Genesi ve Hakan-1 Bugday Cesitleri Hakinda Bilgi

Selemueleykım arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar dilerim
Sorum şu benim 125 dönüm mercimek yeri tarla var mercimek yeri nadasa bırakılmış tarla gibidir bahar ayında mühendis arkadaş yabancı ot icin mercimekleri kontrol etmeye gelince senin buraya trakya tohumdan hakan 1 verelim dedi hele Bi zamanı gelsin bakarız dedim ve galiba zamanı geldi
Tarım kredi kooperatifindeki arkadaşı aradım bu hakan 1 nasıl ekenler memnun mu diye hiç yorum bile yapmadan ne yapacan hakan ı falan gel sana tusaco nun Gennesi buğdayını verelim dedi bişey demedim fiyatı sordum sadece daha beli diyil dedi.
iki buğday ceşidinede yabancıyız cevremizde ekende yok en iyisi sizlee sormak diye düşündüm
Gennesi veya hakan 1 buğdayını eken var mı varsa verimleri gecen sene aldıkları tohum fiyatları ne kadardı soğuğa kuraklığa dayanımı nasıl ekerken nerelere dikkat etmeliz?
Şimdiden teşekkürler :)

Ynt: Genesi ve Hakan-1 Bugday Cesitleri Hakinda Bilgi

ve aleyküm selam bilader. hakan 1 denen buğdayı ekmedim bilmiyorum ama GENNESİ buğday cinsini gözün arkada kalmadan ekebilirsin soğuğa ve kuraklığa dayanıklı bu yıl ki ortalama verimi dekara 600-700 kg arasıydı.

konu açılmışken bende soruyum bizim köy 1500 - 1700 metre rakımda genelde çavdar ekeriz buğdaylar genelde soguktan çıkış geç ve kardeşlemede az oluyor yazında sıcaklar bastırınca erkenden kavruluyor boyu kısa ve başaklar küçük kalıyor arazi yapısı kumsal bazı mevkilere bezosta diye esmer bi bugday ekiliyor son yıllarda tosunbey ekilsede ondada kardeşleme pek yok en yüksek verim dekara 400 kilo dolayında biz hangi çeşidi ekelim tavsiyesi olan varmı
Konu sahibi kusura bakmasın bunuda aradan çıkaralım:)

kcml link=topic=76627.msg905360#msg905360 date=1405244614' Alıntı:
ve aleyküm selam bilader. hakan 1 denen buğdayı ekmedim bilmiyorum ama GENNESİ buğday cinsini gözün arkada kalmadan ekebilirsin soğuğa ve kuraklığa dayanıklı bu yıl ki ortalama verimi dekara 600-700 kg arasıydı.
Maşallah verimi cok şahaneymiş peki bu seneki sertifikalı tohum fiyatları daha beli diyil gecen sene Gennesinin sertifikalı tohum fiyatı ne kadardı bi bilgin var mı teşekkürler :)
DemirdöğeN link=topic=76627.msg905364#msg905364 date=1405246397' Alıntı:
konu açılmışken bende soruyum bizim köy 1500 - 1700 metre rakımda genelde çavdar ekeriz buğdaylar genelde soguktan çıkış geç ve kardeşlemede az oluyor yazında sıcaklar bastırınca erkenden kavruluyor boyu kısa ve başaklar küçük kalıyor arazi yapısı kumsal bazı mevkilere bezosta diye esmer bi bugday ekiliyor son yıllarda tosunbey ekilsede ondada kardeşleme pek yok en yüksek verim dekara 400 kilo dolayında biz hangi çeşidi ekelim tavsiyesi olan varmı
Konu sahibi kusura bakmasın bunuda aradan çıkaralım:)
Estağfurullah kardeşim konu açılmışki fikir alışverişi olsun :) benim bildiğim soğuğa en dayanıklı çeşit pehlivan ama kısmet olursa akşama muş yolcusuyuz ekin bicecez orda soğuğa dayanıklı ve verimi yüksek bi çeşit görürsem burdan yazarım :)

bu buğdaylar genesi ve geya 1 olmasın hakan 1 değil de hakan diye bir buğday var trakya tohumun.geya 1 bulgar tohumu soğuğa dayanır tahminim.genesi italyan tohumu bilemiyorum