+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1
  alper4u - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Ocak 2013
  Şehir
  Gündüzlü köyü/Tekirdağ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,142
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Paylaşıldıysa kusura bakmayın.

  İsrail’in büyük projesine son verecek çalışma, Kaz Dağlarında başlatıldı.
  Siyonist ' in tohumuna karşı yerli tohum!

  Ürettiği hibrit tohumlarla sürdürülebilir tarımı durdurarak tekelinde tutmayı amaçladığı öne sürülen İsrail’in büyük projesine son verecek çalışma, Kaz Dağlarında başlatıldı.

  Türk bilim adamlarıyla birlikte bir süredir yerli tohum üretimi konusunda çalışmalar yapan Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bir ar-ge firması, hibrit tohumlara olan bağımlılığı yok edecek düzeye geldi ve yerli tohum üretimine başladı. Kaz Dağları’nda, akademisyenlerin denetimiyle sürdürülen yerli tohum üretimi sayesinde, toprak altı seralarda tıbbi aromatik ve endemik bitkiler ile birlikte sebze tohumları da üretilebiliyor. Yerli tohumların en iyi toprağın altında yetiştirilebileceğini düşünen Türk bilim adamları, Kaz Dağları’nda bol oksijen bulunması ve hava sıcaklığının sabit olmasından dolayı seralarda tam verim alındığını ifade ediyor.


  PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN DE PROJEYE DESTEK VERİYOR

  Projeye akademik destek veren Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen, günümüzde Türkiye’de yerel tohumların korunması için büyük bir çaba gösterildiğini söyleyerek, “Günümüzde, özellikle tarım alanında yerel biyolojik çeşitliliklerin korunması için büyük bir faaliyet sürdürülmektedir. Bu faaliyet, tüm dünyada ve özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Çünkü günümüzde biyoteknolojik olarak üretilmiş hibrit türlerin yoğun olarak ekildiğini de düşünürsek, bu yerel türlerin ve ırkların yaşatılması gerekiyor. Dünyada da bununla ilgili, Dünya Bankası’ndan destekli büyük projeler başladı. Şu anda, Edremit’te Faruk Durukan’ın çiftliğinde bu yerel ırkların tohumları toplanılarak, yeniden ekilmekte. Çok miktarda tohum üretilerek, tekrar çiftçiye bunların verilmesi planlanmaktadır. Bütün amaç, yerel ırkların ortaya çıkartılması ve tekrar yaşaması için mücadele vermektir. Örneğin, bu bölgede aynı dalın üzerinde 5 tane başak taşıyan buğdaylar bulunmaktadır. Bu buğdaylar bölgeye ekilecek ve çok miktarda tohum elde edildikten sonra çiftçiye verilecek ve daha verimli, doğal, organik ürünler elde edilmeye çalışılacaktır” dedi.


  “İSRAİL’İN HİBRİT TOHUM PROJESİ TÜM DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR”

  Projenin amacının yerli tohumlara sahip çıkmak ve gelecek nesillere sağlıklı tohumlar bırakabilmek olduğunu ifade eden Kale Natürel isimli ar-ge firması sahibi ve Türk kaşif Faruk Durukan, “İsrail’in hibrit tohum projesi tüm dünyayı tehdit etmeye başladı. Bu proje, sürdürülebilir tarımı tehdit ediyor ve durdurmayı hedefliyor diye düşünüyoruz. Bu da dünyayı açlıkla terbiye etmek düşüncesi ile eş değerdir. Bu projeyi baltalayacak bir proje olarak, bizler de yerli tohum geliştirmeye ve üretmeye başladık. Balıkesir Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığımız çalışmalar çok olumlu sonuçlar verdi. Kaz Dağlarındaki özel tarım arazimizde yerli tohum üretimine başlamış bulunmaktayız. Yerli tohumlar sayesinde ülkemiz dışa bağımlılıktan kurtulacak ve gelecek nesillerimiz daha sağlıklı hale gelecek. Projemiz ilk etapta kendi arazilerimizde denendi ve son aşamaya geldik. Artık bundan sonraki süreçte, Kaz Dağlarında yetişen tohumlarımız ülkemizin her köşesine gönderilebilecek ve gerekirse dünyaya tohum satabileceğiz. Kaz Dağlarına seçmemizin nedeni, burada bol oksijen olması ve toprak veriminin çok yüksek olmasıdır. Daha önce, ön çalışmalar yapıp, olumlu sonuçlar almıştık. Bu projenin ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyoruz. Bu arada, kendi yetiştirdiğimiz hayvanların gübreleri de buradaki arazilerimizde kullanılmaktadır. Projeye destek veren Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’a, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a ve Balıkesir Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


