DİPPATLATAN KULLANIMININ GÖZLE GÖRÜLÜR FARKLARI

İyi aksamlar arkadaslarım ve abilerim. Sizlere bundan bir kaç ay önce çektiğim 2 ayrı fotograf ve tarla hazırlıkları hakkında bilgi verceğim.
05.08.2013 tarihinde 90 100 cm aralıklarında 60 70 cm derinliğinde Turan marka dippatlatan çektim.
[size=10pt][/size][/size]

Ardından disk pullukla 35 40 cm civarı sürüm yaptım. Tabi bu sırada yan komsumda benle beraber hazırlık yapmaya basladı. Td 90 ile nerdeyse mezar açar gibi sürüm yaptı. Daha sonraki zaman dilimlerinde ise aynı sekilde hazırlıklar devam etti. Ta ki 27.03.2014 tarihine kadar. O gün ikimizde yarı kaplamalı esperanza pancar tohumunu ekmeye balayınca fark basladı. Ben her 200 metrede makinenin ayaklarını ve döner aksamlarını çamurdan kurtarmak için temizlerken o tarlada toz bulutu seklinde ilerliyordu. Ekim bitti 2 hafta sonra tarlada çıkıs aldım %95 oranında. Onun ki çıkmamıs ve sulama yapmaya baslamıstı. Ertesi gün don vurunca benim 2 kulak pancarlar tamamen yanmıstı ve 2. ekim için hazırlık yaptım. 14.04.2014 tarihinde 2. ekimi yaptım. komsunun tarla %85 oranında doldurmus 4 yapraga dönüsmüs benimkinler ise topraktan yeni patlamıs ya da kabuklarını yeni delmişti bir süre sonra. Neyse zaman gecti çapa zamanı bitt ve ilk sulara baslarken ilgimi yan tarla çekti ve fotografladım. [size=10pt][/size][/size]

Tarih tam aklımda degil daha ilk suyunu vermemiştim. farkı görün diye en kötü kurak yerini fotografladım. Ayrıca tarlada tek tas yokken kuzine büyüklerinde tas çıkardım.[size=10pt][/size][/size]

Bu da komsunun tarlası; tarla içinde tava gelmeyen tohumlardan dolayı sekteler olusmus ve suya ihtiyacı hat safada. Ben su anda 2. suyu bitirmişken o 4. suya basladı. [size=10pt][/size][/size]

ARKADASLARIM ABİLERİM TARLALARINIZI DERİN SÜRMEK YERİNE TABANI KIRMAYA YÖNELİN.
-BEN HERGÜN TARLADA TAV BULURKEN YANDAKİ TARLADA OT DAHİ ÇIKMAZ İKEN BU BENİM SUCUM MU...
-İŞÇİLİĞİM AZALMASI
-VERİMİN GÖZLERİNİZLE GÖRDÜĞÜ GİBİ ARTMASI
-1 SAAT YAGMUR YAGINCA TARLA ÇAMURA BULANMASI KOMUSUNUN HALA SULAMA YAPMASI
-BİTKİNİN KÖKÜ TABANA DAHA FAZLA GİTMESİ ve GELİŞİMİN DAHA FAZLA OLMASI GİBİ ONLARCA ETMEN SAYBİLİRİM. YORUM SİZLERİN ...
[size=10pt][/size][/size]

Ynt: DİPPATLATAN KULLANIMININ GÖZLE GÖRÜLÜR FARKLARI

Hüseyin bunların sadece tekli olanları mı dip patlatan oluyor bayağı derine gider lakin çoklu olanları sanırım bunlar kadar dalmaz ve son olarak bununla surum yapmak çok zaman almaz mı tekli ile saatler sürer bizim oralarda falan kanal açmak için kullanırlar sadece lakin denemek gerek

historyman link=topic=76859.msg908039#msg908039 date=1406578041' Alıntı:
Hüseyin bunların sadece tekli olanları mı dip patlatan oluyor bayağı derine gider lakin çoklu olanları sanırım bunlar kadar dalmaz ve son olarak bununla surum yapmak çok zaman almaz mı tekli ile saatler sürer bizim oralarda falan kanal açmak için kullanırlar sadece lakin denemek gerek
çoklu dediğin bunlarsa eger ve 100 hp üzeri motorun varsa olur

şayet çoklu dediğin bunlarsa asiri derin işlemez 45 50 cm maksimum.

