Firma Temsilcilerinin Bir Görünüp Sonra Kaybolması

MErhaba Arkadaşlar;

Bu konuyu açarken çok düşündüm.Acaba kırılan üzülenler olurmu diye.Ama açmak mecburiyetinde hisssettim kendimi.Olaya öz eleştri yapmakla başlayalım.Foruma üye olan firma temsilcileri bir hızla giriyor ve aynı hılza tekrar kayboluyor.Bu onlardan kaynaklandığı kadar bizdende kaynaklana bi sorun.Şöyle ki;
Örnek verecek olursa Ünlü firması gelmiş.Sorduğumuz sorular 5 li 12 inç kaç cm yer götürür,1 ayak daha eklemek istiyorum parası ne kadar? vs.. gibi sorular.Bu firmalar daha doğrusu fabrikalar bayi aracılığıyla satış yapar.Yekten ne fiyat verirler nede satış yaparlar.Eğerki yaparsalar 1 pulluk satacam diye yılda 300 pullluk satan bayisini küstürürler.O yüzden çoğu firma satış yapmaz.
Konunun özeti şu.Bizim bu tarz markalardan isteyeceğimiz şeyler basit şeyler olmamalı.Mesela neden çamur tutmayan pulluk yapmıyorsunuz.Sermaik tabakları ne zaman kullancak Türk çiftçisi.Hem çiftçiliğimizin hemde firmaların gelişmesi için sorular olmalı.Ayrıca bu firmalarda basit sorulardan sıkıldığı için bizim forumu küçük görüyorlar.
NErede Turan paylaşım yok
Nerede Alpler paylaşım yok
Daha çok uzatılabilir.
Bu konuyla ilgili sizinde görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Firma Temsilcilerinin Bir Görünüp Sonra Kaybolması

Alpler en son 2012 Temmuz ' da görülmüş.

Orn:

http://www.trakkulup.net/index.php?topic=29034

Foruma dahil olsalar biraz daha derin ve teknik sorular gelebilir ama olmayan birine soru sorulamiyor.

Ayrıca 'basit' görülen soruların sorulması, son kullanıcı ile diyalog kurulduğunda kaçınılmaz bir durum. Foruma dahil olan firma temsilcilerinin de bu duruma hazır olmaları ve gerekli sabri göstermeleri gerekli.

Yani sorun sadece sorularda degil.

Tahmin edilen ticari potansiyelin bulunamamasi da bir etken.

sebazios link=topic=76844.msg907721#msg907721 date=1406407544' Alıntı:
Alpler en son 2012 Temmuz ' da görülmüş.

Orn:

http://www.trakkulup.net/index.php?topic=29034

Foruma dahil olsalar biraz daha derin ve teknik sorular gelebilir ama olmayan birine soru sorulamiyor.

Ayrıca 'basit' görülen soruların sorulması, son kullanıcı ile diyalog kurulduğunda kaçınılmaz bir durum. Foruma dahil olan firma temsilcilerinin de bu duruma hazır olmaları ve gerekli sabri göstermeleri gerekli.

Yani sorun sadece sorularda degil.

Tahmin edilen ticari potansiyelin bulunamamasi da bir etken.
zaten sorun tamamen bizde demedim.Ticari boyutun bu forumda gerçekleşmemesi normal.Tabiri caizse kendi göbeğini kesebilen kullanıcı sayısı az ;) ben basit soruları forum içinde çözülebileceğini gördüm ki çözüyoruzda.Firmaların forumdan beklentisiyle bizim onlara verdiklerimiz örtüşmüyor.işte bu problemi nasıl alarız onu konuşalım.şu ana kadar 40 kişi bakmış sadece sen cevap vermişsin Yılmaz.Aslında durum ortada.

Benim gozlemim su sekilde, firma temsilcilerinden kurumsalliklarinin disinda bir tavir bekliyoruz. Onlari kendi sanayimizde ahbap oldugumuz ustalarla bir tutup ayni samimiyeti ve ilgiyi bekliyoruz.

GÜRKAN link=topic=76844.msg907726#msg907726 date=1406409275' Alıntı:
Benim gozlemim su sekilde, firma temsilcilerinden kurumsalliklarinin disinda bir tavir bekliyoruz. Onlari kendi sanayimizde ahbap oldugumuz ustalarla bir tutup ayni samimiyeti ve ilgiyi bekliyoruz.
onlar peki bizden ne bekliyor.