  Üretilen yerli tohumlardan memnun olduklarını söyleyen Kaz Dağları köylüleri ise, hibrit tohumlardan kurtulacak olmanın sevincini yaşadıklarını ifade etti. Aldıkları yerli tohumları tarlalarına eken bazı köylüler, “Eskiden olduğu gibi yerli tohumları kullanmak istiyoruz. Yerli tohumların verdiği ürünler hem kaliteli hem de sağlıklı” dedi.


  Türkiye’nin ilk ve tek bitki özü üretim tesislerinde Ar-Ge çalışmaları yürütülen 30’a yakın yerli tohum çeşidi, satışa hazır hale getirildi. Yetkililer, yakın zamanda hemen hemen tüm bitki ve sebzelerin tohumlarını üretebileceklerini ifade etti.

  Kaynak: İHA

 2. #2
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,375
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!
  Şu günlerde yaptıklarına bakınca bir an önce kurtulmalıyız bunlardan .

 3. #3
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,977
  Blog Girişleri
  13
  Adı geçen
  25 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Bu yahudiler herşeye el atmış...
  Zaten normal bir insan değil bunlar esiy-*- snip-*-s snip-*-s sop-*-sa sop-*-sa
  [img width=419 height=600]http://s11.postimg.org/jadlp82wz/10581803_1460365694218445_426981395_n.jpg[/img]

 4. #4
  isyankar1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  KARS
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,112
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Lanet olsun bu adamlara. Zaten Allah-u Teala ' nın da lanetine uğramadılar mı? Sattıkları hibrit tohum yüzünden ektiğin üründen tohum alamıyorsun. İnsanları tek kullanımlık tohuma mahkum edecekler. Haliyle Siyonist efendiler (!) tohum satarsa ekeceğiz, satmazsa açlığımızdan öleceğiz... Hitlere rahmet okuyasım geliyor! kız-*sw

 5. #5
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,781
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Yaşasın hitler amca...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Haziran 2013
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  58
  Mesajlar
  731
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  alper kardeşim inşallah dediklerin bir an önce gerçekleşirde bizler bu hibrit tohumlarından kurtuluruz . zamanında bu millet UÇAK VE ARABA yapmış . fakat malesef çok uluslu şirketler bütün dünyayı bir şekilde kandırarak elde ederek kendilerine muhtaç etmişler . projeyi gönülden destekliyorum.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  tohum üretme işini gönülden destekliyorum. hatta yerli ayçiçeği tohumundan zorla da olsa iki kilo bulabildim. tarlamın bir kenarına 4 sıra denemelik ve tohumluk ektim. 30 kök kadar çıktı ve verem hastalığına da raslamadım . buna şükür.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Yerli tohumlarımızın geliştirilmesini sevenerek takip ediyorum. Güzel gelişme.

  Lakin marjinal ırkçılık hayal edemeyeceğiniz kadar kötü bir kavramdır.

  Biz, yaratılanı sev yaradandan ötürü diyen biz zihniyetten geliyoruz. Ne Hun, ne Selçuklu, ne denosmanli doneniminde hiçbir insan sırf bir millete dahil diye öldürmedik, zulmetmedik. (münferit olayları saymıyorum)

  Ki insanlık tarihinde bizim hududtlarimiz içerisinde yaşayan kadar çeşitli millet hiçbir ülke yada imparatorluğa nasip olmamıştır.

