+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Limon fiyatları yüzde 100 arttı  Limon fiyatları yüzde 100 arttı
  AA
  20 Temmuz 2014
  Fiyatı bir yılda yüzde yüz arttı

  Nevşehir ' in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki kaya oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza edilen bir kasa iyi kalite limonun depo çıkış fiyatı geçen seneye oranla iki kat artarak 100 liraya ulaştı.

  Türkiye ' nin peribacaları ile ünlü önemli turizm merkezi Kapadokya bölgesinde yer alan Ortahisar beldesi, sayısı 575 ' i bulan kayadan oyma soğuk hava depoları ile narenciye sektörüne hizmet veriyor. Ortahisar ' da yılda 6 milyon sandık limon depolanıyor.

  Kış aylarında Ortahisar ' a getirilen limonlarla, Nisan ayından itibaren iç ve dış piyasanın talepleri karşılanıyor. Bu yıl rekoltenin düşmesi nedeniyle Temmuz ayının ilk günlerinden itibaren bir kasa limonun depo çıkış fiyatı kalitesine göre 80 ila 100 lira arasında değişirken, bir kilogram limon ise 5 liraya ulaştı.

  Soğuk ve kuraklık rekolteyi düşürdü

  Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hilmi Yazıcı, yaptığı açıklamada, bu yıl limonda rekoltenin düşmesinin fiyatları artırdığını söyledi.

  Limondaki fiyat artışının birçok sebebi olduğunu belirten Yazıcı, 'Geçtiğimiz Aralık ayının 10-13 ' ünde Mersin ' de hava sıcaklığının düşmesi rekolteyi yaklaşık yüzde 50 azalttı. Ayrıca Türkiye dışında önemli limon üreticisi konumunda olan Arjantin ' de de soğuktan dolayı üretim yüzde 40 civarında düştü. Ayrıca kış aylarının kurak gitmesi de verimi düşürürken, kuraklıktan kaynaklı olarak üründe kalite düşüklüğü yaşandı. Bu, limonun depolardaki ömrünü de etkiledi ve dayanma ömrü azaldı. Geçen senelere oranla çürüme çok fazla oldu ve fire sayımız arttı' diye konuştu.

  İhracat arttı, depodaki ürün azaldı

  Haziran ayının 15 ' inden itibaren limon ihracatına ton başına 100 dolar teşvik geldiğini ve buna paralel olarak depolardan çıkan limon sayısının da arttığını kaydeden Yazıcı, Romanya, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Makedonya, Gürcistan, Ermenistan, Almanya, Hollanda ve İngiltere ' ye yaklaşık 15 bin tonluk limon ihracatı yapıldığını, bunun da depolardaki ürünün hızla eksilmesine sebep olduğunu ifade etti.

  Yeni ürün çıktığında fiyatlar düşebilir

  Her yıl yaklaşık 6 milyon sandık limonun depolandığı Ortahisar ' da bu yıl rakamın 5 milyon sandıkta kaldığını belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

  'Ortahisar ' da Nisan ayının başında limon satışları başladı. Bir sandık limon 35-40 lira bandında açıldı. Limon kalitesine göre 5 kademe değerlendirilir. Bu sandıklar net 18, brüt 21 kilogram olur. Limonun kasası Temmuz ' un ilk haftasına kadar 55-60 lira bandındaydı. Şu anda bir kasa limonun fiyatı cinsine ve kalitesine göre 80 ila 100 lira arasında değişiyor. Fiyatlar bu seviyede kalır, yükselir ya da düşebilir onu bilemeyiz, fiyatlar çok değişken. Önümüzdeki bir aylık süreçte fiyatlar aynı da kalabilir, 10-15 lira artabilir de. Eylül başında yeni mahsul çıkacak. O zamana kadar 2 aylık bir süre var. Mayer dediğimiz yeni mahsul turfanda limon çıktığı zaman fiyatların 50-55 lira bandına gerileme ihtimali yüksek. Geçen yıl üretici zarar etti. 2013 ' te kalitesine göre 35 liraya satılan limon nakliye ve depolama giderleriyle 40 liraya mal edilmişti. Geçen sene üreticiler para kazanmadığı gibi cebinden de sandık başına 5-10 lira zarar etti.'

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Limon fiyatları yüzde 100 arttı  Arjantin düştü, limon uçtu
  Arjantin limonu vurdu, iç piyasada fiyatlar arttı

  Ana Sayfa» Güncel
  04.08.2014 03:41

  ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) araştırmasına göre, temmuz ayında market fiyatlarında en fazla fiyat düşüşü %11.49 ile kuru üzümde, en fazla fiyat artışı %33.77 ile limonda görüldü.

