Lastik Ebatımı Değiştiryorum

Forumda aradım. Lastik ebatı ile ilgili konular mevcut lakin aklımdaki sorunun net cevabını bulamadım.

Kullandığım Traktörün (Kubota ME9000) üzerindeki lastikler 18.4-30 ebatında ve şu an %30 civarında, pek de randımanlı olmayan fabrika lastikleri. Biz de değiştirmeye, değiştirirken büyütmeye karar verdik.

Bugün aşağıdaki ilan sahibi ile telefonda görüşüp anlaştık. Yarın yada en geç pazar günü lastikleri almaya gidiyorum.

edape6u7.jpg

İlandaki lastikler:
Michelin Agribib serisi
16.9-34 ebatlı,
tırtıklı/dalgalı yanaklı,
Tubeless (şamrelsiz)
Radyal lastikler.

Lastikleri jantları ile birlikte aldığım için jant sorunumuz yok. Bu lastikleri daha önce hem inceleme, hem de araştırma fırsatım oldu. En az 6-7 bin saat giden çok kaliteli lastikler.

Soracağım sorular:

1-) arka lastikler, 18.4-30 boyutundan 16.9-34 boyutuna büyütüldüğünde olumlu-olumsuz etkileri neler olur?

2-) 16.9-34 boyutlu arka lastiğe uygun ön lastik ebatı nedir. (Şu üzerindekiler 12.4-24 ve %5 bile diş kalmadı, onlar aslında daha acildi, bunlar uygun fiyatlı diye atıldım)

Lastik konusunda tecrübeli, hatta mevcut işlemi daha önce yapmış arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Not-1: Sorulmadan söyleyim, lastikleri ilandaki fiyattan aldım. Toplam 15-16 saat çalışmış 2 lastik 2 jant 2900 lira.
Not-2: Kubota ME9000 ' lerin fabrikadan 34 jant ile çıkanları mevcut ama önlerinin boyutlarını bilmiyorum.

Ynt: Lastik Ebatımı Değiştiryorum

üretimindeki ölçüler ön ve arka diferansiyelle uygun olarak şanzımanla uyum içindedir.
arka boy değişirse önlere ahengi bozulur bunun sonucu ..
şanzıman sağlamsa lastikleri yer.
yada şanzıman arıza verir dişli kırar v.s.
şuan alacağın lastik ölçülerine uygun ön lastik ölçülerini anımsayamadım ama arkadaşlardan aklına gelen olacaktır.

Yusuf abinin dediklerine katiliyorum Yilmaz abi.Sitede yanlis hatirlamyorsam cevo nickli abimiz erkunt kudret 100 un on lastik boyutlarini degistirmisti kendisine bi sormak lazim bir sikinti cikmismi menmunmu

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76900.msg908683#msg908683 date=1406928579' Alıntı:
üretimindeki ölçüler ön ve arka diferansiyelle uygun olarak şanzımanla uyum içindedir.
arka boy değişirse önlere ahengi bozulur bunun sonucu ..
şanzıman sağlamsa lastikleri yer.
yada şanzıman arıza verir dişli kırar v.s.
şuan alacağın lastik ölçülerine uygun ön lastik ölçülerini anımsayamadım ama arkadaşlardan aklına gelen olacaktır.

üçemli link=topic=76900.msg908686#msg908686 date=1406929463' Alıntı:
Yusuf abinin dediklerine katiliyorum Yilmaz abi.Sitede yanlis hatirlamyorsam cevo nickli abimiz erkunt kudret 100 un on lastik boyutlarini degistirmisti kendisine bi sormak lazim bir sikinti cikmismi menmunmu

Şu an ön-arka tekerlerin dönüş turlarında mükemmel bir senkronizasyon var.

Traktörün önler bağlı mı değil mi anlamak imkansız. En fak bir ses, kasıntı yok.

Şu an arkalar başta da dediğim gibi %30 civarı. Öyle böyle 1 yıl daha idare eder. Olmadı arkalar bitene kadar bekler, ön ve arka birlikte değiştiririm.