Minumum maliyet maximum kazanç kafa yapısı

Türk çiftçisi Sağmal inek nasılsa yaklaşımı, bunda herkes suçlu

En önemlisi vizyon yoksunluğu, hattat Halaaa 240 üretmenin peşinde şaka gibi. diğer firmalar da farklı değil

Bence bu insanların ve şirketlerin yaklaşımını olumsuz yönde etkiliyor arkadaşım

GÜRKAN link=topic=76844.msg907735#msg907735 date=1406411080' Alıntı:
Sorgulamadan, cok sey beklemeden, mizmizlanmadan, ne uretirlerse kapis kapis alalim. Hep memnun olalim, her sene yeni kaportali, ici aynisini alalim
aslında almadan durabiliriz.ama herkes hiç bir zaman aynı düşüncede olamaz.firmalar bizi kazıklamadan yeni teknolojiler getirmeli.ama bizde eskiye saplanıp kalmamalıyız.
birazdaha çiftçiye yakın olmaları gerekiyor.malesef çiftçilerde birlik olmadığı için istedikleri gibi at oynatıyorlar.

ismail_17 link=topic=76844.msg907739#msg907739 date=1406411542' Alıntı:
Önemsenmiyoruz ama , işte biz buradayız buluşmak konuşmak anlaşmak için en güzel yer.
doğru ama.ünlünün sayfasını okudum.70 hp motor kaçlı pulluk çeker,5 li 12 inç kaç cm yer götürür.bunları okuyup ben sıkıldımki firma temsilcisi ne yapsın.konuşalım ,dertimiz anlatalım ama bu sorularla değil.daha farklı sorularla.daha detaylı daha çok işimize yarayacak sorularla.

s.a beyler...
firma üyeliklerinin zamanla pasifleşmesi çiftçi ile direkt temasın karmaşık ve satış yapamayıp bayiye yönlendirmesi..
burada çiftçiler yerine bayiler olsaydı o üreticilerin bir an buradan çıkacağına ihtimal vermezdim..
belirtildiği gibi onlardan yenilik istesek iyi ama ya sesimize kulak vermeseler ne yapacaz ürünlerinimi almayacaz ...hayır..
onlar ne üretirse üretsin seçenek olmadığı için mecbur alacaz..(zaten bunu bildikleri için rahatlar)
dışarıdan ihraç getirsek astarı yüzünden pahalı olur..
geçen gün balya yükleme makinası aldım sanki benim 15 yaşımdaki aklıma yetki vermişler yapmış...
hergün biryerine yenilik yapıyorum..
adam görse ürettiği makinayı tanıyamaz belkide..
ne diyeyim çiftçinin sırtından biraz inip gelişime önem verseler modernleşselerde sonra gene sırtımıza binseler...
nasıl olsa alıştık...

kesınlıkle çifçileri onemsemeleri gerekıyor nasıl olsa bu köylü ne versem yer hesabı dusunulmemeli firmalari bu yuzden sag duyuya ve teklonolojık gelısmeye ve arge ye onem vermelerıni istiyoruz

Bizimde ayrı konular için ayrı temsilcilerimiz olsa biz onlara iletsek derleyip toparlayıp onlar görüşse olurmu acaba.
Sadece firmalarla değil diğer birçok konuda, mesela bürokratlar ile mesela siyasilerle, sorular daha güzel olur, sorunlar daha iyi çözülür.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76844.msg907744#msg907744 date=1406412558' Alıntı:
s.a beyler...
firma üyeliklerinin zamanla pasifleşmesi çiftçi ile direkt temasın karmaşık ve satış yapamayıp bayiye yönlendirmesi..
burada çiftçiler yerine bayiler olsaydı o üreticilerin bir an buradan çıkacağına ihtimal vermezdim..
belirtildiği gibi onlardan yenilik istesek iyi ama ya sesimize kulak vermeseler ne yapacaz ürünlerinimi almayacaz ...hayır..
onlar ne üretirse üretsin seçenek olmadığı için mecbur alacaz..(zaten bunu bildikleri için rahatlar)
dışarıdan ihraç getirsek astarı yüzünden pahalı olur..
geçen gün balya yükleme makinası aldım sanki benim 15 yaşımdaki aklıma yetki vermişler yapmış...
hergün biryerine yenilik yapıyorum..
adam görse ürettiği makinayı tanıyamaz belkide..
ne diyeyim çiftçinin sırtından biraz inip gelişime önem verseler modernleşselerde sonra gene sırtımıza binseler...
nasıl olsa alıştık...
a.s abi.
çözüm varmı peki.sorunu ortaya çıkartsak ve bereket tv den program istesek.ne dersiniz.

ismail_17 link=topic=76844.msg907747#msg907747 date=1406412805' Alıntı:
Bizimde ayrı konular için ayrı temsilcilerimiz olsa biz onlara iletsek derleyip toparlayıp onlar görüşse olurmu acaba.
Sadece firmalarla değil diğer birçok konuda, mesela bürokratlar ile mesela siyasilerle, sorular daha güzel olur, sorunlar daha iyi çözülür.
neden olmasınki.hatta süper bir fikir.

