*** İç Anadolu Bölgesinin Çölleştiği Resmen Kabul edildi ***

Ynt: *** İç Anadolu Bölgesinin Çölleştiği Resmen Kabul edildi ***

Tek çözüm var toprağı örten bitki dikmek bütün sulama sistemleri damlama olacak tahıl yerine meyve ağacı yapılacak yoksa 10 seneye kalmaz konya ovası konya çölü olur

DemirdöğeN link=topic=76885.msg911095#msg911095 date=1407915878' Alıntı:
yapılacak en önemli işlem çiftçiye doğru sulama tekniklerini öğretmek az su ile yetişebilecek ürünlere yönlendirmek teşvik etmek öyle sayaç takmak yasaklamak çözüm değil bizim ruhsatlı ama kullanmadıgımız kuyumuz var tarla 29 dekar yıllık su kullanım miktarı 2890 ton ne üretebilirsin derinlik 130 metre mazotla çok maliyetli elektrik hattı almak 30000 tl civarı üreticiyi böyle köşeye sıkıştırmak devleti dışarıya el açmaya mecbur bırakır ki bunu hiçbirimiz istemeyiz
Hakkımızda hayırlısı olsun sivasta barajdan sulamak için 3000 dkr patates ekilmiş ve su azaldıgı için suyu kesmişler patates ekenlerden 2 si intihar etmiş diye duydum susuzluk çok kötü bu yıl 100 dekar çavdarım vardı 9.5 ton ürün elde ettik suyum olsada bugday ekseydim 50-60 ton bugday alsaydım olmazmıydı nasip
dediğin olay sivas merkezmi abi bizim ilçenin barajındada su sıkıntısı var hep patates ekili bi çoğu su kalmaz diye korktu ekmedi

sen toprağın, suyun dengesini bozarsan o da senin dengeni, düzenini bozar..

Konya ovasına özel tarım şart.. bu seneki gibi giderse bikaç yıla tarım zaten çöker..

ek olarak..

nehir yatklarıyla oynamak dahil ekolojiye müdahaleler iyi niyetli ve fikir üretme açısından güzel olsa bile.. 'kaş yapayım derken göz çıkarır'..

aslında tüm tarımsal faaliyetlerin ekolojik olması şart.. burda illa organik tarım yapılsın demiyorum.. ekolojik dengelere uygun tarım yapılsın yeter..

yani çölleşme ihtimali olan yerde ÇOK su isteyen ürünlere destek vermek, ekmek ne akla ne mantığa sığar.. nede sürdürülebilirdir zaten..

Tüm Dünya ' da bir çölleşme var maalesef, yağmur ormanları kesiliyor, Türkiye ' de kuzey ormanları kesiliyor, hatta Türkiye ' nin her yerinde ormanlar kesiliyor, yakılıyor.

Ormanlar Dünya ' nın sadece akciğerleri değil, aynı zamanda kalbidir, karaciğeridir, dalağıdır :) Oksijen üretir, su dengesini sağlar, kimyasallarla kirlense bile suyu ayırarak alabilir.

Ama bazıları resmen ormanlara düşman! Nerede bir yeşil görseler basıyorlar betonu! İstanbul ' dan İzmir ' e giderken, Gelibolu-İzmir arasındaki yollarda bir sürü dağlık ve bomboş yer gördüm, ulan boş durup ne olacak, ne yetişebilecekse, hangi ağaç olabilecekse dikin gitsin!

Burdur gölü kurudu, Burdur ' da her yer taş ocağı, mermer ocağı olmuş! Bunların yeşili seviyoruz dedikleri Dolar yeşili! İç Anadolu ' da acilen ağaçlandırma çalışmaları yapılmalı!

DeHLiZ link=topic=76885.msg922281#msg922281 date=1411834922' Alıntı:
Tüm Dünya ' da bir çölleşme var maalesef, yağmur ormanları kesiliyor, Türkiye ' de kuzey ormanları kesiliyor, hatta Türkiye ' nin her yerinde ormanlar kesiliyor, yakılıyor.

Ormanlar Dünya ' nın sadece akciğerleri değil, aynı zamanda kalbidir, karaciğeridir, dalağıdır :) Oksijen üretir, su dengesini sağlar, kimyasallarla kirlense bile suyu ayırarak alabilir.

Ama bazıları resmen ormanlara düşman! Nerede bir yeşil görseler basıyorlar betonu! İstanbul ' dan İzmir ' e giderken, Gelibolu-İzmir arasındaki yollarda bir sürü dağlık ve bomboş yer gördüm, ulan boş durup ne olacak, ne yetişebilecekse, hangi ağaç olabilecekse dikin gitsin!

