satılık genesi buğday tohumu

Resmi analiz yaptırmamız biraz geç oldu.
hektolitre : 77.80
protein : 11.20
yaş gluten : 24.20
sedimantasyon : 41.00
gecikmeli sedimantasyon : 52.00

elenmemiş fiyatı 1.050 dir

Ynt: satılık genesi buğday tohumu

Pas hastalıkları , kök boğaz hastalıkları vb hastalıklara mukavemeti nasıldır?
Hangi tür toprak isteği mevcut , kıraç arazilerde durumu nasıl?
Erkenci veya geççiliği nasıldır?
Sap uzunluğu ne kadardır?
Bu gibi bilgileride sağlayabilirsen daha güzel bir konu olur.

Bilgisayarımdaki arıza nedeniyle yeni girebiliyorum siteye sana da onun için geç cevap yazabiliyorum.verim güzel ama değerleri eksperya ya göre düşük çıkmış.
römorkların hemen hemen hepsini tahlil yaptırdım, borsada eksperya tahlil ortalamaları buralar için
hektolite 78- 80
gluten 26- 32
sedim 48- 58
geci.sedim 60- 71
protein 11- 12,9 arası çıkıyor verim de 500 - 700 kg arası

[size=14pt][size=12pt]
FEHİM link=topic=76764.msg907554#msg907554 date=1406307240' Alıntı:
Bilgisayarımdaki arıza nedeniyle yeni girebiliyorum siteye sana da onun için geç cevap yazabiliyorum.verim güzel ama değerleri eksperya ya göre düşük çıkmış.
römorkların hemen hemen hepsini tahlil yaptırdım, borsada eksperya tahlil ortalamaları buralar için
hektolite 78- 80
gluten 26- 32
sedim 48- 58
geci.sedim 60- 71
protein 11- 12,9 arası çıkıyor verim de 500 - 700 kg arası

[size=14pt]Genesi buğdayının kalite değerleri şirket broşüründe belirtilen, ortalama değerlerin çok altında çıkmış. Verim olarak çok iyi ama özellikle protein çok düşük kalıyor demekki. Bakım olarak, yaptığınız uygulamarı yazar mısınız ? Esperia ile kıyaslandığında kalite olarak esperia, genesi çeşidinden daha yüksek fiyatlara gideceğinden esperia ekmek daha mantıklı gibi.

Kaynak: http://www.tasaco.com/dosyalar/Bugday_Cesit_Ozellikleri_Tablosu.pdf[/size][/size]
[/size]

Bu yıl yakın arkadaşım 2 biçerci arkadaşım ile konuştuk bu konuyu.

Bu yıl verim (herhangi bir tahlil yok, toplam rekolte) sıralaması şöyle:

1-) Experia
2-) Genesi
3-) Nina
4-) Tekira

Biçercilerin beyanı bu. Experia ve Genesinin verimleri çok yakın ama Experia az farkla önde.

Araziler susuz, yamaç araziler.

ergonomic

bilgilendirmek için yazayım. Yukarıda verilerini yazdığım değerleri Keşan ,siğilli ve çamlıca köylerinde elde ettim. ama bahçeköy de aynı işçilik aynı hizmet ama 3 parçanında gluten değerleri biraz düşük çıktı. şimdi toprak yapısını araştırma yapmam gerekiyor.
yapılan işlem 12-13 şubatta 10 kg üre. 6-7 martta ikinci 10 kg üre. aynı tarihlerde kök ilacı atıldı. mart ayının sonunda ot ilacı atıldı. nisan ayının 16-17 sinde 17 kg 26 lık nitrat. mayıs ayının ilk haftası da pas ile birlikte biovin (sıvı yaprak gübresi) son olarakta 25-26 mayısta süne ilacını atıp harmana ulaştık.
not: bütün uygulamalar traktöre ince lastik takılarak 12 mt aralıklarla uyguladım.

FEHİM link=topic=76764.msg909571#msg909571 date=1407325177' Alıntı:
ergonomic

bilgilendirmek için yazayım. Yukarıda verilerini yazdığım değerleri Keşan ,siğilli ve çamlıca köylerinde elde ettim. ama bahçeköy de aynı işçilik aynı hizmet ama 3 parçanında gluten değerleri biraz düşük çıktı. şimdi toprak yapısını araştırma yapmam gerekiyor.
yapılan işlem 12-13 şubatta 10 kg üre. 6-7 martta ikinci 10 kg üre. aynı tarihlerde kök ilacı atıldı. mart ayının sonunda ot ilacı atıldı. nisan ayının 16-17 sinde 17 kg 26 lık nitrat. mayıs ayının ilk haftası da pas ile birlikte biovin (sıvı yaprak gübresi) son olarakta 25-26 mayısta süne ilacını atıp harmana ulaştık.
not: bütün uygulamalar traktöre ince lastik takılarak 12 mt aralıklarla uyguladım.

Fehim Bey;
Yaptığınız uygulamalar gayet yeterli. Ben tasaco firmasının ürün broşüründeki ortalama protein değerlerini tutmadığı için genesi buğdayını biraz temkinli düşünmeye başladım. Hatırlarsan geçen yıl Genesi Buğday Çeşidi ile ilgili konuyu ben açmıştım. Denemek için 10 dekar ekecektik ama tohum bulamadık. Bu yıl ektiğim buğday esperia ' nın protein oranları 13-14 arasında değişti. Gürkan Özkan ' da ekmişti ama henüz kalite değerlerini paylaşmadı. Yani demek istediğim; genesi çeşidi firma beyanındaki gibi ortalama 16-17 protein değerleri vermiyor gibi geldi bana..

ergonomic

üst yazımda belirttiğim gibi bazı bölgenin toprak yapısı farklılık gösterebiliyor. firmanın beyanı doğruda olabilir yanlışta olabilir. ben de geçen yıl genesi tohumunu çok aradım ama bulamadım.firma belkide farklı bir uygulama yapmıştır.
buralarda fabrikalar en azından eksperya buğdayı iyi kötü alımı yapıyor.