Afete uğrayan çiftçinin borçları ertelendi
AA
13 Temmuz 2014


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 'Afete uğramış çiftçilerimizin borçlarını erteledik. Tabii önemli bir destek çünkü sadece bunun bile Hazine ' ye getirdiği yük 600 milyon liraya yakın' dedi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ' ı makamında ziyaret eden Eker, Çakır ' ı Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmesi dolayısıyla kutladı.

Eker, bu ziyaret vesilesiyle Malatya ' nın sulama ve içme suyu meseleleri gibi konuları da ayrıntılı bir şekilde görüşeceklerini söyledi.

Malatya ' da bu sene yüksek hasara sebebiyet veren bir don felaketi yaşadığını anımsatan Eker, 'Tabii bizim gönlümüz arzu ederdik ki Malatya ' da bizim getirdiğimiz sigorta imkanından, özellikle dona karşı sigortayı da biliyorsunuz biz 2011 ' de kapsama altına dahil ettik. Çok kardeşimiz keşke bundan istifade etmiş olsaydı ama maalesef arzu ettiğimiz düzeyde değil. Biz bütün kardeşlerimizin hangi tabii felakete uğramış olursa olsun gerek don gerek dolu gerek kuraklık gerek sel gibi bütün afetlere karşı bütün çiftçilerimizin, afete uğramış çiftçilerimizin borçlarını erteledik. Tabii önemli bir destek çünkü sadece bunun bile Hazine ' ye getirdiği yük 600 milyon liraya yakın' diye konuştu.

'Keşke imkanlar olsa kardeşlerimizi daha fazla rahatlatacak daha çok destek sağlayabilsek ama sistemi şu şekilde yapmamız lazım' diyen Bakan Eker, 'Gerek sulamada gerek diğer işlerde orta, uzun vadede düşünmemiz lazım. Bir kere, ürünü çeşitlendirmemiz lazım. Yani, bir ilin ekonomisini tek başına bir tek ürüne bağlı hale getirmişsek bu aynı zamanda risktir. Bir tarafı kolay ama bir tarafı da çok yüksek risk. Niye? O ürünün herhangi bir problemi olduğunda bu defa ilin ekonomisi çok daha olumsuz etkilenebiliyor. Bunları biz tabii zaman zaman konuşuyoruz' ifadelerini kullandı.

Tarım sigortasıyla çok önemli imkanlar getirdiklerini dile getiren Eker, şunları kaydetti:

'2011 ' de çiçek dönemini kapsayacak şekilde düzenleme yaptık. Poliçe bedelinin yüzde 66 ' sını hibe olarak veriyoruz. Sigorta bedelinin 3 ' te 2 ' sini biz veriyoruz. Devlet olarak vatandaşımıza diyoruz ki ' 3 ' te birini sen ver ama Allah korusun don geldiğinde de ondan sonra hasarın hiç değilse tamamını alabil. ' Bunlarla ilgili arkadaşlarla görüşeceğiz. Bu sene barajlarda su seviyesinin düşük olması, göletlerde keza içme ve kullanma suları dahil olmak üzere bazı problemler yaşanıyor. Onlarla ilgili çözümlerde, burada mahallinde alınan tedbirler var. Onları da notlarımızı, raporlarımızı alıp ilgili diğer bakan arkadaşlarımızla da görüşüp, meseleyi çözmenin gayreti içinde olmaya çalışacağız.'

Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarının yanı sıra yöredeki zirai don ve kuraklıkla ilgili Eker ' e bilgi sundu. Çakır, ziyaretin anısına Eker ' e kayısı armağan etti.

Bakan Eker, daha sonra, Malatya Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında, ilçe belediye başkanları ve Ak Parti ilçe başkanlarıyla bir araya geldi.

Toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.