100 adet saanen kecısı aldım

Mrb arkadaslar yuz adet saanen kecısı aldım pazarlık bıttı bılmıyorum ıyımı ettım kotumu ettım ya allah dedık aldık tecrubelı arkadaslarda yardımcı olursa sevınırım ıyı gunler herkese

Hayırlısı olsun.

Kecicilikte 1. Kural sütü değerlendirebilmektir. Değerlendirirsen, kazanırsın. Değerlendiremezsen iflas esersin.

Bu kadar basit.

En iyi değerlendirme yöntemleri:

1-) kendi imkanların ile peynir yapmak.
2-) keçi sütünü ayrı olarak işleyen (doğal olarak fiyat olarak hakkını veren) bir mandıraya vermek.

Saanen bakım mantığı olarak holstein ' den çok da farklı değildir. Kaliteli yem önünde hazır olacak, biraz da kaliteli mera ile takviye edilecek.

Bakım ve besleme muntazam, artı mahsul değerlendirme üst seviyede olursa akıl edemeyeceğiniz paralar kazandırabilir. Aksi türlü kötü şekilde içeri girersiniz. Ortası yoktur.

Asla ve asla yapmayacaklarınız:

- Sağım ihmal edilemez. Iki eliniz kanda olsa sağım zamanında yapılacak.
- kara keçi usulü özensiz bakıma asla gelmez. Ciddi sorun yaşarsınız.
- sütü iyi fiyattan değerlendirenemek
- Oğlaktan medet ummayın. Çok düşük canlı ağırlık artışları ve ucuz, piyasada aranmayan etleri vardır.
- 'elle de sağım yaparım' gafletine düşmeyin. Tam laktasyonda 100 saaneni sağmak için terminatör olsanız kar etmez. Makina şart.
- Teorik verilere aldanıp aşırı sıcak ve soğukta hayvanları kollayın. Çevre şartları ve hava sıcaklığına toleranslı bir hayvandır.

Önemli not:

Hayvanların en az 4 sağımına katılmadan, yani reel verimlerini görmeden kapora vermiş olsanız dahi satın almayın. Şu an normal bir saanen, laktasyon döneminin 2/3 ' lük evresindedir ve hayvan başı günlük 1,5 ile 2 litre arası bir verime sahiptir. Hayvan başı 1 litre ve altındaki verimler alınıyorsa o sürüye pek tav olmayın.

• Beğen
Tepkiler: icendek
Ynt: 100 adet saanen kecısı aldım

Tesekkur ederım saolasın mera yonunden sıkıntımız yok yem yonundende keza oyle kendım uretıyorum cunku sagım ıcın.makına var tek sıkıntımız dedıgın gıbı sutunu degerlendırebılmek peynır yapacaz buyuk ıhtımalle buyuk basa nazaran bıraz daha karlı goruyorum ben yınede cunku gırdı malıyetı cok fazla buyuk basın tabı burda bu ısın uzmanları var bakalım ılerleyen zaman ne gosterecek

Bende yok şu an , yakınımızda var bakımı zor gerçekten, ben bakamam, yıllardır holstein inek baktığım halde.
Aşılarını ihmal etme, koruyucu hekimlik çook önemli ,hastalık konusunda tecrübeli veteriner bulmak zor, senin hastalık konusunda tecrübeli veterinerin olsun elinin altında, telefonunda.
Yımazın dediği gibi sütünü memelerini iyi kontrol et , anlamıyorsan bilen birine göster.
Bence güzel hayvanlar, ama hem doğal imkanlar güzel olmalı(filiz) hem fenni imkanlar güzel olmalı.
Tamamen kapalı olmaz , fenni yem ve rasyon ile desteklemedende olmaz.
Bakar ilgilenirsen olur, hayırlı olsun .

ismail_17 link=topic=76967.msg909499#msg909499 date=1407305058' Alıntı:
Bende yok şu an , yakınımızda var bakımı zor gerçekten, ben bakamam, yıllardır holstein inek baktığım halde.
Aşılarını ihmal etme, koruyucu hekimlik çook önemli ,hastalık konusunda tecrübeli veteriner bulmak zor, senin hastalık konusunda tecrübeli veterinerin olsun elinin altında, telefonunda.
Yımazın dediği gibi sütünü memelerini iyi kontrol et , anlamıyorsan bilen birine göster.
Bence güzel hayvanlar, ama hem doğal imkanlar güzel olmalı(filiz) hem fenni imkanlar güzel olmalı.
Tamamen kapalı olmaz , fenni yem ve rasyon ile desteklemedende olmaz.
Bakar ilgilenirsen olur, hayırlı olsun .tsk ederım ılgınız ıcın kecıler bolgeye uyumlu ıkısenedır burda sahıbı emeklıydı hastalık gecırdı bakamaz oldu yanı veterınerler az bılıyor dogru ama ımkanlar yer musaıt muhannet var kardes bu ısı yapmaktan baska care yok