İlk mahsül ayçiçek

Ynt: İlk mahsül ayçiçek

edirnenin ayçiçegi nezaman ekildide nezaman biçilip satıldı spekülatörleri geçtiniz maşallah noo*-*-

ticaret borsasındaki o fiyatlar uzun zamandır orda hergün güncelleniyor üçaşagı beş yukarı degişsede orda hergün bir rakam var zaten

bu sene yağmurlar çok güzel yağdı ayçiçekleri süper mahsul bol olucak gibi duruyor o yüzden benim görüşüm fiyatlar pek iç açıcı olmaz zaten bizim buradaki limanına sürekli dışarıdan ithal çiçek geliyor

Arkadaşlar şu an yurt dışından 40 yağ ayçiçek 480 dolara ithal ediliyor. Eylül teslimatı 405 dolara bağlantı yapılıyor(yurt dışında da üretim iyiymiş) Bu malın 183 dolarda gümrük vergisi var. Kısaca harmanda 40 yağ ithal ayçiçek yaklaşık 600 dolar/ton civarı olacak. Bu da ayçiçeğin tonunun iç piyasada da yaklaşık 1200 TL olacağını göstermektedir. Bu rakamın altında yurt dışı temin dahi mümkün değilken yağ açığımız ortadayken bu rakamın altında fiyat teşebbüslerinin suni olacağını düşünüyorum

etrafta bir söylenti var bu sene trakya birlik iki fiyat uygulaycakmış borca kadar msela 1200 tl ye alırsa borçtan sonrsını 11ootl yüzde 10 aşağı alacakmış nedeni trakya birliğin iflasın eşiğinde olması ve kayyuma devredilmek üzere olması bu da tüccara kaymak gibi gelir fiyatı düşürmek için bunu uzunköprü trakya birlik genel müdürü söyledi allah herkeze yardımcısı olsun

Fiyatlar tad vermeyecek gibi duruyor , inşallah bolluk bereket ile bu açığı kapatır insanlar , buğday sezonu gibi piyasada düzgün alıcı olmazsa 80 kuruş rakamı Allah korusun çok uzak değil , bu ayçiçeğini biz niye başka ülkelere yollamayı akıl edemiyoruz , herkez bize satıyor :)

Mehmet Tolga link=topic=77011.msg909991#msg909991 date=1407518308' Alıntı:
Arkadaşlar şu an yurt dışından 40 yağ ayçiçek 480 dolara ithal ediliyor. Eylül teslimatı 405 dolara bağlantı yapılıyor(yurt dışında da üretim iyiymiş) Bu malın 183 dolarda gümrük vergisi var. Kısaca harmanda 40 yağ ithal ayçiçek yaklaşık 600 dolar/ton civarı olacak. Bu da ayçiçeğin tonunun iç piyasada da yaklaşık 1200 TL olacağını göstermektedir. Bu rakamın altında yurt dışı temin dahi mümkün değilken yağ açığımız ortadayken bu rakamın altında fiyat teşebbüslerinin suni olacağını düşünüyorum

Benim aldığım duyumlar da birebir bu doğrultuda. Yağ durumuna göre değişen 1200-1250 arası ortalama bir rakamdan olacağı. Harman sonrası da ağır ağır artış.

Mart-Nisan 2014 döneminde 1400-1480 arası fiyatlarla alıcı buldu. Bu kadar kısa dönemde yurt dışı fiyatlarında değişen çok birşey olmadı.

dayço link=topic=77011.msg910038#msg910038 date=1407524818' Alıntı:
etrafta bir söylenti var bu sene trakya birlik iki fiyat uygulaycakmış borca kadar msela 1200 tl ye alırsa borçtan sonrsını 11ootl yüzde 10 aşağı alacakmış nedeni trakya birliğin iflasın eşiğinde olması ve kayyuma devredilmek üzere olması bu da tüccara kaymak gibi gelir fiyatı düşürmek için bunu uzunköprü trakya birlik genel müdürü söyledi allah herkeze yardımcısı olsun

Trakya birlik benzer bir uygulamayı yemlik buğdayda yapıyor ve çok da kötü bir uygulama değil.

