Açık Tarla Sebze Yetiştiriciliği Hakkında...

Merhabalar Arkadaşlar Sizlerle Paylaşmak Ve Görüşlerinizi Almak İstediğim Bir Konu Var Önümüzdeki Sezonda Açık Tarla Yetiştiriciliğine Yönelmek İstiyorum Aklımda Şuan İçin 'Kabak' Yada 'Kuru Fasulye' Var 14-15 Dekarlık Bir Tarla Var İcarlayabileceğim Sizce Hangisi Benim İçin Daha karlı Olur? Kabak Bildiğim Kadarıyla Her Gün Hasat Ediliyor Fasulye İse Biraz Maliyetli Gibi Ara Çapasıydı Yolum Vs. Ayrıca Fasulye İçin Sulama Ekipmanı Almam Gerekli Hal Böyle Olunca Fasulyede Maliyet Hayli Büyüyor Kabak Bana O Kadar Maliyetli Gelmedi Gibi Ayrıca Günlük Nakit Para Akışı Oluyor Kabakta Buda Benim İçin En Güzel Yönü Kabak Konusundaki tek Sıkıntım Yaban Domuzları Gibi Tarla dağ Eteğinde Domuz Sürülerinin İse Geçiş Yolu Üzerinde Anlayacağınız Aklım Karışık Sizlerin Düşünceleri Önemli İlginize Teşekkürler...

Ynt: Açık Tarla Sebze Yetiştiriciliği Hakkında...

hemşehrim kabak günlük para ama malın hiç oluyor. toplarken hiç çizilmeyecek zedelenmeyecek çok hassas bir sebze. biraz irileşti mi halci bu olmaz büyümüş diyor döküyorsun çöpe.ufak topladın mı bu ufak diyor dök çöpe. gecen sene ailem yaptı sezon yarasında bıraktılar tarlada kaldı. ne yaparsan yap sulama için ekipman lazım. ama fasulyede yağmurlama ile sulaya bilirsin damlamadan daha ucuza gelir.

ben bu sene biber yaptım gelirsen bizim oralara gösteririm.

mesela kabağa bayramdan sonra 1 hafta fiyat bile yazmadı halciler.

hoş biberde aynı tatava bu sene ama yapacak bir şey yok bayramdan sonra 40-60 kuruş arası gidiyor.

ben sene karpuz,kavun,lahana,bal kabağı,patlıcan bunlardan bi kaçını yapmayı düşünüyorum.

fzorlu link=topic=77013.msg910212#msg910212 date=1407590363' Alıntı:
hemşehrim kabak günlük para ama malın hiç oluyor. toplarken hiç çizilmeyecek zedelenmeyecek çok hassas bir sebze.
biraz irileşti mi halci bu olmaz büyümüş diyor döküyorsun çöpe.ufak topladın mı bu ufak diyor dök çöpe.
sabah akşam her gün girmen lazım kabağın içine.
bana göre en son uğraşılacak şey.
eğer bu kadar vaktim var yaparım diyorsan bamya dik emin ol kabaktan daha sıkıntısız dır.
gecen sene ailem yaptı sezon yarasında bıraktılar tarlada kaldı.
ne yaparsan yap sulama için ekipman lazım. ama fasulyede yağmurlama ile sulaya bilirsin damlamadan daha ucuza gelir.

ben bu sene biber yaptım gelirsen bizim oralara gösteririm.

mesela kabağa bayramdan sonra 1 hafta fiyat bile yazmadı halciler 2 gun evvel 40 kuruştu..

hoş biberde aynı tatava bu sene ama yapacak bir şey yok bayramdan sonra 40-60 kuruş arası gidiyor.

ben seneye karpuz,kavun,lahana,bal kabağı,patlıcan bunlardan bi kaçını yapmayı düşünüyorum.

hemserim bizm gecn yil kabk vardi masrafin cikartmadi cok nazik fasulyede var bizde en azindan fiyati sabit mesela barbnya ek taze sat barbnya sat olmadi kuru sat fasulye her turlu avantajli bnm dusunceme gore :)

kubilay07 link=topic=77013.msg909966#msg909966 date=1407509638' Alıntı:
Merhabalar Arkadaşlar Sizlerle Paylaşmak Ve Görüşlerinizi Almak İstediğim Bir Konu Var Önümüzdeki Sezonda Açık Tarla Yetiştiriciliğine Yönelmek İstiyorum Aklımda Şuan İçin 'Kabak' Yada 'Kuru Fasulye' Var 14-15 Dekarlık Bir Tarla Var İcarlayabileceğim Sizce Hangisi Benim İçin Daha karlı Olur? Kabak Bildiğim Kadarıyla Her Gün Hasat Ediliyor Fasulye İse Biraz Maliyetli Gibi Ara Çapasıydı Yolum Vs. Ayrıca Fasulye İçin Sulama Ekipmanı Almam Gerekli Hal Böyle Olunca Fasulyede Maliyet Hayli Büyüyor Kabak Bana O Kadar Maliyetli Gelmedi Gibi Ayrıca Günlük Nakit Para Akışı Oluyor Kabakta Buda Benim İçin En Güzel Yönü Kabak Konusundaki tek Sıkıntım Yaban Domuzları Gibi Tarla dağ Eteğinde Domuz Sürülerinin İse Geçiş Yolu Üzerinde Anlayacağınız Aklım Karışık Sizlerin Düşünceleri Önemli İlginize Teşekkürler...
şuan benim düşüncem kuru fasulye olabilir bende bu yıl buğday sonrası 2. ürün ekicem
genelde 1 temmuzda ekilir buralarda bizim buğdayda 25 haziranda biçilir
ekerken dikimi biraz zor olsada bakımı kolay işçilik az gibi
burda 400 kg dekara verim alınıyor busenede 8 liradı kilosu güzel para kazandırır