En Çok Kazandıran Ürün

Ynt: En Çok Kazandıran Ürün

Nevşehirde En Çok Patates Tabi Bazı Yıllar Haricinde Daha Sonra Şeker Pancarı Ekim Yaptığımız Alan Çok Olup Malzeme Ve İşçi Sıkıntın Yoksa Gerçekten Güzel Paralar Bırakıyor.

biz buğday ile yağlık ayçiçeği başka hiç bir ürün ekmeyiz ama dedem soğan kavun karpuz alternatif şeyler ekiyor sürekli tek duyduğum bu sene kavunun dekarını 2500 liraya satmış 1 dekar 1000m2

CELAL KARABULUT link=topic=76929.msg909087#msg909087 date=1407148067' Alıntı:
peki bu ürünler dekarlar kaç tl kar bırakıyor
Bak şimdi hesabı yapmadan önce ticarette nerede nezaman ne satılır biliceksin kabak dediğin en kolay bitki yanlız niyetine gir ben . trakya için konuşuyorum 1 dn yere 300 kök ekiyom . her kökte 2 döl bırakıyorum 600 kabak yanlış anlaşılmasın ben minımum değerleri veriyorum ayrıntılar ayrı bir konu neyse sorun olmazssa 600 kabak alıyorum arabama yüklüyorum keyfe keder satıyorum kg la uğraşmıyorum alıcı zaten kabağın iyisinden anlar

bizim bu arada ayçiçeği ve patates en zahmetli ve para kazandıran ürün olmasına rağmen fazla ekim yoktur..
genellikle hayvancılık olduğu için yem ihtiyacını karşılamak için ot bitkisi ekilir..

Üretimin temeli ' ' çok çeşit, az miktar ' ' dır. Çeşidin bol olacak, ürün miktarı az olacak. Ürünün elinde kalma riski az olur, birinden batsan kaybın daha az olur diğerleri ile kurtarırsın vs gibi avantajları var. Tabi işletme büyüklüğüne göre çeşit ve miktarın değişecektir.

Öncelikle bulunduğun bölgede en çok neler üretiliyor bunu öğreneceksin. Sonra bu ürünün ikamesini bulacaksın ve onu üreteceksin. Bir bakmışsın herkes senin ürettiğin ürüne yönelmiş, bu sefer de önceki en çok üretileni üreteceksin. Böyle böyle piyasanın kaymağını toplayacaksın :D. Bunun mantığı da şu; üretilen miktar ne kadar çok olursa fiyatı o kadar düşer. Bu yüzden üretimi az daha ama potansiyeli olan ürünler üreteceksin.

Tabi bunlar ilden ile hatta köyden köye bile değişebilen şeyler. Mesela bizim köyün eski yerinde İncir oluyor (Çankırı ' da incir, düşünün :D) ama şimdi yerinde olması imkansız, ancak soğuğa dayanıklı meyveler olursa oluyor.

Yörenizde hakim ürün nedir?