  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, birlik olarak ramazan ayı boyunca fiyatları yakından izlediklerini, uyarılarda bulunduklarını, bunun sonucunda spekülatif artışlar görülmediğini ifade etti. Temmuz ayında beklentilerin aksine dana eti fiyatlarında bir artış olmadığına dikkati çeken Bayraktar, market fiyatlarına bakıldığında 9 üründe fiyat değişimi görülmediğini, 11 üründe azalma, 18 üründe ise fiyat artışı olduğunu belirtti. Temmuz ayında marul, maydanoz, kuru soğan, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, dana eti, zeytinyağı ve pirinç fiyatlarında değişim görülmezken, en fazla fiyat düşüşünün %11,49’la kuru üzümde olduğuna değinen Bayraktar, şunları kaydetti: “Kuru üzümdeki fiyat düşüşünü %10.58 ile havuç, %8.21 ile Antep fıstığı, %6.83 ile yeşil soğan, %6.66 ile kabak izledi. Markette en fazla fiyat artışı ise %33.77 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat artışını %33.09 ile çilek, %30.6 ile sivri biber, %24.57 ile kiraz, %17.88 ile kuru kayısı, %15.38 ile karpuz, %13.57 ile yeşil fasulye, %10.79 ile domates takip etti.”

  Biberde üretici-market fiyat farkı yüzde 308
  Bayraktar, temmuz ayındaki, seçilmiş ürünlerde üretici ve market fiyatları arasındaki fark incelediğinde, en fazla farkın %469.23 ile maydanozda görüldüğünü bildirdi. Şemsi Bayraktar, sivri bibere %308.01, salatalıkta %304.39, limonda %292.94, kuru soğanda %280.65 fiyat farkı bulunduğunu vurguladı.

  Fiyatı neden arttı?
  Dünyanın en büyük limon üreticilerinden Arjantin’de yaşanan üretim düşüşü, yurtdışındaki alıcıları Türkiye’ye yöneltti. Başta Rusya, Romanya, Ukrayna olmak üzere Arjantin’den limon alan alıcılar Türkiye’ye yöneliyor. İhracatın adı bile limon fiyatlarının artmasına yetti. Yetkililer Eylül 15 gibi yeni ürün piyasaya çıkacağını ve fiyatların normal seviyeye inceğini söylediler.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Limon fiyatları yüzde 100 arttı  Limon sezonda bile el yakacak
  Geçen ay markette fiyatı en çok artan ürün olan limonun, eylülde başlayacak hasat döneminde de fiyatının yüksek olması bekleniyor

  Ana Sayfa» Güncel
  05.08.2014 03:33

  MERSİN - Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursun Şahin, Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 65’inin Mersin’den karşılandığını söyledi. Eylül ve mart ayları arasında yapılan hasat sonrası yaz dönemi için ürünlerin Nevşehir çevresinde yatakta bekletildiğini anlatan Şahin, “Nevşehir çevresinde bekletilen ürünler bu dönem piyasaya sürülüyor. Fiyat bu nedenle yüksek. Bu fiyatlar tarihimizde görmediğimiz seviyelerde ancak bu yükseklik üreticiden çok yatakta bekleten aracılara yarıyor” dedi.

  Şahin, normalde eylül başlarında piyasaya sürülen erkenci limonun yüksek fiyat nedeniyle 15 gün içinde pazardaki yerini alabileceğini, bu ürünlerin fiyatları biraz da olsa aşağı çekebileceğini ifade etti.

  Limon hasadının eylül ortalarında başlayacağını kaydeden Şahin, şöyle devam etti: “Hasat döneminde rekolte konusunda bazı çekincelerimiz var. Limonun meyve vermeye başladığı dönemde iklim çok belirsiz gittiği için ağaçlar etkilendi. Belli bir dönem sıcak giden hava bazı zamanlarda da aşırı soğuk yapınca ürün olumsuz etkilendi. Bu nedenle hasat döneminde rekolteyi düşük bekliyoruz. İklim şartları nedeniyle rekolte düşeceği için sezonda da limon fiyatı yüksek olacak.”