Burdur gölü kurudu, Burdur ' da her yer taş ocağı, mermer ocağı olmuş! Bunların yeşili seviyoruz dedikleri Dolar yeşili! İç Anadolu ' da acilen ağaçlandırma çalışmaları yapılmalı!
Tebrikler Size Katılıyorum.

UÖZKAN.77 link=topic=76885.msg922279#msg922279 date=1411834207' Alıntı:
sen toprağın, suyun dengesini bozarsan o da senin dengeni, düzenini bozar..

Konya ovasına özel tarım şart.. bu seneki gibi giderse bikaç yıla tarım zaten çöker..

ek olarak..

nehir yatklarıyla oynamak dahil ekolojiye müdahaleler iyi niyetli ve fikir üretme açısından güzel olsa bile.. 'kaş yapayım derken göz çıkarır'..

aslında tüm tarımsal faaliyetlerin ekolojik olması şart.. burda illa organik tarım yapılsın demiyorum.. ekolojik dengelere uygun tarım yapılsın yeter..

yani çölleşme ihtimali olan yerde ÇOK su isteyen ürünlere destek vermek, ekmek ne akla ne mantığa sığar.. nede sürdürülebilirdir zaten..

Türkiyenin en kurak bölgesi iç anadolu da pancar,mısırü,yonca yetiştiriliyor,salma sulama yapılıyor abi artık gerisini sen düşün, malesef halkımız bilinçsiz

Turkish Agriculture link=topic=76885.msg922284#msg922284 date=1411835299' Alıntı:
Türkiyenin en kurak bölgesi iç anadolu da pancar,mısırü,yonca yetiştiriliyor abi artık gerisini sen düşün, malesef halkımız bilinçsiz

Bazı dediklerinize katılıyorum. Halkımız bilinçsiz doğru ama karnını da doyurmak zorunda. iç Anadolu da geçim zor hem hayvanına ne yedirecek , hem kendi karnını doyurmak için çabalıyor. mana yok. Örneğin bizim buralarda pancar üretimini hemen hemen bitirdiler nedeni bir fiyat açıklıyorlar sonra da gece ile gündüzün sıcaklık değerleri birbirine yakın onun için polar oranı tutmadı fiyat yarıya indi.
Geçmiş yıllarda gazetenin birinde okumuştum. Dünya bir milyon yılda bir sıcak iklime, bir milyon yılda bir soğuk iklime gidiyormuş. (ne kadar doğruysa) Çoraklanmanın suçlusu sadece çiftçi olduğuna da katılmıyorum. nedeni de sera gazı dediklerinin salınımı, çarpık yapılaşma ,fabrikaların atık su tesislerini çalıştırmamaları vs vs yazmakla bitmez.
Bunların zararını çiftçi çektiği halde birde faturasını ödetmeyin bari...

FEHİM link=topic=76885.msg922290#msg922290 date=1411836523' Alıntı:
Bazı dediklerinize katılıyorum. Halkımız bilinçsiz doğru ama karnını da doyurmak zorunda. iç Anadolu da geçim zor hem hayvanına ne yedirecek , hem kendi karnını doyurmak için çabalıyor. mana yok. Örneğin bizim buralarda pancar üretimini hemen hemen bitirdiler nedeni bir fiyat açıklıyorlar sonra da gece ile gündüzün sıcaklık değerleri birbirine yakın onun için polar oranı tutmadı fiyat yarıya indi.
Geçmiş yıllarda gazetenin birinde okumuştum. Dünya bir milyon yılda bir sıcak iklime, bir milyon yılda bir soğuk iklime gidiyormuş. (ne kadar doğruysa) Çoraklanmanın suçlusu sadece çiftçi olduğuna da katılmıyorum. nedeni de sera gazı dediklerinin salınımı, çarpık yapılaşma ,fabrikaların atık su tesislerini çalıştırmamaları vs vs yazmakla bitmez.
Bende bazı dediklerinize katılıyorum

FEHİM link=topic=76885.msg922290#msg922290 date=1411836523' Alıntı:

Çiftçi en az suçlusu :) En büyük suçlu fabrikalar ve otomobiller. Fabrikalar tabi ki en suçlusu. Suları en fazla kirletenler onlar, en fazla karbondioksit salanlar onlar, özellikle termik santraller. Neyse yeni yeni termik santrallerimiz oluyor, yeni yeni karbondioksit üretim tesislerimiz :(

DeHLiZ link=topic=76885.msg922293#msg922293 date=1411837151' Alıntı:
Çiftçi en az suçlusu :) En büyük suçlu fabrikalar ve otomobiller. Fabrikalar tabi ki en suçlusu. Suları en fazla kirletenler onlar, en fazla karbondioksit salanlar onlar, özellikle termik santraller. Neyse yeni yeni termik santrallerimiz oluyor, yeni yeni karbondioksit üretim tesislerimiz :(
termik santral üretiliyor diye hemen pes etmeyelim elimizde şans var ağaç dikin

Turkish Agriculture link=topic=76885.msg922295#msg922295 date=1411837311' Alıntı:
termik santral üretiliyor diye hemen pes etmeyelim elimizde şans var ağaç dikin

Yahu bir yere ağaç dikmeye kalk bakalım ne yapıyor devlet :) Diğer yandan çiftçi o kadar zengin değil öyle tarlasını ormana çevirecek kadar :) Dediğim gibi dağ taş var da devlet de izin vermiyor.