Borcu olanların buğdayını kalite gözetmeksizin 70 kuruştan aldı. En kötü kalite buğdaylar da dahil.

Ofis alım yapmadı. Şu an burda buğday alımı yapan da yok. Satmaya kalksanız 65 kuruştan nazlanarak alan 2 kişi var.

Kooperatife borcu olan biri en azından borcunu ödeme şansı oluyor böylece.

trakya birliğe borcunu ödedin ya geri kalanmal açıkça ben almak istemiyorum kime satarsan sat diyor yani seni tüccarın insafına bırakıyor tüccarındA buğdayda ne kadar insaflı olduğunu gördük

dayço link=topic=77011.msg910065#msg910065 date=1407528263' Alıntı:
trakya birliğe borcunu ödedin ya geri kalanmal açıkça ben almak istemiyorum kime satarsan sat diyor yani seni tüccarın insafına bırakıyor tüccarındA buğdayda ne kadar insaflı olduğunu gördük

Yanlış anlaşılmasın. Bu olaya iyi demiyorum. Kötünün iyisi.

Hiç de almayabilirdi. Bu açıdan da düşünmek lazım. Sonuçta 'yağlı tohumlar' kooperatifi..

Elinde kötü bir buğday varsa, en azından bunu 70 kuruştan borca karşılık verebileceğini biliyorsun. Bu da birşey.

Bu arada fiyattan 'memnunmuşuz'. Hükümetin beyanı bu :)

dayço link=topic=77011.msg910038#msg910038 date=1407524818' Alıntı:

Merhaba,

2014 yılı ayçiçek ekim biçim maliyeti 1 donum icin yaklasik 100 tl. En iyi sartlara gore Ortalama 250 kg dan 1.2 tl den bir dönümden 300 tl ciro gelir. ( destekler hariç ) marji oranı % 200. 1 ton icin yaklasik 400 tl masraf yaparız.

Ithalin tonu gümrük vergisi hariç 400 $ yani yaklaşık 800 TL ( ihraç eden sirketin kazandığı pay hariç ) ise bizdeki gibi % 200 kar marji olduğunu varsayarsak 1 ton için yaklaşık maliyet 266 tl olur. Bu durumda demek ki ithal edilen ürünlerin ya maliyeti bize göre çok düşük ya verimleri bize göre çok daha fazla ya da destekleme ödenekleri daha iyi. Ya da yurtdışında ki üreticilerin kar marji bizden çok daha düşük. Karar sizin. ..

wallace22 link=topic=77011.msg910740#msg910740 date=1407783748' Alıntı:
Merhaba,

2014 yılı ayçiçek ekim biçim maliyeti 1 donum icin yaklasik 100 tl. En iyi sartlara gore Ortalama 250 kg dan 1.2 tl den bir dönümden 300 tl ciro gelir. ( destekler hariç ) marji oranı % 200. 1 ton icin yaklasik 400 tl masraf yaparız.

Ithalin tonu gümrük vergisi hariç 400 $ yani yaklaşık 800 TL ( ihraç eden sirketin kazandığı pay hariç ) ise bizdeki gibi % 200 kar marji olduğunu varsayarsak 1 ton için yaklaşık maliyet 266 tl olur. Bu durumda demek ki ithal edilen ürünlerin ya maliyeti bize göre çok düşük ya verimleri bize göre çok daha fazla ya da destekleme ödenekleri daha iyi. Ya da yurtdışında ki üreticilerin kar marji bizden çok daha düşük. Karar sizin. ..
100 tl mi yoksa 100kg mi dekar maliyeti
daha dogrusu ben buseneki hesabıma göre 130 tl falan maliyet çıkarttım tarlalar icar olmamasına ragmen