  Hepsi ile kardeşçe, barış içerisinde yasadık.


  Kısaca kendi milletinizi yüceltmek icin elimizden geleni yapmak doğru lakin baska millerin de yasam hakkı olduğunu unutmayalım.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Öncelikle ithal ve pahalı olan iyidir ön yargısından vazgeçmemiz gerekiyor. Forumda defalarca gördüm yerli traktör bir arıza yaptığında yerin dibine geçiriliyor. İthal traktörler yerlere göklere sığdırılamıyor. Tamam belli bir kalite farkı var bunu kabul ediyorum fakat bunun yanında eleştirilerimiz de yapıcı ve yol gösterici olmalı. Burada sanayicimizin daha doğrusu Türk halkının kaliteyi sürdürmek için azami çaba göstermesi gerekiyor. Güzel yemek yapan bir lokanta biraz meşhur olunca hem fiyatını artırır hem de yemeğin kalitesini bozar. Güzel bir mal üreten sanayici biraz piyasa yapınca hemen ürüne zam yapıp kalitesini bozuyor. Bence bizim günlük küçük hesapları bırakıp, az karla kaliteli ürünler üretmemiz ve kaliteyi düşürmememiz gerekiyor.

 10. #10
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,781
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  dediğiniz gibi önyargılı olmasak bütün sınırları aşarız.
  tohumdan tutunda her türlü alet ekipman.makina ..
  Tekstil,beyaz eşya ...
  Kısacası aklınıza ne gelirse..
  en güzelini ve kalitelisini üretmeyi başarıyoruz..
  Ülkemizde sayısız deha var..
  Tübitak,aselsan,tai,bmc,roketsan,erkunt,tümosan
  izeltaş,hema daha sayamadığım yüzlerce kaliteli ürün yapan kuruluşlarımız var..
  kaldıki istedikten sonra tohumda yaparız...
  uzay gemiside,uçak gemiside...
  inşallah mevlam fırsat verir genç beyinlere...

 11. #11
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  984
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Yerli ürünleri sonuna kadar destekliyorum. Hatta yerli tohum ve yerli hayvan ırklarımız için çalışma yapmayı düşünüyorum. Allah nasip eder de gerçekleştiririm inşallah.

  Tavsiyem, herkes evinin önüne ufak bir alan da olsa yerli tohumları eksin ve çoğaltsın. Başkasına da vermeyin. Mesela yabancılar topraklarımızı Türk aracılar ile alıyorlar. Tohum da aynı şekil. Güvendiğiniz kişilere verin.

  Geçen bir tanıdık anlatıyor. Komşusu İngilizmiş. Adamda ülkemizin yerli domates tohumu varmış ve adam sadece onu yetiştiriyormuş. Bizim tanıdık istemiş de 1 tane bile vermemiş. Görün halimizi...

  Adamlar ülkemizi mahvetti. Yolda yürürken bile Türk ' ten çok yabancıya denk geliyorum. İmkanım olsa 1 tanesini bile sokmam ülkeye!

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2013
  Şehir
  İZMİR(ödemiş)
  Yaş
  18
  Mesajlar
  476
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İsrail Tohumuna Karşı Yerli Tohum!  Yerli tohum işi çok önemli bnde köylerden eski salatalık ve domates tohumları buldum onları ektim evin önüne ama sadece evin ihtiyacı için lezzetleri müthiş gerçekten şimdi çoğaltıp isteyenlere vericem

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yerli tohum üretiminde büyük artış
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tohumculuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ekim.2014, 09:49
 2. Pepsi Yerli tohum üretip dünyaya satacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tohumculuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ekim.2013, 14:55
 3. Yerli tohum getirene altın
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 30.Eylül.2011, 11:33
 4. Yağlı Tohum Açığını Yerli Kolza Kapatacak.
  Konu Sahibi 768 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Eylül.2011, 13:50
 5. İsrail'e tohum ambargosu
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ocak.2009, 11:26

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status