İcar tarla

Selam arkadaşlar
Seneye 10 dönüm icar tarla tutmayı düşünüyoruz şuan 20 dönüm kendi tarlamız var.
10 Dönüm tarlaya baştan yulaf ekip yulaf balyelerini satmayı planlıyoruz.Balyelerden aldığımız parayla 10 dönüm mısır ekip giderleri balyelerden karşılayacağız.Sonra slaj zamanı mısırı satacağız mısırdan aldığımız para bize kalacak karlı olur mu sizce?

1 dönümü:100-150 Tl arası değişiyor icar tarlanın

Ynt: İcar tarla

TarımTraktör link=topic=76724.msg906261#msg906261 date=1405772484' Alıntı:
Selam arkadaşlar
Seneye 10 dönüm icar tarla tutmayı düşünüyoruz şuan 20 dönüm kendi tarlamız var.
10 Dönüm tarlaya baştan yulaf ekip yulaf balyelerini satmayı planlıyoruz.Balyelerden aldığımız parayla 10 dönüm mısır ekip giderleri balyelerden karşılayacağız.Sonra slaj zamanı mısırı satacağız mısırdan aldığımız para bize kalacak karlı olur mu sizce?

1 dönümü:100-150 Tl arası değişiyor icar tarlanın
Tarla nerde, suyu var mı, desteklemesi ne olacak, ekipman var mı, zaman var mı?

Tarlaların hepsinde su olacak ekipman var zaten bizim su olmayan tarla yok 20 dönümde su var.
Sulayacak balye alacak adam falan kendimiz varız ? Biçme çevirme bizde Bağlama işi para ile olacak tanesi 1 tl.
Tarlalar yulaf ve mısır ile verim veriyor.
Seneye icar tutacağız bu sene geçti malesef geç kaldık.
Tarlalar 1-3 km arası değişiyor uzaklıkları.

TarımTraktör link=topic=76724.msg906396#msg906396 date=1405808739' Alıntı:
Tarlaların hepsinde su olacak ekipman var zaten bizim su olmayan tarla yok 20 dönümde su var.
Sulayacak balye alacak adam falan kendimiz varız ? Biçme çevirme bizde Bağlama işi para ile olacak tanesi 1 tl.
Tarlalar yulaf ve mısır ile verim veriyor.
Seneye icar tutacağız bu sene geçti malesef geç kaldık.
Tarlalar 1-3 km arası değişiyor uzaklıkları.

Yukarıdaki bilgilere göre kurtarması lazım. Hatta icar düşük bile diyebiliriz. Lakin 1 lira bağlama düşük geldi.

10 dönüm tarladan 300 yulaf balyesi çıksa 10 tlden 3000 tl yapar.
10 dönüm ortalama 1.5 milyar icar
300 balyenin basımı 300 tl
Mısır tohumu gübresi mazot vs 1200 tl gitse
Hemen hemen yulaf mısırın masrafını karşılıyor.
Mısırın tonu 200 tl dönümüne 5 ton çıkartsak 50 ton yapar oda 10 milyara tekabül eder.
Umarım hesapladığımız gibi olur.

TarımTraktör link=topic=76724.msg906446#msg906446 date=1405844188' Alıntı:
Mısırın tonu 200 tl dönümüne 5 ton çıkartsak 50 ton yapar oda 10 milyara tekabül eder.
Mısır? 5 ton verecek dönüme? ve 2.ürün? 1.ürün bile olsa 1200 kg alabilirseniz büyük çiftçi olarak kutlarım sizi.Sanıyorum mısır tarımıyla uğraşmıyorsunuz.

lgere link=topic=76724.msg906703#msg906703 date=1405929270' Alıntı:
bak arkadaşım madem bu sene geçti seneye yeri iyi hazırla millet 1 işçilik yapıyorsa sen 2 yap kazanırsın

Öyle yapıcaz hocam bu yıldan hangi gübreyi atacağımı hangi tohumu kullanacağımı falan ayarlayacağım :) inşallah evdeki hesap pazara uyar

TarımTraktör link=topic=76724.msg906446#msg906446 date=1405844188' Alıntı:
Dekara 5 ton slajlık biçimdeki verimden bahsediyorsun sanırım , tanelikde 800-900 kg alsan dekara çok çok iyi derim.
Slajlık olanın tonu geçen sene bizim bölgede 110 tl civarından gitti. Piyasanın ne olacağı belli değil , her sene bölgeye göre değişiyor slajda.
Hesapların çok iyimser , hevesini şevkini kırmak haddimize değil , çalışan , üreten kimseye her zaman destek boynumuzun borcu.
10 bin tl gelir , o tarlaya altın eksen yine olmaz bugünkü çiftçilik şartlarında , şansın yaver giderse elinde makul bir gelir kalır , ama ne öldürür nede oldurur denir bizim oralarda :)
Ama her zaman riski düşünmek lazım , bu sene buğdaylarımız çok iyi gidiyordu , tam biçim zamanı dolu vurdu , bazı tarlalarımızda % 75 e yakın bir zarar oldu , yani işin doğasında bunlar var , dimyata pirince giderken elindeki bulgurdan olmakta var , kısaca ona masraf edip sonunda elinde birşey olmaması zarar etmekte var , bunları tolere edebilecek bir ekonomik yapı lazım bence en başta. Onca masraf yapıp mısır için , tohumu , ekimi , gübresi , sulaması ama sonunda sıfır olursa bun masrafları karşılayabilecek bir ekonomi lazım.
Her zaman en kötüsünü düşünüp öyle girin bu işe derim , yoksa biz her sene yaptığımız hesaplara göre zengin oluyoruz , ama harman sonu borç ödeme zamanında nedense hep fakirleşiyoruz biranda.

Haklısınız hocam ama 20 yıl gibi uzun süredir bu işin içerisindeyiz.Zarara gireceğimizi sanmıyorum normal şartlarda ama doğa olayları vs gibi olumsuzluklar olursa bir şey kazanamayabiliriz.
Bizim burlarda mısır 180-220 arası seyrediyor genelde hep zaten mısırı satacağım yer hazır.
Tane çok önemli değil ben sılaj yaptırıp alan yerlere satacağım.
Risk almadanda gelir yükseltilmez ki biz yıllardır 20 dönüm tarla çalışıyorduk bu sene 10 dönüm daha arttırmayı planlıyoruz inşallah hesap uyar :)

TarımTraktör link=topic=76724.msg906810#msg906810 date=1405968074' Alıntı:
Haklısınız hocam ama 20 yıl gibi uzun süredir bu işin içerisindeyiz.Zarara gireceğimizi sanmıyorum normal şartlarda ama doğa olayları vs gibi olumsuzluklar olursa bir şey kazanamayabiliriz.
Bizim burlarda mısır 180-220 arası seyrediyor genelde hep zaten mısırı satacağım yer hazır.
Tane çok önemli değil ben sılaj yaptırıp alan yerlere satacağım.
Risk almadanda gelir yükseltilmez ki biz yıllardır 20 dönüm tarla çalışıyorduk bu sene 10 dönüm daha arttırmayı planlıyoruz inşallah hesap uyar :)
Şimdiden kolay gelsin

Arkadaşın yaşını bilmiyorum. Kime hitap ediyorum. Her şeye bir çözümü var. Bu işte para kazanacağına eminsen niye bize soruyorsun. Bu saatten itibaren prensip kararı alıyorum yaşını bilmediğim kimseye cevap yazmayacağım.