2. Mahsul Kuruya Geç Ekim Ayçiçeği

Suyumuz yok. Bezelyeyi kaldırdık, bi deneme yaptık, olacak gibi.

1 Temmuz gecesi ekildiler. Bugünkü hal:

byne3ymy.jpg

3epuna3a.jpg

ryqatunu.jpg

Ekim sonrası hiç yağmur görmemişlerdi. Bugün çok güzel bir yağmur aldık.

Inşallah..

Ynt: 2. Mahsul Kuruya Geç Ekim Ayçiçeği

kepirli_ercan link=topic=76730.msg906324#msg906324 date=1405797450' Alıntı:
Bereketli olsun Yılmaz abi :)

ranger link=topic=76730.msg906325#msg906325 date=1405797538' Alıntı:
Maşallah kuruda 2. ürünü almak ne kadar güzel, bugün yağan yağmurda ona yeter.

ufukk link=topic=76730.msg906326#msg906326 date=1405798367' Alıntı:
bereketli olsun Yılmaz , gayet güzeller , inşallah hasadıda güzel olur.

Sağolun arkadaşlar.
Çıkışlar (ekim zamanı dikkate alındığında) tatminkardı (%80-85 seviyesinde) Bu durumun olacağını tahmin ettiğimden ekim sırasında %20 fazla tohum kullandık. Eğer çıkış %95-100 araısnda olaydı seyreltme yapacaktık. gerek kalmadı. Netice istediğimiz gibi.

Tek sıkıntı, (kendi ekicim olmadığından) ekimi bir arkadaşa yaptırmış olmamız. En sağ ayakta tohum bitmiş. Farketmemiş. Son 7-8 dekarda eksik sıra var. Bu duum çok canımı sıktı ama yapılacak birşey yok. Ne olursa kaldırıcaz.

Açıkçası bugünkü yağmur yağmasaydı çok da umudum yoktu. Çıkış her ne kadar güzel olsa da gelişim dönemi için yağmur şarttı.

Tutmasındaki en büyük etken ise baklagil arkasından ekilmiş olması. Tek dikkat etmek gereken nokta, yağmur yağmama ihtimaline karşılık hem topraktaki mevcut nemi kaçırmadan, hem alt tabakalardaki neme ulaşılacak şekilde ve hem de atçiçeğinin rahatlıkla kök salmasına olanak verecek derinlikte bir toprak işleme yapılması. Yani oldukça hızlı bir toprak işleme ve ekim yapılması gerekiyor.

Hiçbr ilaç atılmamasına rağmen ot yok denecek kadar az lakin sırf köklerin mevcut nemi muhafaza edebilmesi için karık stili bir ara çapa çekmek gerekecek.

Bugün tekrar dolaştım. Kimi yerlerde ot var ama ara çapa zamanı geçmiş. İçine girilmez artık.

Bundan sonra ne olursa bahtımıza..

Son durum:

upujajuv.jpg

hazebata.jpg

y5evynet.jpg

Güncel durum:

Boy 140-180 cm arası
Tek tük çatalbaş var.
Daha tek çiçek açan yok.
Sap kanlığı, yaprak rengi normal.

Not: fotoğraflar 05.08.2014 (yani ekimin 35. Günü) çekildi.

adesyhyv.jpg

7ana9usy.jpg

meba2u4y.jpg

udu2enah.jpg

yılmaz kardeşim dediğin gibi fotolar çok güzel . senede yardım ediyor ,otlarda olan zararını ayçiçeğinden karşılayacaksın böyle g,derse hayırlı hasatlar . görüşmek üzere .iyi ajşamlar .

Deliorman link=topic=76730.msg919660#msg919660 date=1410946742' Alıntı:
Yılmaz Abi, Bu tarla ' nın akıbeti ne oldu ? Merak ettim doğrusu !

Işler yoğun, güncel foto çekemiyorum. Kelleler yeni yeni dönmeye/ kurumaya başladı. Çıkış ve çiçeğe kadar herşey mükemmeldi lakin Tohumdan yana bazı sıkıntılar yaşadık. %10-15 arası çatalbaş ve yine o civarda kelle çürüklüğü gibi problemler görüldü. Toplam zarar %30 civarıdır.

Tohum firması ile irtibata geçtik. Geldiler incelediler. Sorun tohum kaynaklı, mesuliyet bizimdir diyerek zararı telafi edeceklerini söylediler.

Aynı mevkii, aynı traktör, aynı şoför, aynı havalı ekici, aynı ayarlar ve aynı gün ekilmiş, tek farkı tohum olan başka bir tarlayı baz aldık. Referans tarla ne verim verirse, arada kalan açığı tohum firması kapatacak.

Şu an tahminen 170 ile 230 kg arası bir verim umuyoruz.

sebazios link=topic=76730.msg921101#msg921101 date=1411425791' Alıntı:
Işler yoğun, güncel foto çekemiyorum. Kelleler yeni yeni dönmeye/ kurumaya başladı. Çıkış ve çiçeğe kadar herşey mükemmeldi lakin Tohumdan yana bazı sıkıntılar yaşadık. %10-15 arası çatalbaş ve yine o civarda kelle çürüklüğü gibi problemler görüldü. Toplam zarar %30 civarıdır.

Tohum firması ile irtibata geçtik. Geldiler incelediler. Sorun tohum kaynaklı, mesuliyet bizimdir diyerek zararı telafi edeceklerini söylediler.

Aynı mevkii, aynı traktör, aynı şoför, aynı havalı ekici, aynı ayarlar ve aynı gün ekilmiş, tek farkı tohum olan başka bir tarlayı baz aldık. Referans tarla ne verim verirse, arada kalan açığı tohum firması kapatacak.

Şu an tahminen 170 ile 230 kg arası bir verim umuyoruz.

İyi bari yılmaz adamlar kabul ettilerse ve zararı karşılayacaklarsa. Ben bezelye sonrası durumu merak ediyordum verim açısından, tohum kötü çıktı.

Hermiyas link=topic=76730.msg927989#msg927989 date=1413881985' Alıntı:
Yılmaz ' ım bereketli olsun kolay gelsin, MaşşAllah Atom Karınca gibisin ne oldu Ayçiçeklerin hali ne aşama da...

Abi biçim yapıldı. Bozuk tohum dolayısı ile yaşanan verim düşüşü net %50. Çiçeklerde dönemine kadar mükemmel gelişim gösteren ayçiçeğinin verimi ile ilgili 2-3 uzman minimum 220 kg dediler. Çiçek ile birlikte çatalbaş, kelle çürüklüğü, külleme, pas, ve rüzgardan yatma gibi bir ayçiçeğine zarar verebilek ne kadar unsur varsa hepsi görüldü. Biçim sonrası net verim 110-120 kg/da arası.

Yukarıda anlattığım, verimi baz alınanacak tarladaki verim 230 kg/da.

Tohum firmasına kantar fişlerini yarın vericez. Kendileri keşif de yapmışlardı zaten. Aradaki farkın ne kadarını kapatacaklar bilmiyorum ama ister karşılasınlar, ister karşılamasınlar, bir daha 'SARILAR TOHUM ' un 'S'sini bile kapıma sokmam.