DeHLiZ link=topic=76885.msg922298#msg922298 date=1411837838' Alıntı:
Yahu bir yere ağaç dikmeye kalk bakalım ne yapıyor devlet :) Diğer yandan çiftçi o kadar zengin değil öyle tarlasını ormana çevirecek kadar :) Dediğim gibi dağ taş var da devlet de izin vermiyor.
şunda devlet izin veriyor ağaç dikmeye
istersen bu yazıyı bi oku
http://www.belgetakip.com/?Syf=18&Hbr=328442&/ARAZ%C4%B0-DEVLETTEN,A%C4%9EA%C3%87-D%C4%B0KMEK-G%C4%B0R%C4%B0%C5%9E%C4%B0MC%C4%B0DEN..!
ayrıca bu yıl bi tanıdık valiliğe gidip söyledi ağaç dikmek için arazi istiyorum diye onlarda ağacı dimesi için uygun yeri gösterdiler

DeHLiZ link=topic=76885.msg922298#msg922298 date=1411837838' Alıntı:
Rahim Demirbaş belgeselini izle isttersen adam ağaç dikmek için 6 tane evini sattı

Turkish Agriculture link=topic=76885.msg922299#msg922299 date=1411838111' Alıntı:
şunda devlet izin veriyor ağaç dikmeye
istersen bu yazıyı bi oku
http://www.belgetakip.com/?Syf=18&Hbr=328442&/ARAZ%C4%B0-DEVLETTEN,A%C4%9EA%C3%87-D%C4%B0KMEK-G%C4%B0R%C4%B0%C5%9E%C4%B0MC%C4%B0DEN..!
ayrıca bu yıl bi tanıdık valiliğe gidip söyledi ağaç dikmek için arazi istiyorum diye onlarda ağacı dimesi için uygun yeri gösterdiler

Hangi şehirde bu dediğiniz? Olay iyiymiş aslında, badem veya ceviz dikimi için arazi istenebilir devletten :) Yalnız yarın bugün devlet onu bizden alabilir :)

DeHLiZ link=topic=76885.msg922303#msg922303 date=1411839067' Alıntı:
Hangi şehirde bu dediğiniz? Olay iyiymiş aslında, badem veya ceviz dikimi için arazi istenebilir devletten :) Yalnız yarın bugün devlet onu bizden alabilir :)
Aksaray
valla bizim burda diken bi abi vardı hatta sormuştum orman yapmak için arazi istesek diye verirler demişti.Şimdi sen ceviz diksen cevizleri sen alamzsın o diktiğin ağaçlar devletin olur.tüm halk o meyvelerden alır yani kısacası devlet sana orman dikmek için sadece saha temin ediyor arazi yine devletin oluyor

Turkish Agriculture
bizim burada da yapıldı yapan kim biliyormusun kaymakamın oğlu ile köy muhtarı.
Senin verdiğin adreslerde ve yazında belirttiğin gibi ya evini barkını satacan ya tüzel kişi olup vergiden düşecen ya presüdürleri aşmak için bir yerlerde dayın olacak bence. benim gibi kıt kanaat geçinmeye çalışan insanlar için hayal ürünüdür diye düşünüyorum.
Her ne şekil de olursa olsun başarabilen insanları ağaç diktikleri için canı gönülden tebrik ediyorum. saygılar.

FEHİM link=topic=76885.msg922305#msg922305 date=1411839272' Alıntı:
Turkish Agriculture
bizim burada da yapıldı yapan kim biliyormusun kaymakamın oğlu ile köy muhtarı.
Senin verdiğin adreslerde ve yazında belirttiğin gibi ya evini barkını satacan ya tüzel kişi olup vergiden düşecen ya presüdürleri aşmak için bir yerlerde dayın olacak bence. benim gibi kıt kanaat geçinmeye çalışan insanlar için hayal ürünüdür diye düşünüyorum.
Her ne şekil de olursa olsun başarabilen insanları ağaç diktikleri için canı gönülden tebrik ediyorum. saygılar.
malesef öyle abi ama dağlara felan ağaç dikilse pek bişey diyeceklerini zannetmiyorum.
büyüdükten sonra kesecek halleri yokya :)