  Fiyatlar dünya genelinde de yüksek
  Dünyanın önemli limon üreticilerinden Arjantin’de de benzer nedenlerle rekoltenin düşük olduğuna dikkati çeken Şahin, limonun bu nedenle fiyatının dünya genelinde yüksek seyrettiğini sözlerine ekledi.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Limon fiyatları yüzde 100 arttı  08.08.2014 - 11:24 | Son Güncelleme: 08.08.2014-11:29

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber

  Limon fiyatları katlandı!
  Türkiye’de üretilen 750 bin ton limonun yüzde 85’nin yetiştirildiği Çukurova’da turfanda hasadına bir ay kala fiyatlar zirve yaptı. Mağara depolarda saklanan ’yatak limon’un kilo fiyatı semt pazarlarında 6, marketlerde 10 liraya ulaştı.

  Limon fiyatları katlandı!
  Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, geçen yıl aynı dönemde kilosu 2- 3 liradan satılan limondaki fiyat artışını, hasat döneminde yaşanan don olayına bağladı. Dondurucu havaların verim kaybına neden olduğunu, buna bağlı olarak hasat edilen limonun tonajının gerilediğini belirten Semih Karademir, 'Yeterince limon depolanamadı. Güney yarımkürede, özellikle Arjantin’de de limon üretimi iyi gitmedi. Bu yüzden tüm dünyada limon fiyatı arttı. Ancak bu artık geçicidir. Ağustos sonunda turfanda limonun toplanmasıyla fiyat dengesini bulacaktır' dedi.

  ’KAYMAĞINI STOKLAYAN YİYOR’

  Limondaki aşırı fiyat artışının üreticiye bir faydasının olmadığını belirten Karademir şöyle konuştu:

  'Fiyatın yüksek olması üreticinin bir işine yaramıyor. İşin kaymağını malı stoklayan yiyor. Şu anda 10 liraya kadar satılan limonu, üretici dalında 80 kuruşa satmıştı. Aradaki fiyat farkı rahatsız edici. Fiyatların böyle yüksek olmaması ve her dönemde ürün bulunabilmesi için üreticilerin kooperatifler altında toplanması gerekiyor. Kooperatifler aracılığıyla piyasaya sürülecek ürün sayesinde fiyatlar kesinlikle artamayacaktır. Aslında, Arjantin’de üretim sıkıntılı olunca tüm dünya limon krizine girdi diyebiliriz. Bu yüzden Avrupa’da da limonun tanesi 0.85 euro’dan satılıyor. Ağustos ayının sonlarına doğru fiyatların normale binmesini bekliyoruz.'


 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Limon fiyatları yüzde 100 arttı  13.08.2014 - 13:27 | Son Güncelleme: 13.08.2014-13:28

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber


  Dalında kilogramı 90 kuruş, markette 10 lira
  Muğla ' nın Dalaman ilçesinde limonun kilogramı dalında 90 kuruşa satılırken, marketlerde ise 9 ila 10 lira arasında alıcı buluyor

  Mutfakların vazgeçilmez narenciye ürünü limonun bu yılki elverişsiz hava şartları nedeniyle rekoltesinin düşmesi, fiyatını artırdı.

  Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğüne ait arazide yetiştirilen limonlar, açık artırma usulüyle ihaleye katılan firmalara, kilogramını 90 kuruştan satıldı. Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sene hava şartları nedeniyle limonda rekoltenin düşük olduğunu söyledi. Tarlalarda limonun kilogramının 90 kuruşun altına düşmemesini ümit ettiklerini dile getiren Çöllü, 'İnşallah böyle olur. Üreticimiz zarar etmez' dedi.

  Soğuk hava depoları boşaldı, fiyat arttı

  Soğuk hava depolarında muhafaza edilen limonlar bittiğinde marketlerdeki fiyatının artış gösterdiğini anlatan Çöllü, şöyle konuştu: 'Geçen yıl bu zamanlar marketlerde limonun kilosu 5-6 lira civarındaydı. Bu sene biraz daha yükselerek 9-10 lirada alıcı buluyor. Fiyat, limonun arz talep durumuna göre değişiyor. Geçen yıl soğuk hava depoları boşaldı. Onun için fiyatlar bu yıl biraz daha yüksek.'

  Erken kesim kaliteyi düşürüyor

  Çöllü, limon fiyatlarının yüksek olmasının erken kesim riskini doğurduğunu, durumu kaymakamlık ve valilik aracılığıyla önlemeye çalışacaklarını bildirdi. Limon susuz olarak kesildiğinde ihracat kapılarında ve iç pazarda sıkıntı yarattığını vurgulayan Çöllü, 'Böyle olunca ürünlerimizin de adı lekeleniyor.