Gökhan ÖZKAN link=topic=76844.msg907748#msg907748 date=1406412821' Alıntı:
a.s abi.
çözüm varmı peki.sorunu ortaya çıkartsak ve bereket tv den program istesek.ne dersiniz.
neden olmasınki.hatta süper bir fikir.
çözümü gökhanım milletçe kafa yapımızı değiştirmek.
çiftçiye saygı duymak..
kazık atmaya çalışmamak..
gelişime ayak uydurmak..
üretici firmalar bu aktiviteyi başlatmalı ..
çiftçiye kaliteyi sunmalı..
parasını haketmeli..
tutki bereket tv ' de bunu dile getirdik hangi firma kolay kazık atıp bol para kazandığı yöntemden vazgeçer..
yinede dile getirelim belki imanlı birkaç firma çıkarda öncü ve örnek olur....

GÜRKAN link=topic=76844.msg907735#msg907735 date=1406411080' Alıntı:
Sorgulamadan, cok sey beklemeden, mizmizlanmadan, ne uretirlerse kapis kapis alalim. Hep memnun olalim, her sene yeni kaportali, ici aynisini alalim

Bu iyidi Gürkan :)

Bundan 1 ay kadar önce kubota Askale Genel Müdürü Sıtkı bey ile tanışma şansım oldu.

Tanışır, havadan sudan sohbet eder, yarım saat takılır ayrılırız diye hesap etmiştim.

Konuşma bitti, saatte baktım. Tam 4.5 saat konuşmuştuz. Gece 02:30 ' a gelmiş.

Peki ne konuştuk?

Müşteri memnuniyeti, garanti aksaklıkları, Türkiye ' ye gelmeyen ama muhakkak gelmesi gereken modeller, yeni gelecek modeller, yurtdışında en sık kullanılan ekipmanlar, Trakkulüp ' ten, trakkulupte bahsedilen ve çözülemeyecek problemlerden, kendi çalışanlarından, forumda da Moderatör olan Doğan isimli arkadaştan, ürünlerin kötü ve hatalı yönleri, toplam satış rakamları, Askale-marubeni-kubota ilişkisinden, firmanın sanal reklam konusundaki kötü durumundan, ikinci el politikalarından, ürün fiyat öukayeselerinden, hibeye giren bahçe traktörlerinden, hibede siyasi nüfuz kullanıp kullanmadıklarından..... vs

Çok ama çok keyifli bir sohbetti. Özellikle acımasız ama bilinçli eleştirilerim çok hoşlarına gitti. (Mazohistlik var galiba biraz :) )

Kısaca bir firma sorumlusunun beklediği, bilinçli bir tüketicinin de aradığı ne varsa vardı sohbetin içerisinde.

Foruma dahil olan temsilcilerin de aradığı bu. Fikir verebilecek, hataları işaret edecek, hatta yeni fikirler verebilecek, kıyas ve mukayese kabiliyeti kuvvetli son kullanıcılar bekliyorlar.

İşte asıl sıkıntı burda.

Bu niteliklere sahip kullanıcı çok sınırlı. Gürkan var, Murat Abi var, Umut Abi var, sen varsın, Hacı ' m var, Volkan var, Hüseyin var, Yusuf Abi var, Nail Abi var, Ufuk Abi var, Bartu var, İsmail Abi var, Ünsal var, Erol Abi var, stulu var.... ismini şu an hatırlayamadığım birkaç üyemiz daha var ama sayıları çok sınırlı.

Forumda daha doğru düzgün cümle kuramayan üyeler mevcut iken, forum ahalisi olarak birbirine küfür, hakaret etmeden üzerinde konuşulabilir konuları yeni yeni açmayı başarmışken (2010-2011 ' leri hatırlayın. Kavgasız biten tek konu yoktu :) ) birden bire analitik eleştiri yapabilen bir topluluk haline gelmemiz olanaksız.

Bahsettiğim seviyelere ulaşacak mıyız?

Evet. Ama daha zaman var.

Bu konuda yapacağımız tek şey var. Nitelikli üye sayısını artırmak. Uzmanlaşmış bi rü ye buldu mu yapışmak. Görevle, yetkiyle foruma bağlamak. Arkası zaten gelir.

