Bal üreticilerinden kötü haber!

Bal üreticilerinden kötü haber!
Ana Sayfa» Güncel
31.07.2014 13:16

TAB Yönetim Kurulu Üyesi Kaba, yağışların bal üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, kestane balı üretiminde ciddi düşüş yaşandığını kaydetti

SAKARYA - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Kaba, yağışların bal üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, 'Geçen yıl 90-100 bin ton rekolte vardı. Biraz eksik bu sene ama tam rekolte çıkmış değil, millet yaylalarda' dedi.

Kaba, bal üretiminin mevsimsel değişimlerden dolayı geç başladığını anlattı.

Kestane balında kovan başına 2 kilogram bal üretildiğine dikkati çeken Kaba, 'Yağışlar, bal üretimini olumsuz etkiledi. Yağmur yağdığı için kestaneleri yıkadı. O yüzden maalesef bu yıl ki üretim kötü' diye konuştu.

Ayçiçek balında verim beklenmiyor

Kaba, Çankırı ' da yayla balı üretiminin verimli geçmesini beklediklerini, ayçiçek balında ise çok fazla verim beklemediklerini kaydetti.

Türkiye ' de rekoltenin 70 bin ton civarında olmasını tahmin ettiklerini vurgulayan Kaba, 'Geçen yıl 90-100 bin ton rekolte vardı. Biraz eksik bu sene ama tam rekolte çıkmış değil, millet yaylalarda. O yüzden tam kesin değil ama kestane balında sıkıntı olduğunu sağıldığı için biliyoruz' şeklinde konuştu.