O zamana kadar radyalleri kuzu gibi yatırıcaz bir kenarda anlaşılan.

Yusuf un dediğine katılıyorum Yılmaz lastik ebatları fabrikada bir birine göre ayarlı.
Önlerde değişiklik olunca arkada ona göre ayarlanmalı, yada tam tersi.
Ufak tefek farklar taşır belki ama 30 dan 34 e sorun olur.
Ben çift çeker işboranın yıllar önce arkaları büyüttüğü için aradaki ön çeker şaftını kestiğini biliyorum.

Değiştireceğin lastikler uyumlu görünüyor.Yere basması daha dar ama yüksekliği artmış olur.Çamurluk sorunu olmazsa yerden yüksekliği artar.aynı işi eskiye göre vitesi düşürerek yapma ihtimali var.Daha hızlı gider.Son sürati artar.
(Çevresi uzadı çünkü 30 dan 34 inc e çıktı.)

Aman Yılmaz abi sanzuman devrini tutsun ön tekerle yoksa dağıtır tek çekerde sıkıntı olmaz çift çekere bağladın mı kaçacak yer yok noo-*-s

fuatavni link=topic=76900.msg908695#msg908695 date=1406951268' Alıntı:
12.4 R24 yazıyor kataloğunda.

A1_zps6427316c.jpg

Allah Allah?

Verdiğin katalogda 16.9-34 janta senkron öl lastik ebatı için 12.4-24 vermişler.

Ama benim önler şu an 12.4-24!...

Bu kataloğa bakarsak fabrikada yanlış lastik takmışlar.

Anlamadım bu işi..

ben sana anlatayım...
her mühendislik ayrı çalışma şartı koyabilir...
misal arka tekeri 420/85R 30 olan bir 4x4 traktörün ön tekeri 280-85 r 24 te olabilir veya üretim şartına göre 320/85r 24 te olabilir...
burada ön tekerler farklı biri daha büyük ama
arka tekerler aynı...
farkı kapatan onlara göre tasarlanan şanzımandır.
280 lik lastiği çıkarıp 320 lik ön atamazsınız.
denge kaybolur...

maygun10 link=topic=76900.msg908698#msg908698 date=1406960006' Alıntı:
Değiştireceğin lastikler uyumlu görünüyor.Yere basması daha dar ama yüksekliği artmış olur.Çamurluk sorunu olmazsa yerden yüksekliği artar.aynı işi eskiye göre vitesi düşürerek yapma ihtimali var.Daha hızlı gider.Son sürati artar.
(Çevresi uzadı çünkü 30 dan 34 inc e çıktı.)
Tam olarak 30 dan 34e çıkmıyor. 18.4 ün yanakları 16.9 un yanaklarından fazla. 32 den 34e , yada 30 dan 32 ye çıktı denilebilir. Hız farkı fazla olmayacktır. Ama önleri de kesinlikle büyütmek lazım.

yılmaz kardeşim niyetlemişsin once hayırlı olsun . ben olsam direk servis irtibatı sağlar onlardan bilgi alırım . ondan sonar değişik versiyonlara baş vururum . zaten yetkili servis sana orjinal janzımana uygun birkaç Numara verirler . en doğrusu aşkale yi ara hoşçakal .

Şimdi anlamaya başladım.

Az önce lastik ebatlarını karşılaştırdım da, yapılacak degisiklik sonrası çok büyük bir fark oluşmuyor.

18.4-30 lastiğin çapı 1550mm

16.9-34 lastiğin çapı ise 1585mm

Yani çap sadece 35mm (3.5 cm) büyüyor.

Önleri değiştirmeden de kullanılabilir gibi.

Uzun araştırmalar sonucu 2. Sorunun cevabını buldum. Sonuç aşağıda:

se2ujuja.jpg

2 lastiğin çapları arasındaki fark çok düşük (%2 ' den az) oldu için

Hem 18.4-30 lastikte hem de 16.9-34 lastikte aynı önler kullanılabiliyor.