Umut Abi mesela. Hala Zetor ' un moderatörü olmadı.

Hata. Kesinlikle hata.

sebazios link=topic=76844.msg907755#msg907755 date=1406413816' Alıntı:
Bu iyidi Gürkan :)

Bundan 1 ay kadar önce kubota Askale Genel Müdürü Sıtkı bey ile tanışma şansım oldu.

Tanışır, havadan sudan sohbet eder, yarım saat takılır ayrılırız diye hesap etmiştim.

Konuşma bitti, saatte baktım. Tam 4.5 saat konuşmuştuz. Gece 02:30 ' a gelmiş.

Peki ne konuştuk?

Müşteri memnuniyeti, garanti aksaklıkları, Türkiye ' ye gelmeyen ama muhakkak gelmesi gereken modeller, yeni gelecek modeller, yurtdışında en sık kullanılan ekipmanlar, Trakkulüp ' ten, trakkulupte bahsedilen ve çözülemeyecek problemlerden, kendi çalışanlarından, forumda da Moderatör olan Doğan isimli arkadaştan, ürünlerin kötü ve hatalı yönleri, toplam satış rakamları, Askale-marubeni-kubota ilişkisinden, firmanın sanal reklam konusundaki kötü durumundan, ikinci el politikalarından, ürün fiyat öukayeselerinden, hibeye giren bahçe traktörlerinden, hibede siyasi nüfuz kullanıp kullanmadıklarından..... vs

Çok ama çok keyifli bir sohbetti. Özellikle acımasız ama bilinçli eleştirilerim çok hoşlarına gitti. (Mazohistlik var galiba biraz :) )

Kısaca bir firma sorumlusunun beklediği, bilinçli bir tüketicinin de aradığı ne varsa vardı sohbetin içerisinde.

Foruma dahil olan temsilcilerin de aradığı bu. Fikir verebilecek, hataları işaret edecek, hatta yeni fikirler verebilecek, kıyas ve mukayese kabiliyeti kuvvetli son kullanıcılar bekliyorlar.

İşte asıl sıkıntı burda.

Bu niteliklere sahip kullanıcı çok sınırlı. Gürkan var, Murat Abi var, Umut Abi var, sen varsın, Hacı ' m var, Volkan var, Hüseyin var, Yusuf Abi var, Nail Abi var, Ufuk Abi var, Bartu var, Erol Abi var, stulu var.... ismini şu an hatırlayamadığım birkaç üyemiz daha var ama sayıları çok sınırlı.

Forumda daha doğru düzgün cümle kuramayan üyeler mevcut iken, forum ahalisi olarak birbirine küfür, hakaret etmeden üzerinde konuşulabilir konuları yeni yeni açmayı başarmışken (2010-2011 ' leri hatırlayın. Kavgasız biten tek konu yoktu :) ) birden bire analitik eleştiri yapabilen bir topluluk haline gelmemiz olanaksız.

Bahsettiğim seviyelere ulaşacak mıyız?

Evet. Ama daha zaman var.

Bu konuda yapacağımız tek şey var. Nştelikli ütüye buldu mu yapışmak. Görevle, yetkiyle foruma bağlamak. Arkası zaten gelir.

Umut Abi mesela. Hala Zetor ' un moderatörü olmadı.

Hata. Kesinlikle hata.
iyi vuruş yılmaz..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76844.msg907758#msg907758 date=1406414288' Alıntı:
iyi vuruş yılmaz..

Abi ben 2010 ' un başından beri siteyi takip ediyorum. Sırf küfür yememek, yada saçma bir konu yüzünden çoluk çocuktan laf yememek adına birşeyler yazmak için 2011 ' i bekledim.

sebazios link=topic=76844.msg907760#msg907760 date=1406414504' Alıntı:
Abi ben 2010 ' un başından beri siteyi takip ediyorum. Sırf küfür yememek, yada saçma bir konu yüzünden çoluk çocuktan laf yememek adına birşeyler yazmak için 2011 ' i bekledim.
hayırlısı buymuş demek...
gökhanla beraber bu firmalar konusunda bişeyler yapmaya çalışalım bakalım neler elde ederiz..
çok acil ve önemli bir konuya değinmiş gene..
hazır yeri gelmişken tutalım yakalarından...
bu hepimizi yakından ilgilendiriyor..

Firma temsilcilerine konu açmaları için %10-15 Trakkulüp indirimi şart koşulsa
Firma temsilcilerinin konuşarına 1000 mesaj ve üstü kullanıcılara yazma izni verilse tüm sorunlar çözülür aslında.

Sadece insani olmaz :D