Yem bezelyesi.

Yem bezelyesi hakkinda bilgi verebilirmi ekenler.ekim zamani gubre kuraktami yetisiyo sulaktami karisik ekme durumu karisik ekilebilecek bitkiler.slaja mi balyaya mi samana mi hangisine iyi gelir.bide tohumun fiyati.

Ynt: Yem bezelyesi.

Tohum miktarını, getiri bakımından buğdayı baz alarak yapacağınız bir kıyaslama size doğru sonucu verir.

Diğer husus da sertifikalı tohum konusu artık zıvanadan çıkmaya başlaması. Uçuyor resmen.

Ekim ' de kullanılan tohum miktarları biraz düşük kalmış.

Her zaman aklınızda bulunsun. Bezelye yada fiğ farketmez. Hububat ile yapılan karışık ekimlerde:

En iyi ot kalitesi: %70 baklagil, %30 hububat karışımından. (3 ' e 1 oran)
En iyi ot verimi: %50 baklagil, %50 hububat karışımından. (1 ' e 1 oran)
Hem verim, hem de kalite bakımından ideal oran ise: %60 baklagil, %40 hububat karışımından (3 ' e 2 oran) elde edilir.

Yağışın fazla olması, iklimin müsaade etmemesi, yada tohuma bırakma gibi durumlar oluştuğunda başınızın ağrımasını istemiyorsanız, 1 ' e 1 orandan şaşmayın.

sebazios , Ben cavdar ile ekmeyi düşünüyorum, Dekara ne kadar çavdar ne kadar bezelye atmalıyım? Birde fırfırla sacıp ,merdaneli cizelle eksem olurmu?(çavdar öyle oluyor) Yoksa mibzer şartmı?

BlackStorm link=topic=76560.msg927594#msg927594 date=1413754015' Alıntı:
sebazios , Ben cavdar ile ekmeyi düşünüyorum, Dekara ne kadar çavdar ne kadar bezelye atmalıyım? Birde fırfırla sacıp ,merdaneli cizelle eksem olurmu?(çavdar öyle oluyor) Yoksa mibzer şartmı?

Mibzer ile daha hassas olur. Mibzer yoksa tohum miktarını %10-20 arası arttırmak lazım.

Tavsiyem:

Kendi hayvanların için düşünüyorsan dekara 11 kg bezelye + 8 kg Çavdar (uzun yapılı yulaf da olabilir) ve erken biçim.

Ticari maksatla yahut tohumluk düşünüyorsan: 10 kg bezelye + 10 kg Çavdar (yahut tritikale)

Geçen yıl 100 dekar alanda aklıma gelen tüm denemeleri ve karışımları yaptım. Yukarıdaki rakamları uygula, tohum gömülsün, ne ile ekersen ek korkma.

Bir de tohum homojen karışsın. Yoksa Çavdar ' ın seyrek düştüğü noktalarda yatma olur.

10 dekara ekicem kendi ineklerimiz için ve deneme yapıcam burda bunu yapan yok.Zaten tarla bahara kadar boş duruyor. Baktım yetişmedi pullukla sürer sezonda ekilecek ne varsa ekerim. Bilgiler için teşekkürler.