tek sıra çekmek bayagı zor ve zahmetli olur ama normal topraklarda 3 4 senedebir agır topraklarda 2 senede bie kesin çekilmeli.
şöylede diyebiliriz abi 25 30 cm de taban varsa çizel 40 70 cm arası varsa dippatlatan 70 100 cm ve üzeri varsa ripper çekilmeli

İsmail Pelit link=topic=76859.msg908041#msg908041 date=1406578521' Alıntı:
hacı güzel paylaşım td100e teklimi taktın biz turan tarımın 3 lüsünü düşünüyoduk
eyv hacım yok 70 66 tı çekmişti teklisini.... fakat 3lü alma bayagı kasıyor traktörü. hele taban sertse vay haline traktörün. Sanki içinde darbeli matkap kullanıyor gibi zıplıyorsun. :)

Güzel Paylaşım Hüseyin Dediklerine Ve Anlattıklarına Aynen Katılıyorum Kardeşim, Biz de Önceden 2010 Senesine Kadar Hep Dippatlatanla Patlatıyorduk Her Sene Tarlanın Birini, Ta Ki Dippatlatanın Bütün Civataları Koparak, Heryeri Eğilerek, Dippatlatan Perte Çıkana Kadar :)

İsmail Pelit link=topic=76859.msg908041#msg908041 date=1406578521' Alıntı:
hacı güzel paylaşım td100e teklimi taktın biz turan tarımın 3 lüsünü düşünüyoduk
Bunların 3 Bacaklarını Ramazan Pullu Abimizin TM120 Anca Sallıyor İsmail, Senin TD ' ye O Baya Baya Büyük Olur, 1 Li, Belki 2 Li İdeal...

Komşun pancarı bu şekilde sarartıysa bundan sonra pek hayır gelmez o pancardan.Biz busene hiç sulamadan pancar bu seviyeye gelmişti tam sulamaya başlayacağımız zaman sel vurdu malesef.
[/color][size=10pt][/size][/size][/font]

hüseyinaslan link=topic=76859.msg908043#msg908043 date=1406578939' Alıntı:
eyv hacım yok 70 66 tı çekmişti teklisini.... fakat 3lü alma bayagı kasıyor traktörü. hele taban sertse vay haline traktörün. Sanki içinde darbeli matkap kullanıyor gibi zıplıyorsun. :)
omerfarukkoc link=topic=76859.msg908052#msg908052 date=1406585985' Alıntı:
Güzel Paylaşım Hüseyin Dediklerine Ve Anlattıklarına Aynen Katılıyorum Kardeşim, Biz de Önceden 2010 Senesine Kadar Hep Dippatlatanla Patlatıyorduk Her Sene Tarlanın Birini, Ta Ki Dippatlatanın Bütün Civataları Koparak, Heryeri Eğilerek, Dippatlatan Perte Çıkana Kadar :)
Bunların 3 Bacaklarını Ramazan Pullu Abimizin TM120 Anca Sallıyor İsmail, Senin TD ' ye O Baya Baya Büyük Olur, 1 Li, Belki 2 Li İdeal...
60-70 cm de o kadar etkiliyomu ya ben 80-90 lara çıkınca tekli olur diye düşündüm 60-70 te 3 lü olabilir diye düşündüm ama hiç kullanmadığım için doğrusunu siz bilirsiniz :) ömer tm 120 ile kaç cm sürüyodu ortalama videosu varmıydı sitede?

bizim taban nerede bilmiyorum ama yarın hasata başlayacaz olmazsa alıyım kazma küreği nerde sertleşirse oradan ölçüyüm bu zamanda bizde pulluk çizel vs sürümü yapılmadığı için o aletlerle tabanı tesbit edemem ama taban alçaktada olsa çizelin derdi çekilmiyor ikide bir pim kesiyor bizim civardada yaylı çizel yok yüzüne bakınca arazi taşsız gözüküyor ama çizeli bi daldırdınmı gerçekler açığa çıkıyo :D

Bir örnek de benden gelsin:

1 Temmuz günü bunu yaptım:

http://youtu.be/lLkJBIEj_w8

2 Temmuz ' da ayçiçeğini ektik (kuruya)

7 Temmuz ' da görüntü: (yağmur yok)

ge9ugehe.jpg

va9usuzy.jpg

19 Temmuz (+-1 gün oynayabilir) ilk yağmuru gördü:

jeqavapa.jpg

23 Temmuz:

4uzy8y6a.jpg

25 Temmuz: (ikinci yağmuru gördü)

uta7y3er.jpg

27 Temmuz:

na2ava9u.jpg

Yılın yağışlı geçmesi elbette etkili ama 19 Temmuz ' a kadar yağmur görmeden çıkışın tamamlanmasındaki en büyük etken 7 ' liydi.

