*** 15.000 Ton Et İthalatı ***

Ynt: *** 15.000 Ton Et İthalatı ***

yem fiyatları bu kadar yüksek süt fiyatları bu kadar düşük iken et fiyatını düşürmeye çalışmak kendi ayağına sıkmaktan başka bişey değil,bindiğin dalı kesmek

9v5PMo.png

Bosna ' dan sığır eti ithalatına tarife kontenjanı
Ana Sayfa» Ekonomi» Ekonomi - Diğer
23.07.2014 09:37

Sel felaketi yaşayan Bosna-Hersek ' e destek amacıyla, sığır eti ithalatına Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünce kullanılmak üzere 15 bin tonluk tarife kontenjanı açıldı

ANKARA - Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne, Bosna-Hersek ' ten yapılacak 15 bin tonluk sığır eti ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete ' de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sel felaketi yaşayan Bosna-Hersek ' e destek amacıyla, bu ülke menşeli sığır eti ithalatına Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünce kullanılmak üzere 15 bin tonluk tarife kontenjanı açıldı.

Bu kapsamda taze, soğutulmuş veya dondurulmuş büyükbaş hayvan etinin ithalatında uygulanan gümrük vergisi yüzde sıfır olarak belirlendi. Söz konusu tarife kontenjanı yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Bu karar kapsamında yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı düzenlenecek. Söz konusu lisanslar üçüncü kişilere devredilemeyecek.

Bosna etinde ESK tartışması
Burak ÇOŞAN
24 Temmuz 2014

Bakanlar Kurulu kararıyla Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketi sonrası ülkeye destek olmak için bu ülkeden yapılacak hayvan ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda bu ülke dışında yapılacak et ithalatı konusunda gümrük vergilerinde bir değişiklik olmayacağı belirtilerek, 15 bin ton taze, soğutulmuş ya da dondurulmuş büyükbaş hayvan eti ithalatı için sıfır gümrük uygulanacağı ifade edildi. Ancak Bosna Hersek’ten et ithalat yetkisinin sadece Et ve Süt Kurumu’na (ESK) verilmesi sektörde büyük tartışma yarattı.

KURUM KÂRA MI GEÇECEK

Türkiye’de yeterli hayvan varlığının olduğunu ifade eden Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, bu yetkinin sadece ESK’ya verildiğini anlamadıklarını söyledi. Kararın piyasada haksız rekabete yol açacağını belirten Bılıkçı, “Tüketiciye yansıyacak bir fiyat olmayacak. Eğer fiyatları düşürürlerse et üreticisi çok zarar görecek. Bu karar ESK’yi kâra geçirmek için mi alındı bilemiyoruz. Eğer bir ithalat izni verilecekse herkese verilmeli. Eğer sadece ESK’ya yetki verilecekse Kurum’dan et almak için başvuracağız” dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Bülent Tunç ise, “Bosna Hersek’ten 12 liraya et getirecekler ancak fiyatlarda düşüş olmayacak. Burada kazanan tüketici olmayacak. Eti getiren daha fazla kâr elde edecek” dedi.

GÖZDAĞI VERDİLER

İthalat dedikodularının doğru çıktığını dile getiren Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin şunları söyledi: “Türkiye’nin hayvan ithal etmeye ihtiyacı yok. Bu destek başka türlü verilebilirdi. İthalatın önünün açılmaması lazım. Ette uygulanan doğru politikalar boşa gitmiş olacak. Et lobileri dediğimiz fiyatları yükseltmek isteyen güçlere katkı sağlayacak bir karar. Ulusal çıkarlarımıza uygun değil. Arkası gelmemesi lazım.” Alınan kararla et lobilerine bir anlamda göz dağı da verildiğini kaydeden Yetkin, “Onlara göz dağı verecekler diye üreticiyi bitiriyorlar” dedi.

ismail_17 link=topic=76787.msg907310#msg907310 date=1406197403' Alıntı:
Sakin olmak gerek , dedikodusu yetti bize hemen herkes kesimciye koştu hayvanını kestirmek için .
Hayvan bulamayan kesimcilerde şu an yığılma oldu fiyatlar düşmeye başladı.

İsmail Abi oyuncak değil bu millet. Artık sakinliği kalmadı.

Ben kendi yemimin %90 ' ını kendim üretiyorum.

%10 ' unu ise uygun fiyattan zamanında stokluyorum.

Kuzularıma yalnızca ben, koyunlarıma ise elimden geldiğince ben bakıyorum.

Yeri geliyor 2 yıl boyunca tatil yapmıyorum.

10 yıldır küpe takımı dışında hiçbir veteriner işletmeme ayak basmadı. Tüm sağlık müdahalelerini ben yapıyorum.

Ve gayet açık yüreklilikle söylüyorum: KURTARMIYOR

baskül 11-12 lirayı gördüğü an bir ithal müdahalesi geliyor, hoooo 9 lira.

Bu yıl 100 ' ün üzerinde kuzumu 9.5 liradan verdim. Benimkiler iyi de 9.5 ' ten gitti. Cümle cevrem 9 ' dan verdi.

9 lira maliyeti var bunun. Taş mı yiyelim?

10 gündür 11 ' e çıktı baskül. Yine ithal kapısı açıldı.

Yetti artık.

Yemin çuvalı 50 lira. Yapsınlar müdahaleyi, olsun çuvalı 30 lira. Baskül 8 ' e düşsün. Sesimi çıkartırsam namerdim.
Tüm müdehaleler bize girmek zorunda mı?

Ya bu hükümet gidecek, ya ben hayvanları satıcam.

Başka çare kalmadı.

Not: kuzu baskülü 7 yıldır 9 lira!

7 yıldır fiyatı aynı kalan tek bir şey söyleyin. Haklısınız diyecem.

sebazios link=topic=76787.msg907444#msg907444 date=1406244193' Alıntı:

10 yıldır küpe takımı dışında hiçbir veteriner işletmeme ayak basmadı. Tüm sağlık müdahalelerini ben yapıyorum.

Bu yıl 100 ' ün üzerinde kuzumu 9.5 liradan verdim. Benimkiler iyi de 9.5 ' ten gitti. Cümle cevrem 9 ' dan verdi.

Yetti artık.

Yemin çuvalı 50 lira. Yapsınlar müdahaleyi, olsun çuvalı 30 lira. Baskül 8 ' e düşsün. Sesimi çıkartırsam namerdim.

Başka çare kalmadı.

haklısın hocam hiç birşey diyemiyorum artık bu abuk saçma uygulamalara.

insanlar sanıyor ki koy yemi al parayı .hiç öyle değil masraf artıyor artıyor artıyor. fiyat artıyor mu yok . Canımızı alıcaklar bi o kaldı

Kusura bakmayın ama bu yapılan şerefsizliktir.Üretici tam cebine para girecek diye seviniyor tak ithalat kapıda.Sanki başkası kazanacakmış gibi davranıyorlar.Mazota uygulanan bir vergi indirimi yok ama ithalat dendimi yelkenler fora %0 vergi.Savunulacak yanları yok bunların hiç...

sebazios link=topic=76787.msg907444#msg907444 date=1406244193' Alıntı:

Yetti artık.

Başka çare kalmadı.

7 yıldır fiyatı aynı kalan bir şey diyemem ama 7 yıldır aynı kalan bir şey var, onu da söylemeyeyim ben siz anlayın ;) Hatta 12 yıldır aynılar!!!