Kuru Araziye Yonca Eken Var mı ?

Arkadaşlar eğer ekiyorsanız nasıl verimler ve kaç biçim yapabiliyorsunuz ? Hayvanım yok satmayı planlıyorum. Başka türlü kuru araziden para kazanamayız gibime geliyor.
Acaba diyorum ki sondaj vurdursam mı ne kadarına maliyeti olur her şey dahil elektrik yağmurlama pompa vs. Arazinin içinde bir tane elektrik direği var. Arazi yan yana toplam 60 dönüm biraz da engebeli

Ynt: Kuru Araziye Yonca Eken Var mı ?

Bizim köyde eken var. Kurak arazide yılda 2 kere biçiyor. 1. biçimde verim cok güzel oluyor lakin 2.biçim yağmurun durumuna göre değişiyor. 1. biçime oranla nispeten zayıf oluyor. Iğdır ' da ağabeyimin kayınpederleri sulamayla ekiyorlar. Yılda 3 kere biçiyorlar. Hem sıcaklık hem de sulama sebebiyle verim 3 biçimde de aynı oluyor.

susurluklu link=topic=76895.msg908600#msg908600 date=1406902647' Alıntı:
Arkadaşlar eğer ekiyorsanız nasıl verimler ve kaç biçim yapabiliyorsunuz ? Hayvanım yok satmayı planlıyorum. Başka türlü kuru araziden para kazanamayız gibime geliyor.
Acaba diyorum ki sondaj vurdursam mı ne kadarına maliyeti olur her şey dahil elektrik yağmurlama pompa vs. Arazinin içinde bir tane elektrik direği var. Arazi yan yana toplam 60 dönüm biraz da engebeli
İlk önce etrafınıza bakın taban noktalarda su kaynakları ya da agırlasmıs siyah toprak var mı diye ya da tarlanın en alçak kısmına kumsallık var mı diye. Bunlar mevcutsa su kolay bulunur ve maliyetite ucuz olur. Eger ki yoksa uzun metreler asagı inmeniz gerekecek. Buldugunuz taktirdeistediğniz hersey veya kafanızda en çok yapmak istediklerinizi gerceklestirebilirsiniz.
Yonca konusuna gelince 1 garantide 2. biçim olmayabilir bile diyebilirim. çünkü su bitkisi olan yonca zamanla seyreyecek ve birim alandan alınan yonca otu kilogramı düşecektir. Kolay Gelsin Bereketli Yıllar Dilerim....

Yer alti suyuda metresini 35 liraya kazarlar. 8 bin lira civari dalgic pompa tutar.ikiside ayni fiyt hemen hemene.elektrik cekilmesi 20 bin lira + eklene direk basi 2000 tl. Suyu akitmak bu icin bu maliyet gerekli