçalara zarar verebilir.

sagolun arkadaşlar yagmur sonrası iş aşı yaptım sol daydı sorun yılmazın dedigigibi oluyodu fincanlarda olur diye ip yarmış olabilir dedim çevierdim olmadı daha sonra ortadakibıçak kolunu söktümyer degiştim düzeldi çalışıyoruz yanlız yulaflara 3ip atayımdedim aynısorun ortada oldu galiba bize bçakkolu göründü mekikdilinin altındaki parçaya braz mesafeliduruyo neden oldu yaşot baglamadan oldu galiba

sebazios link=topic=76536.msg904716#msg904716 date=1404897247' Alıntı:
İğne fincanlarında ve mekik dilinde aşırı bir aşınma yoksa sorun kesinlikle bıçak kollarında. Zamanla açılma yapıp ipten uzaklaşıyorlar. Bu yüzden ip tam kesilmediği için düğüm mekiğin ağzından kurtulamıyor ve dilde kalıyor.

Zedelenmiş ama tam kesilmemiş ip balya ilerledikçe geriliyor. Eğer koparsa mekiğin ağzından kurtuluyor. Ezik ve yıpranmış da olsa düğüm atılıyor.

Yok eğer ip az yada hiç kesilmiyorsa düğüm kopamıyor. Ya mekik dilini kırıyor, ya da sürekli mekiğe dolama yapıyor.

Teşhis için bıçak kollarını yer değiştir. Sorun, kol ile birlikte diğer kısma geçiyorsa nedeni bulunmuş demektir.

Çözüm bıçak kolunu değiştirmek. Orjinal rasspe kol 260-275 lira arası.

Alternatif çözüm bıçak kolunu ısıtıp preste doğrultmak. Bir süre daha idare eder ama zor ve tehlikeli bir işlemdir. Kol tamamen kırılıp diğer parçalara zarar verebilir.
Usta sen ne cevhermişsin öyle bunların çoğunu sevisler dahi bilmiyor

çifçilik zor iş link=topic=76536.msg960519#msg960519 date=1421793747' Alıntı:
Usta sen ne cevhermişsin öyle bunların çoğunu sevisler dahi bilmiyor

Estağfirullah.

Sitede 'çiftçi bilgi kutusu' isimli bölümde, balya makinaları, bakımları, olası sorunlar ve çözümleri ile ilgili bilgiler veren çok güzel konular var. Kesinlikle tavsiye ederim.