Paylaşım için teşekkürler Hüseyin. Tarla tabanı kırılınca fark ortaya çıkıyor. Benim bu aletlerin kullanıcıları olarak görüşünüze başvurmak istediğim bir konu var: Çizel ve dip patlatan taşlı tarlalarda randıman veriyor mu? Bizim kimi tarlalarımızda bayağı taş hatta kaya var. Bunlardan hangisi daha dayanıklı ve kullanışlıdır?

isyankar1985 link=topic=76859.msg908105#msg908105 date=1406636589' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Hüseyin. Tarla tabanı kırılınca fark ortaya çıkıyor. Benim bu aletlerin kullanıcıları olarak görüşünüze başvurmak istediğim bir konu var: Çizel ve dip patlatan taşlı tarlalarda randıman veriyor mu? Bizim kimi tarlalarımızda bayağı taş hatta kaya var. Bunlardan hangisi daha dayanıklı ve kullanışlıdır?

yeterli pimin ve sabrın varsa neden olmasın. fakat aletin bacağı kırılabiliyor yamulabiliyor.

Tesekkürler tamamen tabanı tas olan bi tarlamız var beyaz kirs deriz biz. Çok düşük hızlarda 2 3 günde 35 dekar yeri zor yaptım tekli patlatma ile neden mi makineye zarar gelmesin diye sonra ise 15 kadar işçi tutup tas toplattım elle ve kepçeyle. ilk zamanlar sıkıntılı oldu. sonraki zamnlarda sürümde ne tas ne de çizel ile hazırlıkta pim kestim. Önemli olan ilk hazırlık çok yavas ve sabır isityor kadir abi anlıyacagın. Sonraki zamanlar elbet faydasını fazlasıyla görürsün hem rahat nadas hem de yüksek verim alırsın....

Emre doğru cevabı vermiş aslında.

Bolca pim ve sabır. İkisi oldugunda sonuc çok iyi.

Hatta su an icar ile aldığım bir tarla var. Taş çok. Pulluk ile üstten bir devireyim istedim. Daha ilk çiziyi atarken baba bir kayaya fena çarptım. İlk kulağın anası ortadan ikiye bölündü.

300 lira masraf.

Baktım olmayacak, 7 ' liyi taktım. 30 tane kadar da (pim yerine kullandığım 14 ' luk İnsaat demirinden yaptıgım) pimi yanıma aldım. Dikkatlice bitirdim yeri.

7 ' linin açabileceği en büyük masraf pim kesmek. Dipkazanlar bu acıdan biraz daha tehlikeli. Herhangi bir sigorta olmadigindan çeki tertibati yada ekipmana zarar verebiliyorsun.
Pulluk da keza öyle. Otomatik yada yaylı pulluk kullanmıyorsan ekipmana zarar verme ihtimalin büyük.

Kısaca taşlı arazi için en mantıklı derin işleme metodu (dipkazanin yerini tutmasa da) 7 ' li.

Özellikle bacak iptali ile 3 ' lu yada 5 ' liye çevirince çok güzel oluyor.

Ayak yamultma ve kırma gibi durumlar pim olarak çelik civata kullanan yada ekipman toprakta iken dönüş yapanlarda daha çok karşılaşılıyor.

Her ekipmanda oldugu gibi bunda da olabildiğince düz gitmek gerekli.

yılmaz abi senin fotolarda çok güzel ve herşeyi tekrar ispatlar nitelikte peki td 100 e 2li dippatlatan alsak fiyatları ne civarda yaklaşık olarak bi kaç marka buldumda bayi açılınca soracağım sizede sormak istedim sağlam olması önemli tabi hangi markaları tavsiye dersiniz fiyatını bildiğiniz?

Teşekkürler Yılmaz abi. Anladığım pulluk yerine çizelle mi kırayım 20 yıllık ham tarla. Artık üstünde ot da bitmiyor. Ben de hem taşlardan kurtulmanın hem de tarlayı sorunsuz kırmanın yolunu arayıp dururken bu konuyu buldum. İnşallah faydasını görürüm.
sebazios link=topic=76859.msg908112#msg908112 date=1406640053' Alıntı:
Emre doğru cevabı vermiş aslında.