  ' Türk limonu iyi değil ' , ' Kalitesiz ' gibi bir durum ortaya çıkıyor. İnşallah bunu önleriz' diye konuştu.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Limon fiyatları yüzde 100 arttı  Limonun fiyatı da ihracatı da uçtu
  22 Eylül 2014
  Limonun fiyatı da ihracatı da uçtu

  Yılbaşından bu yana en çok zamlanan ürün olan limondaki fiyat artışı yüzde 216 ' yı buldu. Türkiye, bu yıl, temmuz ayına kadar 54 ülkeye yaptığı 172 bin 261 ton limon ihracatından 115 milyon dolar gelir elde etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyat endeksi hesaplamasında kullanılan ürünlerden bu yıl fiyatı en fazla artan limon oldu.

  Limonun ocak ayında 2,29 lira olan fiyatı, ağustos ayında 7,23 liraya kadar yükseldi. Limon fiyatındaki artış yüzde 215,92 ' yi buldu. Limon fiyatındaki bu artış tüketicinin cebinden çıkan fazladan 4,94 liranın çıkmasına yol açtı.

  İç piyasada 'zam şampiyonu' olan limon, dış ticarette önemli bir ihracat unsuru oldu. Türkiye, bu yıl, temmuz ayına kadar yaklaşık 172 bin 261 ton limon ihracatı yaptı. Limon ihracatından 115 milyon 82 bin 858 dolar gelir elde edildi. Türkiye, 54 ülkeye limon satışı yaptı.

  Türkiye söz konusu dönemde en fazla limonu Rusya ' ya sattı. Bu ülkeye satılan limon miktarı yaklaşık 47 bin 75 tonu buldu. Bu ticaretin ekonomik karşılığı 33 milyon 15 bin 118 dolar oldu.

  Suudi Arabistan ' da limon ihracatçısının uğrak limanları arasında yer aldı. Türkiye, yılın 7 ayında bu ülkeye yaklaşık 26 bin ton limon ihrac etti. Suudi Arabistan ' dan bu alışveriş sonucu 16 milyon 566 bin 352 dolar gelir sağlandı.

  İç karışıklıklar ve IŞİD tehdidi altındaki Irak, limon ihracatcısı açısından bir diğer önemli pazar oldu. Irak ' a söz konusu dönemde yaklaşık 26 bin 803 ton limon ihrac edildi. Bu ticaretin ekonomik karşılığı 16 milyon 165 bin 67 dolar oldu.

  Rusya ile gerilim yaşayan Ukrayna ' ya yılın ilk 7 ayında yaklaşık 18 bin 863 ton limon ihrac edilirken, bunun karşılığında 11 milyon 748 bin 183 dolar kazanıldı.

  Romanya ' ya yapılan 9 bin 886 tonluk limon ihracatından da 7 milyon 588 bin 482 dolar elde edildi.

  Türkiye ' nin limon sattığı ülkeler arasında Suriye, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Hong Kong, Katar, Mauritius, Kanada, Pakistan, Malezya gibi ülkeler yer alıyor.

  TÜİK verilerine göre, en fazla limon ihracatı yapılan ülkeler ve elde edilen gelir şöyle:

  Ülkeler Miktar (kilogram) Gelir (dolar)
  Rusya 47.074.962 33.015.118
  Suudi Arabistan 26.000.689 16.566.352
  Irak 26.803.527 16.165.067
  Ukrayna 18.862.745 11.748.183
  Romanya 9.885.743 7.588.482
  Birleşik Arap Emirlikleri 7.562.344 4.751.697
  Sırbistan 4.610.906 4.035.170
  Bulgaristan 4.971.152 3.240.990
  Azerbaycan 3.981.761 2.251.021
  Kuveyt 3.175.723 2.012.872
  Makedonya 1.723.002 1.214.908
  Gürcistan 2.084.409 1.178.834

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Afyon’da kesim fiyatları yüzde 35 zamlandı, et fiyatları tırmanıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 08.Mart.2015, 12:40
 2. Tarımda üretici fiyatları yüzde 11.2 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Haziran.2014, 08:47
 3. Yulaf üretimi yüzde 12 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Yulaf
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ocak.2014, 12:11
 4. 'Kurbanlık fiyatları yüzde 15 arttı'
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Eylül.2013, 12:25
 5. Ardahan'da bal verimi yüzde 800 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Arı Yetiştiriciliği
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2013, 20:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status