Çünkü bu denli küçük oranlı farklar lastik aşınmasından bile rahatlıkla oluşabilir. Örneğin arkalar %50 ama önler bitti. Önleri değiştirdiğiniz an, ön ve arka lastikler arasına 50mm (5cm) ' lik bir çap farkı yaratıyoruz.

Yani katalogda da belirtmiş. 12.4-24 ön lastik her ikisinde de kullanılabilir.

sebazios link=topic=76900.msg908717#msg908717 date=1406965062' Alıntı:
Allah Allah?

Verdiğin katalogda 16.9-34 janta senkron öl lastik ebatı için 12.4-24 vermişler.

Ama benim önler şu an 12.4-24!...

Bu kataloğa bakarsak fabrikada yanlış lastik takmışlar.

Anlamadım bu işi..

Zamanında ersanakyai şöyle bi açıklama yapmış.

ersanakyai link=topic=23690.msg194033#msg194033 date=1247260344' Alıntı:
Bu lastik seçiminde belli bir tolerans var aslında. 4 çekerlerde ön-arka lastik seçiminde kural genellikle şöyledir: Ön tekerlekler, arka tekerleklerden % 1-3 arasında hızlı dönebilir (hızdan kastım katettiği yol). Tabi en ideali ön ve arka tekerleklerin tam olarak olması gerektiği hızda dönmesi, fakat bu herzaman mümkün olmuyor.

Örneğin 70 bglik 4çeker traktörde genellikle önde 11.2-24 kullanılırken arkada 16.9-30 kullanılıyorken, ince tekerlerli 70bglik modellerde arkada 13.6-36 kullanılıyorken önde yine 11.2-24 lastik kullanılmakta. Bu da demek oluyor ki ince tekerlek kullanıldığında arkalar bir miktar daha hızlı dönmeye başlıyor.

Aynı şekilde 80 beygirlik 4çekerlerde önde 12.4-24 kullanılırken arkada 18.4-30 veya 13.6-36 lastik kullanılabilmekte.

18.4-30 ile 13.6-36 lastiğin çapları tamamen aynıdır, 16.9-30un ise daha küçüktür.

ersanakyai link=topic=39228.msg341516#msg341516 date=1297795090' Alıntı:
Servetin ince arka lastikleri (13,6-36) ile kalın (18.4-30) arka lastiklerinin çapları tamamen aynı.

4 çeker traktörlerde 4 çeker durumunda genellikle ön tekerlerin olması gereken hızdan yüzde 1 ile 3 arasında daha hızlı dönmesi istenir. Böylece 4 çekere takıldığında ön tekerlekler traktörü frenlemez. Zaten ön ve arka tekerleklerin tam ideal devirde dönmesini ayarlamak çok zordur. (bazı özel tasarımlar dışında) İnce-kalın tekerlek değişimi, seçimi konusunda bu % 1-3 lük değer göz önünde bulundurulursa bir sorun olmaz. Örneğin Nimet 70in kalın arka tekeri, ince arka tekerinden daha küçük, ama ideal seviyelerde.

Bizim köyde bi amca geçen yıl 5275 ümosan aldı bahçe tipi motor orjinal 24 janttı amca istemedi arkaları 28 jant yaptı amca önleride değiştir uyum sağlamaz arıza verir dedim yok servis bişey olmaz dedi motor şu an 850 saatte dün 3. kez ön çekerin keçelerinin dağıtmış adama beni dinlemezsen böyle olur diyorum hala servis ondan değil diyormuş servisle bayii aynı kişi tabi uğraşmamak için ondan değil diyor arkalar 13-6-28 normal lastik önler 18 jant radyal lastik yani bu 4x4 makinalarda önler radal arkaların düz olması bile uyumsuzluk yapıyor sonuçta yere basma şekilleri farklı radyal lastik dümdüz basıyor normal lastik daha başka