Bolca pim ve sabır. İkisi oldugunda sonuc çok iyi.

Hatta su an icar ile aldığım bir tarla var. Taş çok. Pulluk ile üstten bir devireyim istedim. Daha ilk çiziyi atarken baba bir kayaya fena çarptım. İlk kulağın anası ortadan ikiye bölündü.

300 lira masraf.

Baktım olmayacak, 7 ' liyi taktım. 30 tane kadar da (pim yerine kullandığım 14 ' luk İnsaat demirinden yaptıgım) pimi yanıma aldım. Dikkatlice bitirdim yeri.

7 ' linin açabileceği en büyük masraf pim kesmek. Dipkazanlar bu acıdan biraz daha tehlikeli. Herhangi bir sigorta olmadigindan çeki tertibati yada ekipmana zarar verebiliyorsun.
Pulluk da keza öyle. Otomatik yada yaylı pulluk kullanmıyorsan ekipmana zarar verme ihtimalin büyük.

Kısaca taşlı arazi için en mantıklı derin işleme metodu (dipkazanin yerini tutmasa da) 7 ' li.

Özellikle bacak iptali ile 3 ' lu yada 5 ' liye çevirince çok güzel oluyor.

Ayak yamultma ve kırma gibi durumlar pim olarak çelik civata kullanan yada ekipman toprakta iken dönüş yapanlarda daha çok karşılaşılıyor.

Her ekipmanda oldugu gibi bunda da olabildiğince düz gitmek gerekli.
hüseyinaslan link=topic=76859.msg908107#msg908107 date=1406637130' Alıntı:
Tesekkürler tamamen tabanı tas olan bi tarlamız var beyaz kirs deriz biz. Çok düşük hızlarda 2 3 günde 35 dekar yeri zor yaptım tekli patlatma ile neden mi makineye zarar gelmesin diye sonra ise 15 kadar işçi tutup tas toplattım elle ve kepçeyle. ilk zamanlar sıkıntılı oldu. sonraki zamnlarda sürümde ne tas ne de çizel ile hazırlıkta pim kestim. Önemli olan ilk hazırlık çok yavas ve sabır isityor kadir abi anlıyacagın. Sonraki zamanlar elbet faydasını fazlasıyla görürsün hem rahat nadas hem de yüksek verim alırsın....
Teşekkürler Hüseyin. 30 dönüm taşlı tarlamız var. Pullukla tarla her sürüldüğünde mutlaka taşa, kayalara denk geliyordu. Bu yüzden tarlalara korunga ektik ve yirmi yıldan fazladır ekilmiyor. Bu güz nadas edeceğim. Seneye de ekeriz inşallah. Tarlayı ikili pullukla kırdıktan sonraki yıl çizel veya dip patlatanla temizleme yoluna gideceğim. Senin dip patlatan kullanırken video varsa paylaşabilir misin?
eeemreee link=topic=76859.msg908106#msg908106 date=1406636775' Alıntı:
yeterli pimin ve sabrın varsa neden olmasın. fakat aletin bacağı kırılabiliyor yamulabiliyor.
Emre valla yeter ki tarla temizlensin sabrederim. Artık kollayarak süreceğiz mecburen.

İsmail Pelit link=topic=76859.msg908125#msg908125 date=1406651938' Alıntı:
yılmaz abi senin fotolarda çok güzel ve herşeyi tekrar ispatlar nitelikte peki td 100 e 2li dippatlatan alsak fiyatları ne civarda yaklaşık olarak bi kaç marka buldumda bayi açılınca soracağım sizede sormak istedim sağlam olması önemli tabi hangi markaları tavsiye dersiniz fiyatını bildiğiniz?
Hacım türkay kuyruk mili tahrikli üretim yapıyor. Nasıl mı normal matkap mı daha iyi çalısır darbeli mi onun gibi düşünebiliriz... Toprakta deprem etkisi altında çalısınca daha rahat ve geniş alanda etkili oluyor. Ben ilk zamanlarda turandan haberim vardı eger ki bundan haberim olsaydı kesin bunu alırdım. Kesin inceletin ama fiyattan korkmayın. emin olun mazottan verimden kesin kazancaksınız.