OsmanLı SavaŞ Taktiği.....

Osmanlı döneminde savaşa gidilirken, ülkede ne kadar deli ya da görünüş bakımından eli-ayağı bozuk, gulyabani tipli insan varsa hepsi toplanır ve ordunun en ön sırasında, düşmanın üzerine yürütülürmüş. Amaç, düşmanın psikolojisini bozmakmış.

Bi sonraki sırada ise, (affınıza sığınarak söylüyorum, ama anlatanlar hep böyle söylüyo) 'daltarrak' denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış. Bi yandan da, her gün yağlı elleri ile mermer tokatlayıp idman yaparlarmış. Böylelikle elleri sağlamlaşır, beton gibi olurmuş. Zaten mermeri tokatlayarak kıramayanı da savaşa götürmezlermiş.

Bu daltarraklar savaşta gürz-kılıç filan kullanmayıp, düşman askerlerinin beyinlerini tek tokatla, (herhalde 'Osmanlı tokadı' lafı da burdan geliyo) dışarı çıkartırlarmış. Düşünün, adamın kafasında miğfer var ve bi vuruşta kafa miğferle birlikte dağılıyo. Bu hikayeden de, Osmanlının bunca yeri nasıl fethettiği anlaşılıyo zaten. Hey gidinin koca ecdadı be!

frmtr.com ' dan alıntıdır.....

Ynt: OsmanLı SavaŞ Taktiği.....

kardeş ya çok uykum var yarısını okuyabildim yarın ing sınavı var ilk saat erken kalkmam lazım şimdi sayfaya girmişken yorum yapmadan çıkarsam ayıp olur ama söz yarın boş vaktimde ilk işim bunu okumak hadi hayırlı geceler..

benim bildiğim ve tarih kitaplarından okuduğum osmanlı tokatının doğuşuyla ilgili bu adamlar küçüklüklerinden beri ıslak mermeri tokatlıyorlarmış... ve savaş zamanı geldiği zaman bu elemanlar bir tokat darbesiyle düşman atlarını yerle bir edip at üstündeki askerituş etmek için kullanılıyormuş ...Lise tarih hocam böyle anlatmıştı...

dennizs link=topic=8597.msg90441#msg90441 date=1225408064' Alıntı:
benim bildiğim ve tarih kitaplarından okuduğum osmanlı tokatının doğuşuyla ilgili bu adamlar küçüklüklerinden beri ıslak mermeri tokatlıyorlarmış... ve savaş zamanı geldiği zaman bu elemanlar bir tokat darbesiyle düşman atlarını yerle bir edip at üstündeki askerituş etmek için kullanılıyormuş ...Lise tarih hocam böyle anlatmıştı...
orda yazanla senin dediklerin aynı abicim....farklı bişi yazmadım ki :D

kral39 link=topic=8597.msg90488#msg90488 date=1225453918' Alıntı:
orda yazanla senin dediklerin aynı abicim....farklı bişi yazmadım ki :D
senin alıntı yaptığın olayda askerlerin beynini patlatıyor benim yazdığımda ve zamanında hocam söylediği şey de şu o askerler tokatla atları deviriyor....Fark var

kral39 link=topic=8597.msg90390#msg90390 date=1225401085' Alıntı:
Osmanlı döneminde savaşa gidilirken, ülkede ne kadar deli ya da görünüş bakımından eli-ayağı bozuk, gulyabani tipli insan varsa hepsi toplanır ve ordunun en ön sırasında, düşmanın üzerine yürütülürmüş. Amaç, düşmanın psikolojisini bozmakmış.

Bi sonraki sırada ise, (affınıza sığınarak söylüyorum, ama anlatanlar hep böyle söylüyo) 'daltarrak' denen adamlar bulunurmuş. Bunlar ise, saraya ufak yaşta alınan gayrı müslüm çocuklarıymış. Küçüklüklerinden itibaren sadece pirinç ve hamur işleriyle beslenip izbandut gibi olmaları sağlanırmış. Bi yandan da, her gün yağlı elleri ile mermer tokatlayıp idman yaparlarmış. Böylelikle elleri sağlamlaşır, beton gibi olurmuş. Zaten mermeri tokatlayarak kıramayanı da savaşa götürmezlermiş.

Bu daltarraklar savaşta gürz-kılıç filan kullanmayıp, düşman askerlerinin beyinlerini tek tokatla, (herhalde 'Osmanlı tokadı' lafı da burdan geliyo) dışarı çıkartırlarmış. Düşünün, adamın kafasında miğfer var ve bi vuruşta kafa miğferle birlikte dağılıyo. Bu hikayeden de, Osmanlının bunca yeri nasıl fethettiği anlaşılıyo zaten. Hey gidinin koca ecdadı be!

frmtr.com ' dan alıntıdır.....

BAK ARKADASIM OSMANLI TOKATINI CIKISI MERMER AGACI ASIP ATLA KOSARKEN TOKAT VURUP KIRAN KADAR BOLE CALISMALARIDIR BU DOGRU AMA BUNU YAPANLARIN GAYRIMUSLUM COCUKLARI OLDUGU DOGRU DEGILDIR IKINCI OLARAK ISE YINE EN ONDE DELILER DENE GRUP VAR SENINDE DEDIGIN GIBI BUNLAR DELI AMA TOPLAMA DELI OZEL BI YONTEMLE DELI EDILMIS OLDUGUNU BILIOM HATTA KAFALARINA CINS CINS SEYLER TAKMALARI BOYNUZLU ISKELET VS GIBI BEN BU DELILERIN SUCLU OLUP KAFALARININ TRAS EDILDIKTEN SONRA DEVE DERISININ SARILMASIYLA KAFADAKI CIKAN SACLARIN DEVE DEDRISINDEN GECEMEYIP TEKRARA KAFANIN ICINE DOGRU UZAMASI SONUCU DELIRMESIYLE OLUYOR ( tabi bu sekilde cezalandirilanlarin buyuk cogunlugu oluo ama cok dayanikli olanlar sag kalabilio onlarda delirio zaten) ISTE BU INSANLAR ALINIO EN ONE KONULUO BUNLARADA DELILER DENIO OLMASI LAZIM CINS CINS KIYAFETLERI VE KAFALARINDA BASLIKLARI OLAN BI ASKER GRUBUDUR BUNLAR BILGIM BOLE AMA KESIN DOGRU BILIOM DIYE IDDIA ETMIOM AMA AKLIMDA KALAN BU