arcusin m80

arkadaslar foruma yeni katıldım bu makinadan almayı duşünüyoruz ama fiyatları nelerdir ilk bi araştırma yapayım dedim arcusin m 80 bilen birisi yardımcı olabilirmi

Ynt: arcusin m80

Bu makinalara bayağı niyetlenmiştim ama fiyatları niyetten baskın çıktı.

Sadece şu kadarını söyleyim. Izmir Tarım ' ın ürettiği çakma Arcusin 'stacker ' lerı' almaktansa orjinal Arcusin ' in en ekonomiğini (yanılmıyorsam m80 en ekonomiği) almak çok daga mantıklı.

Çünkü adamların işi bu. Sadece balya.

Bu güne kadar yaptıkları diğer da makinaları araştırdım/inceledim. Kazandıkları tecrübe için dahi güvenilebilir.

Bu makina alırken dikkat edecek tek nokta, beden işçiliğinin bu kadar ucuz olduğu bir ülkede, bu mekanizasyona geçmek için ayrılan yatırım ne kadar zamanda kendini amorti eder.

Bütün olay bu.

Bu arada:

Eksileri:
-%15 ' in üzerindeki eğimlerde tek taraflı çalışabiliyor. (+ mazot/maliyet)
- bağlayan balya makinası ve balyacının kusursuz çalışması gerekli.
- Her zeminde çalışmıyor. Düz arazi ister.
- boyutları dolayısı ile küçük arazilerde kullanışsız. aksi taktirde kenara köşeye yada yamuk-çapraz düşen balyaları makinanın ağzına vermek için bir adam daha gerekir.
- 3 ip ' li balyaya uygun modeller 2 iplilerde, 2 ipe uygun olanlar 3 iplilerde çalışmıyor (ip kesiyor)
- balya başı (araziye göre) 10-15 kuruş arası ortalama bir toplama maliyeti var.
- 92 balya (m80 toplam 92 balya alır) nakliye için çok az bir rakam. Traktör haldır haldır boş geziyor. Daha yüksek kapasitelilerde ise yığın boşaltma sorunları oluyor.
- 100.000 lira gibi bi rakam diye hatırlıyorum. Bu en iyi ihtimal ile 160.000 balya nakliyesi ile amortismanı tamamlanacak bir rakam. Yılda 20.000 balya çeken orta boy bir işletme için 8 yıl demek (ki çok uzun bir süre)
- yedek parça can yakar (tamamı ithal geliyor)
- satsam desen zor satılır (bilen, bilse bile almaya cesaret edebilen yok. Trakya ' da bildiğim sadece 1 tane var)
- boyutları yüzünden saklama ve depolaması sıkıntı. Biçerdöver garajı gibi bir garaj lazım.
- işsiz bıraktığı hamallar tarafından saldırıya uğrama tehlikesi var. (Komik gelmesin, o bir taneyi de yakmaya kalkmışlar)
- sanılanın aksine zamandan kazancın değil kaybın olur. Iyi bir hamal ekibi, her eğim ve koşulda, 6 dakikada 150 balyayı toplayabiliyor.
- yığınlar bağlantısız dizildiğinden örtme ve yıkılma konusunda sıkıntıların olur)
Dizim işlemini ya açık alana, yada en az 5 metre yüksekliği olan bir depoya yapma zorunluluğu var.
- kopuk balyaları, alma şansın hiç yok. zaiyat artar.
- kamyona yada tıra yüklenerek uzak mesafeye gidecek balyalarda tamamen etkisiz eleman. Yığından kamyona dizmek ile tarladan kamyona dizmek arasında çok bi fark olmadığından yine hamal çağırırsın.

Artıları:
- ne hamala, ne nakliyeciye minnet etmezsin. Tek adam yeterli.
- ekmek istemez, su istemez. 5 kilo gresle sezonu çıkartır.
- iş kazasında can yaralanma/can kaybı riski olmadığından vicdani yükümlülük altına girilmez.
- Otum/samanım ıslandı derdin olmaz. İstediğin zaman istediğin kadar taşırsın.
- gece aralıksız çalışma imkanın olur. (Hamallar bazen nazlanıyor)
- indir-bindir hammaliye maliyetin %80-85 azalır.
- sıcak, toz, hastalık gibi insanı olumsuz etkileyen koşullardan soyutlanırsın. Sadece makine ile çalışıyorsun.
- dışarıya çalıma şansın olur ama eski usul 'nakliye + hammaliye = balya başı maliyet' formülündeki rakamdan yüksek rakam veremezsin. O fiyata yapan hamal ve nakliyeciler hazır bekliyor çünkü.

Ben düşündüm. Eksileri artılardan ağır bastı. Şu yolu seçtim:

http://www.trakkulup.net/romork-tas...-romorku-faaliyete-gecti/msg908200/#msg908200

Sonuçta hamallık yapan o adamaların da evlerinde çoluğu-çocuğu, eşi var.

Onların da kursaklarından bir lokma geçecek.

Geçmeli..

Arcusin ' i üreten Alman değil de onlar kazansın istedim.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76876.msg908597#msg908597 date=1406901511' Alıntı:
Yılmazın o güzel yorumuna ek olarak ..
balya yükleme mak. ve yine balya römorku ayarladınmı arcusinden daha uygun maliyetli olur..

Yusuf Abi balya toplama makinası aldı diye duyumlar geliyordu. Hatta inanmadım, almış olsa paylaşırdı deyip eski iletilerini dahi taradım ama birşey bulamadım. Demek aslı varmış.

Kutlama için konu açmanı bekleyemeyeceğim.

Güzel, bereketli günlerde, kazasız belasız kullan Abi.

sebazios link=topic=76876.msg908649#msg908649 date=1406919858' Alıntı:
Yusuf Abi balya toplama makinası aldı diye duyumlar geliyordu. Hatta inanmadım, almış olsa paylaşırdı deyip eski iletilerini dahi taradım ama birşey bulamadım. Demek aslı varmış.

Kutlama için konu açmanı bekleyemeyeceğim.

Güzel, bereketli günlerde, kazasız belasız kullan Abi.
sağol yılmaz..
paylaşımlar sonbahardan sonra başlar..
Kışın daha heyecanlı ve özlem dolu oluyor konular....
ne dersin :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76876.msg908651#msg908651 date=1406920060' Alıntı:
sağol yılmaz..
paylaşımlar sonbahardan sonra başlar..
Kışın daha heyecanlı ve özlem dolu oluyor konular....
ne dersin :)

Abi bende öyle değil. Taze taze konuyu açtım, açtım. Açamadım, konu gitti :)

Inan yeni ahırın kare kare yapımını paylaşacaktım. Temelden çatıya tüm kademeler fotoğraflı, harddiskte duruyo.

3 yıl oldu daha açamadım :D